Urlop rodzicielski 2013 - nowe zasady [PORADNIK ZUS CZ.1]

Urlop rodzicielski 2013 - nowe zasady [PORADNIK ZUS CZ.1]

Monika Krężel

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Urlop rodzicielski 2013 - nowe zasady [PORADNIK ZUS CZ.1]

Rodzice mogą się dzielić uprawnieniami dotyczącymi dziecka @Photodisc

Urlop rodzicielski 2013 - nowe zasady: Zupełna nowość - czyli 26-tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński - to dwie najważniejsze zmiany w zasiłkach macierzyńskich obowiązujące od 17 czerwca 2013 r. Dzięki nim rodzice będą mogli pozostać w domu z dzieckiem przez rok od jego narodzin lub przysposobienia.
AKTUALIZACJA:
Urlop rodzicielski 2013 - nowe zasady [PORADNIK ZUS CZ.2]


Urlop rodzicielski 2013 - nowe zasady: Pytań związanych z nowymi zasiłkami jest sporo. Młodzi czy przyszli rodzice wszystkich szczegółów mogą się dowiedzieć m.in. na specjalnej stronie (www.rodzicielski.gov.pl), uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Specjalny poradnik dla przyszłych rodziców przygotował też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poniżej przedstawiamy pochodzące z niego najważniejsze informacje.

Urlop rodzicielski 2013 - o czym warto pamiętać?

Na początek ważna informacja dla wszystkich mam, które aktualnie pobierają zasiłek macierzyński (wynikający z przebywania na podstawowym urlopie macierzyńskim, który wynosi 20 tygodni lub na dodatkowym urlopie, wynoszącym obecnie maksymalnie 4 tygodnie; okresy te są dłuższe, gdy urodzą się bliźnięta lub więcej dzieci).

Otóż, aby skorzystać z zupełnie nowego rozwiązania, jakim jest urlop rodzicielski, należy najpierw w pełni wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński, który od 17 czerwca zostaje wydłużony z 4 do 6 tygodni (i do 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie).

Urlopu dodatkowego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownicy lub pracownika składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (dotychczas okres ten wynosił 7 dni).

Pracownik - ojciec dziecka - ma prawo do korzystania z urlopu dodatkowego i zasiłku macierzyńskiego, w przypadku gdy z uprawnień tych nie korzysta pracownica - matka dziecka.

Poza tym rodzice mogą dzielić się uprawnieniami w ramach podanego wyżej wymiaru urlopu i zasiłku.

Urlop rodzicielski 2013 - Dla kogo zmiany w przepisach dotyczących zasiłków macierzyńskich?

Nowe regulacje mają zastosowanie do osób, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r., a także do osób, które przyjęły po 31 grudnia 2012 r. na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia - a w przypadku, gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny - dziecka w wieku do 10. roku życia - i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub przyjęły na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).
1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo