Huczny sylwester w Katowicach na koniec jubileuszu 150-lecia...

  Huczny sylwester w Katowicach na koniec jubileuszu 150-lecia [NOWE ZDJĘCIA, WIDEO]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Takiego wypasionego sylwestra Katowice jeszcze nie miały. Przed telewizorami, w Polsacie, zabawę pod Spodkiem może śledzić nawet 3 mln widzów. To cenna promocja. Impreza rozpoczęła się o godzinie 20.00.
  Huczny sylwester w Katowicach na koniec jubileuszu 150-lecia [NOWE ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/28
  przejdź do galerii

  ©Olga Krzyżyk, Paweł Szałankiewicz / Dziennik Zachodni  Niemal 5 mln zł pochłonie tegoroczny sylwester w Katowicach, który miasto współorganizuje z telewizją Polsat. Feta będzie wielka, ale i okazja do świętowania znakomita, bo tą imprezą Katowice pożegnają jubileuszowy rok, w którym stolica aglomeracji świętowała 150-lecie nadania praw miejskich.

  Największe sylwestrowe imprezy na żywo, transmitowane przez ogólnopolskie stacje telewizyjne, tak się w tym roku złożyło, opanowały południe Polski. W Katowicach zabawę robi Polsat, w Krakowie - TVN, a we Wrocławiu - TVP 2. Katowicka ma gwiazdy, choć to ocena subiektywna, największe i najlepsze, wśród nich są Beata Kozidrak i Bajm, Donatan i Cleo, Bednarek, Kayah, Enej, Golec uOrkiestra, Urszula, Adam Asanow z zespołem, Wilki, Blue Cafe, Grzegorz Hyży, Michał Wiśniewski, Mesajah, Stefano Terrazzino, Poparzeni Kawą Trzy, Pectus, Video, Rui Carlos Ferreira (ex Bad Boys Blue), Aleksandra Gintrowska i Andrzej Cierniewski oraz dwie śląskie formacje: Oberschlesien i 032. O północy pokazowi sztucznych ogni towarzyszyć będzie utwór „Time To Say Goodbye”, który w 1997 roku wylansowali Sarah Brightman i Andrea Bocelli, a w Katowicach wykonają go na scenie Małgorzata Walewska i Krzysztof Respondek. Imprezę poprowadzą: Krzysztof Ibisz, Maciej Dowbor, Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Popielewicz-Hyży i Maciej Rock.

  GDZIE NA ZAKUPY W OSTATNIEJ CHWILI? SKLEPY OTWARTE W SYLWESTRA I NOWY ROK

  Jeśli prognozy organizatorów się sprawdzą i okolice katowickiego Spodka dziś wieczorem rzeczywiście odwiedzi około 65 tysięcy ludzi, to frekwencja na obchodach jubileuszu miasta podskoczy do prawie 140 tysięcy osób. Ponad połowa z nich - ok. 75 tys. - wzięła udział w poprzednich wydarzeniach związanych z obchodami 150-lecia Katowic. Tylko koncerty w Strefie Kultury we wrześniu (od 10 do 13 września), na których wystąpiły m.in. zespoły Archive i Morcheeba, zobaczyło na żywo niemal 50 tysięcy osób, a koncert organizowany i transmitowany przez TVP 2 pod koniec sierpnia (też w Strefie Kultury) - 20 tys., zaś transmisję w telewizji z tego wydarzenia oglądało około 1,5 mln widzów. Kolejne z dużych urodzinowych wydarzeń, koncert Józefa Skrzeka na katowickim Rynku, zobaczyło 3 tys. osób. Jeśli do tego dodamy jeszcze prawie 3 miliony widzów, którzy w ubiegłym roku oglądali „Sylwestrową Moc Przebojów” w Gdańsku i być może tyle zasiądzie przed telewizorami, gdy Polsat rozpocznie transmisję imprezy w Katowicach, to stolica aglomeracji #będzie mogła zaliczyć tegoroczny jubileusz do naprawdę udanych.

  Dodajmy jeszcze, że obchody jubileuszu miasta w marcu tego roku zainaugurowały dwa koncerty rapera Miuosha, Radzimira Dębskiego i symfoników w wielkiej sali koncertowej NOSPR-u (więcej o tym projekcie przeczytasz na str. 26-27), na które, gdy artyści ponownie spotkali się na scenie w grudniu, bilety próbowało w sieci kupić ponad 100 tysięcy osób naraz.
  - Oceniam te obchody w kategorii wielkiego sukcesu - mówił jeszcze w październiku podczas podsumowania jubileuszu Marcin Krupa, prezydent Katowic. Zapowiedział wtedy, że kulminacją obchodów będzie impreza sylwestrowa, ale szczegółów nie chciał zdradzić. W grudniu było już wiadomo, co Polsat planuje wespół z miastem na ostatnią noc 2015 roku. Było też wiadomo, że tę sylwestrową imprezę miasto będzie świętowało już pod banderą Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki, bo ten tytuł przyznano Katowicom oficjalnie w grudniu.

  Co Katowice zyskają na tej drogiej imprezie? Miasto wydaje na organizację 1,9 mln zł, udostępnia też organizatorom Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Jednak promocja, jaką stolica aglomeracji zyska na wydarzeniu, będzie warta znacznie więcej. Dla porównania: koszt obchodów jubileuszu 150-lecia (bez imprezy sylwestrowej) i promocji to 3,3 mln zł, do października o urodzinach miasta powstało 411 publikacji w internecie, prasie, radiu i telewizji. Łączna wartość publikacji medialnych, czyli tzw. ekwiwalent reklamowy - bez grudniowych koncertów w NOSPR-ze, czy sylwestra - wyniósł niemal 1,8 mln zł.

  Jak dostać się na sylwestra w Katowicach?  Koncerty, transmitowane przez telewizję Polsat, rozpoczną się o 20. Wejście na teren imprezy będzie możliwe już od godz. 18.30 (wejścia #zlokalizowane są przy al. Korfantego, al. Roź-dzieńskiego oraz ul. Chorzowskiej). O północy przez 15 minut będzie witany nowy rok, w tym czasie odbędzie się pokaz fajerwerków, zabawa zakończy się o 1.30.

  Tego na imprezę wnosić nie wolno:
  Na teren imprezy zabrania się wnoszenia: broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, plastikowych, szklanych lub metalowych pojemników lub puszek, środków odurzających lub substancji psychotropowych, symboli lub barw klubów sportowych, dronów. Nie wolno też wprowadzać zwierząt czy rowerów.

  Biuro rzeczy znalezionych.
  Rzeczy znalezione na terenie imprezy organizatorzy proszą przekazywać strażnikom miejskim. Wszystkie zostaną przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych, z którego będzie możliwy ich odbiór od godz. 12 w dniu 4 stycznia. Biuro znajduje się przy ul. Francuskiej 70 (pokój 101), tel. 32 705-42-61.

  Zagubione dzieci.
  Zagubione na terenie imprezy dzieci będą prowadzone do punktu informacyjnego. Organizatorzy wydarzenia apelują, aby każde dziecko miało naklejoną na ubraniu „nalepkę bezpieczeństwa” z numerem telefonu jego opiekuna. Nalepki dostępne będą przy wejściach na teren imprezy przy al. Korfantego, al. Roździeńskiego oraz ul. Chorzowskiej.

  Miejsca dla niepełnosprawnych.
  Na terenie imprezy zostanie wydzielony sektor z podestem dla niepełnosprawnych (poruszających się na wózkach, mających problemy z poruszaniem się, niewidomych) wraz z opiekunami. Sektor zlokalizowany jest przy przejściu podziemnym na skrzyżowaniu al. Korfantego i al. Roździeńskiego w Katowicach (naprzeciwko sceny). Odbiór wejściówek na platformę możliwy jest w Wydziale Polityki Społecznej UM Katowice przy Rynku 1. Liczba wejściówek jest ograniczona, a o ich wydaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

  KZK GOP 31 grudnia uruchamia specjalne sylwestrowe linie tramwajowe. Pojadą od strony Zabrza przez Rudę Śląską, Świętochłowice i Chorzów, a także od Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina i Mysłowic oraz od strony Katowic-Brynowa.
  Będą oznaczone numerami: S5 (Zabrze-Bytom Szombierki-Chorzów-Katowice), S6 (Bytom Politechnika-Chorzów-Katowice), S7 (Bytom Stroszek-Świętochłowice-Chorzów Batory-#Katowice), S9 (Bytom-Ruda Śląska-Świętochłowice-Chorzów Batory-Katowice), S21 (Dąbrowa Górnicza-Będzin-Sosnowiec-#Katowice), S26 (Będzin-Sosnowiec-Mysłowice-Katowice), S27 (Sosnowiec-Mysłowice-Katowice), S36 (będzie kursowała na trasie Katowice Zawodzie-Brynów Pętla).
  Wszystkie linie będą miały przystanki na ulicach Warszawskiej i 3 Maja, a zatem w pobliżu katowickiego Rynku, skąd pod Spodek dojdziemy w ciągu pięciu minut. Bliżej Spodka tramwajami nie dojedziemy, bo ze względu na ogromny teren imprezy, ruch tramwajów na rondzie im. Ziętka, alei Korfantego i ulicy Chorzowskiej #zostaje wstrzymany.
  Do centrum Katowic możemy też dojechać #autobusami. Dodatkowe kursy zostaną wprowadzone na liniach nr: 12, 37, 40, 168, 115, 600, 632, 674, 689, 808, 814 oraz 30N, 76N, 77N, 130N, 297, 657N, 672N, 830N, 840N, 905N, 906N oraz 908N. Trzeba jednak pamiętać, że dziś od godz. 14 będą one jeździły objazdami, z ominięciem ronda im. Ziętka.
  Specjalne pociągi uruchamiają w noc sylwestrową Koleje Śląskie. Umożliwią powrót z Katowic do 10 miast. Głównymi stacjami docelowymi będą Gliwice, Tychy Lodowisko oraz Dąbrowa Górnicza-Ząbkowice. Cztery pociągi będą uzupełnieniem kluczowych połączeń #i będą kursować również w kierunku przeciwnym - z Tychów Lodowiska, Gliwic i Dąbrowy Górniczej-Ząbkowic do Katowic. Pociągi odjadą do Zagłębia (0.50 i 2.25), Rudy Śl., Zabrza i Gliwic (0.55 i 2.20) oraz do południowych dzielnic Katowic i do Tychów (godz. 1. i 2.30)

  Jak dojechać pod Spodek samochodem?
  Rondo i okolica zamknięte dla ruchu, uważajcie na objazdy w centrum Katowic!
  Rondo im. Generała Jerzego Ziętka zostanie 31 grudnia od godz. 14 zamknięte dla ruchu. O tej samej godzinie zamknięta dla ruchu zostanie #al. Korfantego od strony północnej na wysokości skrzyżowania z ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką i od strony południowej - na wysokości skrzyżowania z ul. Moniuszki.
  Ulica Chorzowska w kierunku Ronda zostanie zamknięta za skrzyżowaniem z ul. Sokolską (wjazd do tunelu będzie otwarty). A aleja Roździeńskiego w stronę Ronda zostanie zamknięta na wysokości Muzeum Śląskiego (skrzyżowanie z ul. Dobrowolskiego i ul. Dudy-Gracza). #To oznacza, że olbrzymi fragment centrum #Katowic będzie nieprzejezdny.
  Aleja Roździeńskiego będzie przejezdna od skrzyżowania z ul. Uniwersytecką i ul. Olimpijską w stronę Sosnowca, Mysłowic i Tychów. Ruch z ulicy Moniuszki będzie kierowany w ulicę Uniwersytecką oraz na ulicę Skargi. Dojazd od ulicy Olimpijskiej do skrzyżowania z ul. Katowicką #i Misjonarzy Oblatów możliwy będzie ul. Ordona, a następnie Katowicką.
  Zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic będą obowiązywać od godz. 14 do odwoła-nia przez policję w godzinach wczesnorannych w dniu 1 stycznia.

  Gdzie zaparkować?
  W związku z ograniczeniem liczby miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda, warto zostawić auto w pewnej odległości od rejonu zabawy sylwestrowej. Na przykład w Galerii Katowickiej (przez pierwsze trzy godziny zaparkujemy tam za darmo, każda kolejna godzina kosztuje 3 zł). Samochód zostawić można również na parkingach w Strefie Kultury i na parkingu przy Uniwersytecie Śląskim. Na tym pierwszym, bezpłatnym, jest ponad 1000 miejsc, ale nie łudźcie się, że dla wszystkich wystarczy.


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   parawan co za tupet

   Basia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Witam sylwester w katowicach nie był zły nastarali siie, ale wiekim minusem było zasłanianie bramek zabezpieczajacych impreze poniewaz wiele ludzi przynosi szampana aby uczcic nowy rok stała...rozwiń całość

   Witam sylwester w katowicach nie był zły nastarali siie, ale wiekim minusem było zasłanianie bramek zabezpieczajacych impreze poniewaz wiele ludzi przynosi szampana aby uczcic nowy rok stała bramkami i mogła spokojnie ogladac.Nie rozumiem skad taki pomysł aby bramki zasłaniac wielki minus dla organizatora tego pomysłu było to zupelnie nie potrzebne a nawet uwłaczajace dla mnie pierwszy raz sie z takim czyms spotkałam brak słow.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez komentarza

   Misia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Sylwester w Katowicach dla wszystkich mieszkańców to podział na ludzi gorszego i lepszego sortu, jedni stoją przed estradą a drudzy za barierkami z parawanami, żeby nic nie mogli zobaczyć!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez komentarza ...

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Jedna wielka porażka ... sylwester to totalny nie wypał .... wejściówki dla osob niepełnosprawnych niby są lecz nie pomysleli o tym ze osoba na wózku nie przejedzie przez bramki skoro są szerokości...rozwiń całość

   Jedna wielka porażka ... sylwester to totalny nie wypał .... wejściówki dla osob niepełnosprawnych niby są lecz nie pomysleli o tym ze osoba na wózku nie przejedzie przez bramki skoro są szerokości człowieka szczupłego.... żenada . Dzieki wam organizatorzy jesteście The Best !! Na drugi raz myślcie ! Życze wam na nowy rok wiecej rozumu i lepszej organizacji na kolejnych takich imprezach . LIKE !!! ;) .... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na razie dużo szumu

   Księgowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Słaby ten ekwiwalent mediowy. Koszt imprezy przekroczy 2.000.000 zł, na samą promocję sylwestra poszło pewnie kilkaset tysięcy bo i DZ za darmo nie pisze, a jak będzie - zobaczymy.
   65 tysięcy to...rozwiń całość

   Słaby ten ekwiwalent mediowy. Koszt imprezy przekroczy 2.000.000 zł, na samą promocję sylwestra poszło pewnie kilkaset tysięcy bo i DZ za darmo nie pisze, a jak będzie - zobaczymy.
   65 tysięcy to życzeniową frekwencjazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama