Trwa wyprawa na Nanga Parbat Adama Bieleckiego i Jacka...

  Trwa wyprawa na Nanga Parbat Adama Bieleckiego i Jacka Czecha [WIDEO]

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Adam Bielecki i Jacek Czech postawili sobie cel zdobyć zimą Nanga Parbat, jeden z dwóch niezdobytych do tej pory zimą ośmiotysięczników
  1/3
  przejdź do galerii

  Adam Bielecki i Jacek Czech postawili sobie cel zdobyć zimą Nanga Parbat, jeden z dwóch niezdobytych do tej pory zimą ośmiotysięczników ©X-News

  Adam Bielecki i Jacek Czech postawili sobie cel zdobyć zimą Nanga Parbat. To jeden z dwóch niezdobytych do tej pory ośmiotysięczników zimą. Jeśli im się to uda, do pokonania zostanie jeszcze tylko jeden K2.
  Oprócz wyprawy Bieleckiego i Czecha na Nanga Parbat, planują wyjść także dwie inne wyprawy z udziałem Polaków.

  Tomek Mackiewicz, który już kilkukrotnie próbował zdobyć Nanga Parbat zimą, również teraz nie odpuszcza. Od 2010 roku próbuje zdobyć Nanga Parbat zimą bezskutecznie. Na cztery pierwsze wyprawy Justice for All - Nanga Dream wyruszył wspólnie z Markiem Klonowskim. W 2010 roku za pierwszym razem osiągnęli wysokość 5100 m.
  Najbliżej osiągnięcia szczytu byli jednak na przełomie 2012/ 13 roku. Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski - wyprawa "Justice for All - Nanga Dream" drogą Schella na południowo-wschodniej ścianie Rupal. Marek Klonowski doszedł na wysokość 6600 m. 7 lutego 2013 Tomasz Mackiewicz w samotnym ataku osiągnął wysokość ok. 7400 m. Rok później wyruszyli na Nagą Górę w większym składzie (Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Jacek Teler, Paweł Dunaj, Michał Obrycki, Michał Dzikowski (Klonowski i Dzikowski opuścili wyprawę po około 3 tygodniach). wyruszyli drogą Schella na południowo-wschodniej ścianie Rupal. Wyprawa współdziałała z wyprawą włosko-niemiecką. 1 marca Tomasz Mackiewicz wraz z Davidem Göttlerem dotarł do wysokości około 7200 m. 8 marca na wysokości około 5000 m na Pawła Dunaja i Michała Obryckiego spadła lawina. Obaj zostali poturbowani i doznali złamań. Akcja ratunkowa zakończyła się powodzeniem.  Rok później Mackiewicz także próbował zdobyć szczyt. Bez powodzenia. W tym roku bieże udział w wyprawie Nanga Light 2015/16 - Tomasz Mackiewicz, Francuzka Elisabeth Revol i Pakistańczyk Arsalan Ahmed Ansari. Północno-zachodnią ścianą Diamir. Szczyt chcą zdobyć w stylu alpejskim, trasą, którą Mackiewicz pokonywał zimą 2014/15 (Północno-zachodnią ścianą Diamir, niedokończoną drogą wyprawy Reinhold i Hubert Messnerowie, Hanspeter Eisendle i Wolfgang Tomaseth z 2000 roku. 17 stycznia obydwoje osiągnęli wysokość około 7800 m n.p.m. Podczas schodzenia do bazy, Mackiewicz na wysokości około 6500 m n.p.m. wpadł w szczelinę i doznał obrażeń żeber i nogi, które zmusiły go do zakończenia wyprawy. Po powrocie do Polski z powodu odmrożeń amputowano mu jeden palec u nogi).  Adam Bielecki i Jacek Czech wyruszyli w wyprawę Nanga Stegu Revolution 2015/16 - Adam Bielecki i Jacek Czech. Drogą Kinshofera na północno-zachodniej ścianie Diamir, w stylu alpejskim. Obecnie są już w drodze na szczyt. Do tej pory pokonali pokonać ok. 1700 metrów w górę. Towarzyszą im także tragarze i osoby, które pomogą zbudować im bazę.

  W trzecia wyprawa "Justice for All - Nanga Dream" - pod kierownictwem Marka Klonowskiego, w której udział biorą Paweł Dunaj, Michał Dzikowski, Paweł Witkowski, Tomasz Dziobkowski, Piotr Tomza, Paweł Kudła, Karim Hayat, Safdar Karim przejdzie drogą Schella na południowo-wschodniej ścianie Rupal, a powyżej obozu III nową drogą.

  Każdy z tych zespołów, będzie chciał zdobyć szczyt Nanga Parbat zimą jako pierwszy.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama