Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczne L4 e-ZLA zastąpi tradycyjne L4 [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
System e-ZLA umożliwi m.in. podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych już wcześniej pacjentowi
System e-ZLA umożliwi m.in. podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych już wcześniej pacjentowi 123RF
1 stycznia zaczęły obowiązywać elektroniczne zwolnienia L4. Jakie ważne przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku? Zwolnienie lekarskie będzie przekazane do ZUS-u automatycznie.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęło obowiązywać w Polsce wiele nowych przepisów. Prawdziwa rewolucja czeka zwolnienia lekarskie. Zamiast tradycyjnych, lekarze wystawią nam elektroniczne „L 4”, czyli e-ZLA i za pośrednictwem internetu przekażą do ZUS-u automatycznie.

- Dzięki temu ZUS i pracoda-wca, który założy profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), będzie miał od razu informację o chorobie pracownika, a także liczbie dni jego nieobecności. Tak będzie szybciej i wygodniej dla wszystkich - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS-u w Rybniku. - Przypominamy, że obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciąży na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

Od 1 stycznia 2016 roku wchodzą też w życie przepisy związane ze zmianami w zakresie zbiegów tytułów ubezpieczeń zleceniobiorcy. Wprowadziła je ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy to osób, które wykonują umowę zlecenia, a jednocześnie mają inny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Szczegóły wyjaśniamy w tekście poniżej.

Rzecznik ZUS-u wyjaśnia: Ubezpieczenie z kilku umów

Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu:

Od 1 stycznia 2016 r. osoba, która pracuje na podstawie kilku umów zlecenia, może podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu więcej niż jednej umowy. Takie rozwiązanie wprowadziła ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowe przepisy dotyczą osób, które wykonują umowę zlecenia, a jednocześnie mają inny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych np.:

- wykonują kolejną lub kolejne umowy zlecenia,
- wykonują współpracę ze zleceniobiorcą,
- są osobą duchowną, posłem lub senatorem,
- wykonują pracę nakładczą,
- współpracują przy wykonywaniu pozarolniczej działalności.

Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia jest dla jej wykonawcy w danym miesiącu niższa od minimalnego wynagrodzenia, to podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów, jeżeli spełnia warunki do objęcia tymi ubezpieczeniami.
Podstawa wymiaru składek będzie ustalana poprzez sumowanie dwóch lub większej liczby podstaw wymiaru, z tym że ustalenia łącznej podstawy wymiaru składek należy dokonywać dla każdego miesiąca odrębnie, a przy sumowaniu nie uwzględnia się podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wykazanej za miesiąc po ustaniu danego tytułu ubezpieczenia.

Dla zainteresowanych, którzy chcieliby zgłębić szczegóły tych zmian, Oddział ZUS-u w Sosnowcu przygotował specjalne szkolenia. Co prawda część z nich już się odbyła (w Oddziale ZUS w Sosnowcu oraz w Inspektoratach w Dąbrowie Górniczej, Jaworznie i Zawierciu w dniach 21 grudnia i 28 grudnia 2015 r.), ale można jeszcze skorzystać ze szkolenia zaplanowanego na 11 stycznia 2016 r. (początek o godz. 9).

Podczas szkolenia zostanie też omówiony temat postępowania w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego oraz opiekuńczego w sytuacji, gdy niezdolność do pracy została udokumentowana elektronicznym zaświadczeniem lekarskim e-ZLA.

Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzą również w życie przepisy umożliwiające lekarzom wystawianie e-ZLA. Przedsiębiorcy, którzy mają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), będą otrzymywać zwolnienia lekarskie swoich pracowników bezpośrednio na PUE. Pozostali płatnicy nie mają takiego obowiązku, ale mogą to zrobić, bo dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich na PUE to same korzyści:

- natychmiastowa wiedza o zwolnieniu wystawionym pracownikowi,
- wyeliminowanie konieczności sprawdzania, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania,
- dostęp do zbioru zwolnień pracowników oraz eksportu tych zwolnień do pliku.

Po podaniu numeru PESEL pacjenta, lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także dane jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy.


*Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
*Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!