Sosnowiec: w sobotę premiera "Dobrego wojaka Szwejka" w...

  Sosnowiec: w sobotę premiera "Dobrego wojaka Szwejka" w Teatrze Zagłębia [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: w sobotę premiera "Dobrego wojaka Szwejka" w Teatrze Zagłębia [ZDJĘCIA]
  1/24
  przejdź do galerii

  ©Maciej Gapiński

  W najbliższą sobotę 2 stycznia w sosnowieckim Teatrze Zagłębia odbędzie się premiera przedstawienia "Dobry wojak Szwejk" według powieści Jaroslava Haszka. Reżyserem spektaklu jest Igor Gorzkowski, a w główną rolę wciela się Wojciech Leśniak.
  Szwejk był dla mnie pełnym zaskoczeniem, ponieważ myślałem, że chyba już go nie zagram - mówi Wojciech Leśniak, aktor sosnowieckiego Teatru Zagłębia, który w najnowszym spektaklu tej sceny - „Dobrym wojaku Szwejku” w reżyserii Igora Gorzkowskiego - gra rolę tytułową. - W mojej karierze tak się składało, że nigdy nie miałem jakiejś ulubionej roli. Każda, która przychodziła do mnie była bardzo ulubioną. Szwejkiem dyrekcja teatru po prostu mnie zaskoczyła, ale jeżeli pracuje się z takim reżyserem jak pan Gorzkowski, wtedy jest to przyjemność do sześcianu. Doszedłem do wniosku, że Szwejk to bardzo mądra postać wbrew temu, że ludzie się śmieją, natomiast przemawia przez niego mądrość życiowa i dobroć. - mówi Wojciech Leśniak.

  Wydany na początku lat dwudziestych przez Jaroslava Haszka „Dobry wojak Szwejk” to chyba najbardziej znana w Polsce czeska powieść, której wymowa cały czas jest aktualna. Polskim widzom bardziej niż z książką, Szwejk kojarzyć się może jednak z czarno-białą jeszcze czechosłowacką komedią, w której w rolę głównego bohatera wcielił się Rudolf Hrusinsky.

  Reżyser przedstawienia Igor Gorzkowski sięgnął po najbardziej znany polski przekład z lat trzydziestych - autorstwa Pawła Hulki-Laskowskiego. Przy realizacji przedstawienia współpracował również Czech Jan Polivka - autor scenografii. Dodajmy, że autorem muzyki jest Piotr Tabakiernik, za kostiumy odpowiadała Joanna Walisiak, a za ruch sceniczny Iwona Pasińska.

  W przedstawieniu oprócz Wojciecha Leśniaka zobaczymy m.in. Michała Bałagę, Aleksandra Blitka, Tomasza Muszyńskiego, Andrzeja Śleziaka. W spektaklu bierze też udział nowa aktorka Teatru Zagłębia Małgorzata Saniak, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

  - Miałam bardzo dużo szczęścia, że trafiłam do Sosnowca. Jeszcze, gdy byłam w szkole Sosnowiec wciąż przewijał się w rozmowach studentów i pedagogów, bo było o nim głośno. Nie ukrywam, że to spory zaszczyt trafić z pierwszego rzutu do teatru, który podbija całą Polskę i jest w ścisłej czołówce teatralnej mapy Polski - mówi Małgorzata Saniak.

  Premiera „Dobrego wojaka Szwejka” już w sobotę 2 stycznia. Kolejne pokazy w ramach Sylwestra na bis zaplanowane są na 3, 6, 7 i 8 stycznia. Potem spektakl będzie można zo-baczyć 11 i 12 lutego. Polecamy!


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama