Pierwszy raz w historii Piekar Śląskich został uchwalony...

  Pierwszy raz w historii Piekar Śląskich został uchwalony budżet zadaniowy

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwszy raz w historii Piekar Śląskich został uchwalony budżet zadaniowy

  ©Piekary Śląskie / arc.

  Na 2016 rok budżet został przyjęty większością głosów. W formie zadaniowej - to rozwiązanie wprowadzone po raz pierwszy w historii Piekar Śląskich, zapowiadane już w czasie kampanii wyborczej.
  Pierwszy raz w historii Piekar Śląskich został uchwalony budżet zadaniowy

  ©Piekary Śląskie / arc.

  Budżet na 2016 rok został przyjęty - pierwszy raz zadaniowy. Jak to wygląda w praktyce? Do każdego kierunku działania w mieście został ułożony szczegółowy plan finansowy, związany z wydatkami czy dotacjami.

  - Jest bardziej przejrzysty i łatwiej będzie taki budżet rozliczyć - wyjaśnia decyzję prezydent Piekar Sława Umińska-Duraj. - To jedna z nowatorskich metod zastosowana jeszcze w niewielu gminach, ale uważam, że trzeba przecierać szlaki - dodaje.

  Dochody budżetu miasta na przyszły rok wynoszą 213 mln 448 tys. złotych, przy wydatkach w kwocie 223 mln 480 tys. zł. Planowany deficyt, czyli 10 mln 32 tys. zł zostanie pokryty z wolnych środków pochodzących z zaciągniętych pożyczek oraz emisji papierów wartościowych.

  W budżecie określono priorytety na najbliższy rok 2016. Wśród nich takie jak np. rozbudowa szpitala miejskiego, na którą przeznaczono prawie 10 mln złotych oraz przyciągnięcie do miasta inwestorów. W tym celu na uzbrojenie terenów poprzemysłowych, które umożliwi prowadzenie tam działalności gospodarczej, wyliczono około 5 mln złotych.

  Jakie jeszcze wydatki zaplanowano dla miasta w nowym roku? Niemal 20 procent wydatków pochłoną te związane z inwestycjami, bo ponad 40 mln złotych. Na pomoc społeczną przeznaczono prawie 29 mln zł, na edukację i wychowanie - 69 mln 423 tys. złotych, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - 15 mln 838 tys. złotych, a na ochronę zdrowia - 15 mln 897 tys. złotych.

  Będą zwiększone zwiększone wydatki na kulturę fizyczną, turystykę i sport. 1 mln 500 tys. złotych jest zabezpieczonych na budowę dworca autobusowego na os. Wieczorka. Przewidziana jest też termo-modernizacja budynków w Piekarach za kwotę 3 mln 175 tys. zł oraz pierwszy etap rewitalizacji parku przy ul. Wyspiańskiego w Brzozowicach-Kamieniu za 1 mln złotych. Zagwarantowane zostaje również wykonanie wszystkich projektów wskazanych przez mieszkańców w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.

  Radni byli zgodni. Za przyjęciem projektu budżetu było 20 głosów, przeciwko zagło-sował tylko jeden radny, a dwóch wstrzymało się od głosu.

  22 grudnia podczas sesji Rady Miasta, na której uchwalono budżet na nowy 2016 rok, wręczono także stypendia dla najzdolniejszej młodzieży - mieszkańców Piekar Śląskich. Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe odebrało 14 uczniów. Są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, uczęszczający do szkół w Piekarach Śląskich, Bytomiu, Chorzowie oraz Katowicach.


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama