Nowy parking na 500 aut na plażę dąbrowskiej Pogorii III...

  Nowy parking na 500 aut na plażę dąbrowskiej Pogorii III MAPKA + ZDJĘCIA

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zimą Pogoria III jest równie popularna jak latem. To świetne miejsce do biegania czy na rodzinny spacer i karmienie łabędzi. Na razie problemem jest
  1/7
  przejdź do galerii

  Zimą Pogoria III jest równie popularna jak latem. To świetne miejsce do biegania czy na rodzinny spacer i karmienie łabędzi. Na razie problemem jest mały parking ©Piotr Sobierajski/Dziennik Zachodni

  Trzy lata potrwa drogowa rewolucja nad jeziorem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej. Za 8 mln zł powstaną m.in. nowy parking, asfaltowa droga wyjazdowa i dwa ronda.
  Na takie informacje mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia czekali od lat. Poznaliśmy w końcu konkretne projekty i nowe rozwiązania komunikacyjne, które zrewolucjonizują dojazd do najpopularniejszego jeziora w regionie, a więc Pogorii III. To będzie prawdziwy przełom, bo w rejonie ul. Średniej powstanie nowy, ogromny parking dla 500 samochodów, natomiast ten obecny, tuż nad zejściem na plażę, latem ma być zamknięty. Po to, by mogły się tu np. odbywać imprezy plenerowe. Inaczej mają też kursować autobusy komunikacji miejskiej.

  Dojazd i wyjazd znad Pogorii III jest dziś dla kierowców największym problemem. Od lat brakuje tu bezpiecznej drogi, a zwłaszcza wyjazd po dziurach, błocie i wertepach doprowadza wszystkich do rozpaczy.
  Zmiany są więc konieczne, bo nad jeziorem latem wypoczywa w słoneczne dni nawet ponad 10 tys. osób z Zagłębia, Śląska, a nawet Małopolski. Są tu: Centrum Sportów Wodnych i Letnich, boiska, nowy plac zabaw i siłownia plenerowa.

  Jedyny bezpłatny parking jest tymczasem za mały, a większość wypoczywających zmuszona jest płacić za miejsce na prywatnych placach albo wciskać auta wzdłuż szutrowej, polnej drogi wyjazdowej.  Upłynnią ruch przy Pogorii

  Jak zatem będzie wyglądała drogowa rewolucja nad Pogorią III? Będzie miała trzy etapy.

  - Nasz projekt polega na tym, by ruch w okolicach Pogorii III był bardziej płynny, co nie oznacza wcale, że chcemy w ten rejon ściągnąć jeszcze więcej samochodów i kierowców - mówi Rafał Zwoliński, naczelnik wydziału inwestycji miejskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

  - W pierwszym etapie planujemy dostosowanie ulicy Siewierskiej do takich wymogów, by mogły się nią poruszać autobusy komunikacji miejskiej. Będzie to nadal droga jednokierunkowa, ale końcowy przystanek w lecie zostałby przeniesiony znacznie bliżej plaży miejskiej, w okolice dzisiejszego parkingu. To ułatwi dostęp tym, którzy z samochodów nie korzystają - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama