Katowice: rynek i Śródmiejska otwarte, ale odbiory trwają, a...

  Katowice: rynek i Śródmiejska otwarte, ale odbiory trwają, a poprawek jest sporo ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przebudowa centrum Katowic
  1/16
  przejdź do galerii

  Przebudowa centrum Katowic ©LOTA

  Rynek i ulica Śródmiejska w Katowicach w końcu otwarte, ale odbiory wciąż trwają i, jak usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta, skończą się z końcem roku. Poprawek jest sporo
  - Poprawek jest sporo, ale to drobne rzeczy. Poważniejszych uszkodzeń nie znaleziono, poza oczywistymi niedoróbkami - mówi Krzysztof Kaczorowski z Urzędu Miasta w Katowicach.

  Poprawki i niedoróbki przy inwestycji o tej skali, a przypomnijmy, że plac budowy ma 12 hektarów i jest podzielony na 18 obiektów odbiorowych w sześciu grupach, to nic nadzwyczajnego. Ważne, aby większe wady wykryć czym prędzej, a nie rozkopywać plac ponownie za kilka miesięcy.

  Oddanie nowego rynku i Śródmiejskiej kończy trwającą od kilku lat przebudowę centrum Katowic na osi rondo-rynek, której koszt to około 180 milionów złotych. - Dokładne rozliczenie, ile kosztowały poszczególne etapy przebudowy, będziemy znali za kilka dni - usłyszeliśmy w magistracie.

  Przebudowa była realizowana etapami i etapami oddawano poszczególne odnowione fragmenty centrum. W pierwszej kolejności nowe torowisko na alei Korfantego, rynku i ulicy św. Jana, potem ulice Młyńską i Pocztową (z ulicy zerwano torowisko) gruntownie wyremontowane. W dalszej kolejności: jezdnie alei Korfantego, fragment ulicy Mickiewicza, czy Warszawskiej. Długo przyszło nam czekać na nowy rynek. Pierwszy otwarty został plac Kwiatowy, potem Teatralny i centralny, a na kilka dni przed świętami - ostatni, z parkiem z kilkudziesięcioma drzewami, placem zabaw, Sztuczną Rawą - czyli fontanną wybudowaną na śladzie rzeki Rawy oraz licznymi ławkami zamontowanymi wokół.

  To ten plac, między budynkiem banku a dawną siedzibą Muzeum Śląskiego, miał zostać odgrodzony od ulicy Moniuszki wertykalnymi ogrodami, z których w końcu zrezygnowano, a zamiast postawiono latarnie. Także tu planowano siłownię pod chmurką, ale i ten pomysł odpuszczono. Choć zielony i sporych rozmiarów, mieszkańców jeszcze nie przyciąga, a przynajmniej nie tak, jak plac Kwiatowy. Rekreacyjny wciąż może wyglądać na niedokończony i niedostępny, bo jego część, na której rozpoczęła się budowa dwukondygnacyjnego pawilonu gastronomicznego, wciąż jest ogrodzona.

  Przyciąga natomiast, zwłaszcza kierowców, ulica Śródmiejska. Niespełna 400-metrowa droga została wybudowana jako łącznik między Chorzowską a ul. Skargi. Ulica jest już przejezdna.

  - I za złamanie przepisów można tu już otrzymać mandat - ostrzega Kaczorowski. M.in. za złe parkowanie, a właśnie jako darmowy parking ulica jest już od kilku tygodni traktowana. Na Śródmiejską wjedziemy od trzech stron. Od ulicy Chorzowskiej należy skręcić jadąc do ronda w ten sam zjazd (przed biurowcem KCB), który prowadzi do Superjednostki czy Haperowca, i kierować się w stronę podziemnych parkingów pod Superjednostką. Wjazd na Śródmiejską jest z tego samego poziomu co do podziemnych garaży. Kolejny wjazd jest od strony al. Korfantego, a trzeci od Skargi. Śródmiejska jest na całym odcinku dwukierunkowa, a wzdłuż niej znajduje się ścieżka rowerowa i chodnik.


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najdłuższa budowa...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ... nowoczesnej Europy: kilka lat i 180 milionów za teren wielkości kilku boisk sportowych.
   "Poważniejszych uszkodzeń nie znaleziono, poza oczywistymi niedoróbkami" Serio? Idź do lekarza od oczu -...rozwiń całość

   ... nowoczesnej Europy: kilka lat i 180 milionów za teren wielkości kilku boisk sportowych.
   "Poważniejszych uszkodzeń nie znaleziono, poza oczywistymi niedoróbkami" Serio? Idź do lekarza od oczu - cała ta przebudowa do jedna wielka niedoróbka!
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama