Elektroniczne L4 e-ZLA zastąpi tradycyjne L4 [NASZE SPRAWY]

  Elektroniczne L4 e-ZLA zastąpi tradycyjne L4 [NASZE SPRAWY]

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1 stycznia zaczęły obowiązywać elektroniczne zwolnienia L4. Jakie ważne przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku? Zwolnienie lekarskie będzie przekazane do ZUS-u automatycznie.
  System e-ZLA umożliwi m.in. podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych już wcześniej pacjentowi

  System e-ZLA umożliwi m.in. podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych już wcześniej pacjentowi ©123RF

  Od 1 stycznia 2016 r. zaczęło obowiązywać w Polsce wiele nowych przepisów. Prawdziwa rewolucja czeka zwolnienia lekarskie. Zamiast tradycyjnych, lekarze wystawią nam elektroniczne „L 4”, czyli e-ZLA i za pośrednictwem internetu przekażą do ZUS-u automatycznie.

  - Dzięki temu ZUS i pracoda-wca, który założy profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), będzie miał od razu informację o chorobie pracownika, a także liczbie dni jego nieobecności. Tak będzie szybciej i wygodniej dla wszystkich - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS-u w Rybniku. - Przypominamy, że obowiązek utworzenia profilu do końca 2015 roku ciąży na płatnikach zobowiązanych do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli rozliczających składki za więcej niż 5 osób.

  Od 1 stycznia 2016 roku wchodzą też w życie przepisy związane ze zmianami w zakresie zbiegów tytułów ubezpieczeń zleceniobiorcy. Wprowadziła je ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy to osób, które wykonują umowę zlecenia, a jednocześnie mają inny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Szczegóły wyjaśniamy w tekście poniżej.

  Rzecznik ZUS-u wyjaśnia: Ubezpieczenie z kilku umów

  Joanna Biniecka, rzecznik oddziału ZUS w Sosnowcu:

  Od 1 stycznia 2016 r. osoba, która pracuje na podstawie kilku umów zlecenia, może podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu więcej niż jednej umowy. Takie rozwiązanie wprowadziła ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

  Nowe przepisy dotyczą osób, które wykonują umowę zlecenia, a jednocześnie mają inny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych np.:

  - wykonują kolejną lub kolejne umowy zlecenia,
  - wykonują współpracę ze zleceniobiorcą,
  - są osobą duchowną, posłem lub senatorem,
  - wykonują pracę nakładczą,
  - współpracują przy wykonywaniu pozarolniczej działalności.

  Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia jest dla jej wykonawcy w danym miesiącu niższa od minimalnego wynagrodzenia, to podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów, jeżeli spełnia warunki do objęcia tymi ubezpieczeniami.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama