Ważne
  Rosja buduje bazy wojskowe na Arktyce. Będzie rywalizować z...

  Rosja buduje bazy wojskowe na Arktyce. Będzie rywalizować z Zachodem o ropę i gaz ziemny

  Aleksandra Gersz AIP, Tom Parfitt ("The Times")

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rosja buduje bazy wojskowe na Arktyce. Będzie rywalizować z Zachodem o ropę i gaz ziemny

  ©Jonathan Hayward

  Rosja zwiększyła swoją obecność militarną na Arktyce - stworzyła na tym obszarze dookoła Bieguna Północnego nowe stałe bazy i umieściła tam swoje najbardziej zaawansowane pociski przeciwlotnicze. Kreml rywalizuje o ogromne złoża ropy i gazu ziemnego na dnie Oceanu Arktycznego m.in. z Kanadą, Danią czy Kanadą.
  Rosja buduje bazy wojskowe na Arktyce. Będzie rywalizować z Zachodem o ropę i gaz ziemny

  ©Jonathan Hayward

  Na Arktyce w najbliższym czasie powstanie sześć nowych baz wojskowych, których celem ma być zaznaczenie rosyjskiej potęgi w regionie i "odstraszenie" innych zagranicznych państw zainteresowanych arktycznymi złożami. Kreml wyśle swoich 150 żołnierzy m.in. na rosyjską wyspę Ziemia Aleksandry. Bazy powstaną także na takich rosyjskich terytoriach, jak: Nowa Ziemia, wyspa Kotielnyj, Wyspa Wrangla czy wyspy archipelagu Ziemia Północna.
  W tym miesiącu pociski przeciwlotnicze zainstalowano już w portowej miejscowości Tiksi w Jakucji oraz na terenach archipelagu Nowa Ziemia, w zeszłym roku powstało także centrum dowodzenia na Półwyspie Kolskim. Łącznie na Arktyce ma powstać 13 baz powietrznych oraz 10 stacji radiolokacyjnych.

  - Arktyka ma strategiczne znaczenie dla Rosji - powiedział "The Times" Igor Koroczenko z moskiewskiego dziennika "National Defence". - Warunki, szczególnie w zimie, są bardzo ciężkie, dlatego te nowe bazy pozwolą rosyjskim żołnierzom na przbywanie w tym rejonie przez cały rok i kontrolowanie przestrzeni powietrznej w obrębie setek kilometrów - dodał dziennikarz. Rosjanie mają nadzieję, że Północna Droga Morska, która łączy Europę z Azją i przebiega przez rosyjskie terytorium na Arktyce, stanie się konkurencyjnym szlakiem handlowym dla Kanału Sueskiego oraz Morza Południowochińskiego.

  Wzrost zainteresowania Rosji Artyką jest spowodowany rosnącą aktywnością w regionie zachodnich państw m.in. wysłaniem do Oceanu Arktycznego jednej brytyjskiej łodzi podwodnej oraz dwóch amerykańskich, a także zwiększeniem na obszarach dookoła Bieguna Północnego kanadyjskiej obecności militarnej. Państwa rywalizują o aktyczne złoża, których wielkość szacuje się na ok. 90 mld baryłek ropy oraz 30 proc. światowych zasobów gazu ziemnego. Swoje prawa do arktycznych terytoriów, oprócz Rosji, zgłosiły już do ONZ Kanada, Dania czy Norwegia. Swoich roszczeń nie może przedstawić m.in. USA, które nigdy nie ratyfikowało niezbędnej w takich przypadkach Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 r. Prośba Kremla zostanie rozpatrzona w lutym.

  Artyka to jedyny region na świecie, na którym nigdy nie uregulowano granic. Jednak zdaniem moskiewskiego analityka Alexandra Goltsa, Kreml może nie mieć łatwej przeprawy w tym północnym regionie - rywalizuje bowiem z państwami NATO. - Od razu gdy Rosja zacznie militarnie bronić swoich interesów, obudzi się solidarność NATO. Kraje zapomną o swoich rożnicach i połączą swoje siły - przewiduje ekspert.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratsy dla autora

   Krzysztof Krawczyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Z Kanadą, Danią, czy Kanadą.
   To mamy 2 Kanady?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przepraszam, a o co w tej propagandówce chodzi? Pani Gersz czy nawet przy święcie trzeba jątrzyć?

   wazelina v. hemoroidy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   "Rosja zwiększyła swoją obecność militarną na Arktyce - stworzyła na tym obszarze dookoła Bieguna Północnego nowe stałe bazy i umieściła tam swoje najbardziej zaawansowane pociski przeciwlotnicze....rozwiń całość

   "Rosja zwiększyła swoją obecność militarną na Arktyce - stworzyła na tym obszarze dookoła Bieguna Północnego nowe stałe bazy i umieściła tam swoje najbardziej zaawansowane pociski przeciwlotnicze. Kreml rywalizuje o ogromne złoża ropy i gazu ziemnego na dnie Oceanu Arktycznego m.in. z Kanadą, Danią czy Kanadą."
   Czyżby trzeba było zmusić Ruskich aby zwrócili Arktykę prawowitym właścicielom czyli CIA? No sprawę trza skierować do ONZ a nie na łamy portalu polskatajmes zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autor pochlal w święta

   Porannybrowar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Z Kanadą, Danią czy Kanadą." Szacun dla autora ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autorka nie dotarła do tej mapki

   żółta łódź podwodna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/03091/RussiaArtic_3091350c.jpg

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Arktyka – obszar Ziemi otaczający biegun północny. Jej granice określa się w różny sposób.

   byle dokopać Putinowi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Arktykę ogranicza koło podbiegunowe północne, co jednak sprawia, że w jej obrębie znajdują się również duże obszary Norwegii i Szwecji o dość umiarkowanym klimacie. Arktyka obejmuje część Rosji,...rozwiń całość

   Arktykę ogranicza koło podbiegunowe północne, co jednak sprawia, że w jej obrębie znajdują się również duże obszary Norwegii i Szwecji o dość umiarkowanym klimacie. Arktyka obejmuje część Rosji, Kanady, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Alaskę (Stany Zjednoczone), Grenlandię (terytorium duńskie), Islandię oraz Ocean Arktyczny.
   Autorka napisała to co jej kazał Urząd Propagandy.
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Nordpolarmeer_Sektorenaufteilung.svgzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama