Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inhalatorium solankowe w Jastrzębiu wreszcie otwarte [ZDJĘCIA]

Redakcja
Inhalatorium solankowe w Jastrzębiu wreszcie otwarte!
Inhalatorium solankowe w Jastrzębiu wreszcie otwarte! Bartosz Wojsa
Inhalatorium solankowe w jastrzębskim Parku Zdrojowym zostało wreszcie otwarte. Teraz mieszkańcy mogą z niego korzystać codziennie od godz. 8 do 19. Nawet w święta jastrzębianie licznie pojawiają się w tym miejscu. Zobaczcie zdjęcia!

Jestem tutaj pierwszy raz, ale śledziłem budowę inhalatorium od samego początku. Genialnie wkomponowało się w charakterystykę tego parku. To wielki powrót do dawnej świetności uzdrowiska - mówi Stanisław Karasek, jeden z mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, który odwiedził dzisiaj inhalatorium solankowe w Parku Zdrojowym.

Obiekt został wreszcie oddany do użytku. Teraz mieszkańcy i przyjezdni mogą z niej korzystać codziennie od godz. 8. do 19. Wszystko za darmo, drzwi są otwarte dla każdego.

- Inhalacje solankowe wspomagają profilaktykę i leczenie schorzeń takich jak: nieżyt górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli oraz zatok, rozedma, pylica płuc i astma oskrzelowa, niedoczynność tarczycy, nerwica wegetatywna, stres, ogólne wyczerpanie, stany wyczerpania głosowego oraz alergiczne choroby górnych dróg oddechowych - informuje Katarzyna Wołczańska z Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Wśród jastrzębian poruszenie, bo inhalacje solankowe wspomagają także komfort oddychania, zwalczanie i hamowanie stanów zapalnych oraz nawilżanie śluzówki. Przeciwwskazaniami są: ostre stany zapalne dróg oddechowych, nadczynność tarczycy oraz uczulenie na jod lub którykolwiek ze składników solanki.

Zastosowana w inhalatorium oryginalna solanka z Zabłocia wydobywana jest od 1892 roku z odwiertu „Korona” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie – Solanka z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji

Solanka z Zabłocia zalegająca na dużej głębokości 450 – 650 m, to zakonserwowany relikt ciepłego morza, jest produktem wyjątkowym na skalę światową ze względu na stabilną, przebadaną i udokumentowaną zawartość biogenicznego jodu, dochodzącą do 140 mg/litr. Jod pochodzący z mineralizacji alg morskich oraz podwyższona zawartość wapnia i magnezu nadają solance wyjątkową skuteczność.

- Inhalacje powinny odbywać się kilka razy w tygodniu i trwać od 30 do 60 minut - dodaje Katarzyna Wołczańska.

Inhalatorium solankowe w Jastrzębiu wreszcie otwarte. Zobaczcie zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!