Częstochowa: Miasto przygotowuje się do powodzi

  Częstochowa: Miasto przygotowuje się do powodzi

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lewa strona Warty w Częstochowie jest coraz lepiej zabezpieczona. Właśnie oddano nowy wał przeciwpowodziowy o długości 740 metrów.
  Nowy wał ma 740 metrów długości. Powstała na nim nowa droga, z której mogą korzystać m.in. służby ratownicze

  Nowy wał ma 740 metrów długości. Powstała na nim nowa droga, z której mogą korzystać m.in. służby ratownicze ©Bartłomiej Romanek

  Tereny po lewej stronie Warty, wzdłuż ulicy Drogowców w Częstochowie, są chronione zmodernizowanym wałem przeciwpowodziowym. Głównym inwestorem był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z Poznania, którego wsparło miasto. To dobra wiadomość dla mieszkańców dzielnicy Zawodzie, którzy w ostatnich latach kilkakrotnie walczyli ze skutkami powodzi.

  740-metrowy odcinek wału chroni tereny po lewej stronie Warty - od zjazdu w rejonie nowej przeprawy mostowej, łączącej ul. Drogowców z ul. Srebrną, do tzw. rowu od Kamienia.

  Rozpoczętą w lipcu tego roku inwestycję - po podpisaniu porozumienia z miastem - zlecił zarządca rzeki, RZGW w Poznaniu.

  - Ten wał to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla mieszkańców naszego miasta, ale też możliwość łatwiejszego dojazdu służb bezpieczeństwa do miejsc potencjalnie narażonych na powodzie i podtopienia - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Maty-jaszczyk, który jednak podkreśla, że miasto czekają kolejne wyzwania związane z budową wałów przeciwpowodziowych, mimo że - jak zapewnia RZGW - obecny stan wszystkich wałów na terenie Częstochowy (łącznej długości 16,5 km) jest dobry lub zadowalający. Od 2001 r. Zarząd - za ponad 12,5 miliona zł - wyremontował blisko 11 km wałów. Finansowo tę inwestycję wspierało również miasto.

  Wśród zadań planowanych do wykonania z udziałem środków unijnych i ujętych w planach gospodarowania wodami jest lepsze zabezpieczenie okolic Starego Miasta i dzielnicy Wyczerpy.

  W rejonie ulicy Krakowskiej ma powstać 700-metrowy, lewobrzeżny bulwar, łączący ujście Stradomki przy ul. Krakowskiej z nieczynnym mostem kolejowym i lewobrzeżnym wałem w rejonie hurtowni „Wafelek”. Planowany okres realizacji to lata 2017-2019, a koszt to około 6 mln zł.

  Radna Krystyna Stefańska walczy natomiast o poprawę stanu wałów na Kucelince, Konopce i Stradomce, mniejszych rzekach i kanałach, które jednak podczas powodzi - zwłaszcza tej w 2010 roku - mocno dały się w kość mieszkańcom. W tej chwili trwają prace związane z wykonaniem projektu i uzyskaniem pozwoleń wodnych. Radna zabiega, aby miasto i Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych znalazły pieniądze na wykonanie całej niezbędnej dokumentacji.

  - Dopiero przeprowadzenie inwestycji na tych rzekach zapewni miastu pełne bezpieczeństwo przeciwpowodziowe - mówi radna Krystyna Stefańska.

  Warto dodać, że nowe wały nad Wartą sprzyjają rekreacji. Dzięki wykonanym drogom i ścieżkom pieszo-rowerowym, są one coraz częściej wykorzystywane przez rowerzystów oraz miłośników biegania.


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama