Ważne
  Zabrze: kto dokończy budowę Aquariusa?

  Zabrze: kto dokończy budowę Aquariusa?

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Plac budowy niemal się nie zmienił od 9 miesięcy
  1/4
  przejdź do galerii

  Plac budowy niemal się nie zmienił od 9 miesięcy ©Arkadiusz Gola

  Wszystko wskazuje na to, że zabrzańscy urzędnicy są już na ostatniej prostej papierkowej gonitwy, jaką musieli rozpocząć po upadku wykonawcy budowy basenu Aquarius na os. Kopernika - firmy Budus. 17 maja został ogłoszony przetarg na dokończenie inwestycji. Nowego wykonawcę poznamy najprawdopodobniej pod koniec czerwca.
  - Jesteśmy na etapie wyboru najatrakcyjniejszej oferty. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy: Warbud z Warszawy oraz Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Ta pierwsza zaproponowała cenę 31 mln zł, druga - 21 mln - tłumaczy Agnieszka Bober, dyrektor Miejskiego Zakładu Kąpielowego w Zabrzu, który prowadzi inwestycję.

  W myśl nowego przetargu zwycięzca będzie miał czas na dokończenie budowy do 30 listopada.
  Później przez ok. 2 miesiące mają trwać odbiory, a to oznacza, że basen zostanie oddany do użytku na przełomie stycznia i lutego 2014 roku. Oczywiście, jeśli obejdzie się bez nieprzewidzianych komplikacji. Nowy wykonawca powinien wejść na plac budowy w lipcu.

  ZOBACZ BASEN NA JANKU W ZABRZU [ZDJĘCIA]

  Urzędnicy szacują, że Budus zrealizował ok. 40 proc. inwestycji. W lutym tego roku Aquarius miał być gotowy.

  Przyszły wykonawca musi m.in. wykonać najważniejszy element, czyli całą technologię basenową, a także wewnętrzne instalacje i wykończenie wnętrz. Mniej jest do zrobienia na zewnątrz, a to dość ważne, biorąc pod uwagę, że część prac będzie wykonywana jesienią. Prace prowadzone w środku są w mniejszym stopniu uzależnione od pogody niż np. roboty żelbetowe, które już zostały wykonane.

  Na zewnątrz trzeba dokończyć niewielką część elewacji i wykonać całą infrastrukturę wokół wraz z parkingami, drogami dojazdowymi i zielenią.

  Przypomnijmy, że budowa pierwszej nowoczesnej pływalni w Zabrzu zionie pustką od niemal 9 miesięcy. Na przełomie września i października 2012 roku główny wykonawca, Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus, ogłosił upadłość, a z placu zeszła lwia część podwykonawców, którzy nie otrzymali zapłaty. Przez kolejny miesiąc trwały próby ratowania sytuacji. Budus i miasto uczestniczyli w rozmowach z bankami, które miałyby pomóc w finansowaniu podwykonawców. Negocjacje spełzły jednak na niczym, a firma złożyła kolejny wniosek upadłościowy - tym razem o upadłość likwidacyjną. Miasto wypowiedziało umowę z Budusem. Kolejne miesiące to była batalia z formalnościami. Po zabezpieczeniu placu budowy urzędnicy musieli przystąpić do inwentaryzacji prac i rozliczeń z podwykonawcami, którzy nie otrzymali swoich pieniędzy.

  Dopiero po tym etapie można było sporządzić nowy kosztorys i zakres prac, niezbędne do ogłoszenia przetargu na dokończenie budowy. Urzędnicy zapewniają, że zawirowania na budowie nie będą się wiązały z dodatkowymi kosztami.

  Pierwszy basen

  Zabrze, niemal 200-tysięczne miasto, do tej pory nie ma nowoczesnej pływalni. Pierwszą ma być właśnie Aquarius. Będzie to wielokondygnacyjny obiekt. Głównym punktem ma być sportowy basen o wymiarach 25 na 16 metrów. Obok niego znajdzie się mniejszy basen wraz z dziecięcym brodzikiem. Nad wodą będą również trybuny dla ponad 150 osób. Choć Aquarius nie będzie aquaparkiem, to dodatkowych atrakcji nie zabraknie. Przyszli użytkownicy będą mogli skorzystać z zewnętrznej zjeżdżalni, jacuzzi czy sztucznej fali.

  Co sądzicie o zawirowaniach wokół budowy Aquariusa? Piszcie  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama