Menu Region

"Nasze matki nasi ojcowie" odcinek 3. [RECENZJA] AK to...

"Nasze matki nasi ojcowie" odcinek 3. [RECENZJA] AK to antysemici?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Tomasz Borówka

218Komentarzy Prześlij Drukuj
Trzeci odcinek niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie", czyli wątek polski i nie tylko. CZYTAJ RECENZJĘ Zapraszamy do dyskusji.
1/5

(© Materiały producenta)

CZYTAJ KONIECZNIE:
NASZE MATKI NASI OJCOWIE RECENZJA ODCINKA 1. + DYSKUSJA


ZOBACZ TAKŻE:
NASZE MATKI, NASI OJCOWIE ODCINEK 2. [RECENZJA, DYSKUSJA] ŚLĄSKI WĄTEK


Nie udzielę tu odpowiedzi na pytanie, czy akowcy bywali antysemitami i życzyli śmierci Żydom. O to proszę pytać naukowców, a jeszcze lepiej sięgać po ich książki. Za to jak zwykle opowiem o tym, co uderzyło mnie w kolejnym odcinku "Nasze matki, nasi ojcowie".
Uważam, ze z kilku powodów warto go polecić.

Zacznę od zdania na temat poprzedniego odcinka. Dopiero teraz tak mnie jakoś naszło, ale wiążę się z treścią odcinka trzeciego. Ukrywanie przed akowskimi partyzantami swojej żydowskiej tożsamości poprzez podawanie się za Niemca - jak ma to miejsce w przypadku Wiktora - to raczej nie byłby dobry pomysł. A już z pewnością marna rekomendacja do przyjęcia w szeregi oddziału. Niestety, słaba znajomość realiów okupowanej Polski i polskiej konspiracji widoczna była i w ostatniej części serialu. Wypytywanie przez chłopów o ewentualnych Żydów wśród partyzantów było dziwne (a co ich to obchodzi?). Dowódca oddziału partyzanckiego AK obwieszony nieśmiertelnikami wyglądał wręcz karykaturalnie - chyba że (jak zauważył to dyskusji o poprzednim odcinku internauta @Kempa - dzięki!) - to ukłon w stronę Quentina Tarantino i jego "Bękartów wojny", w których podobnie przyozdobiony paradował "Żyd-Niedźwiedź". Oddział, który nie mógł sobie poradzić z jednym jedynym, niespecjalnie kryjącym się niemieckim żołnierzem? "Leśni" przygotowujący plan akcji w oparciu o fotografie? Ejże...

O ile się orientuję, cała scena ze atakiem partyzantów na pociąg, który okazuje się transportem Żydów do obozu zagłady, powstała całkowicie w wyobraźni scenarzysty. Coś takiego nigdy nie miało miejsca. Akowskie patrole dywersyjne (bodaj tak się to nazywało) po rozkręceniu albo wysadzeniu szyn na ogół czym prędzej zmykały. Przypadki ostrzeliwania zatrzymanego czy wykolejonego składu były rzadsze, jego szturmu i zdobycia - właściwie unikatowe. Nie wiem, ile ich było, ale niewiele - sam kojarzę wręcz tylko... jeden (Wólka Plebańska 19 lipca 1944).

Tę sławetną scenę zrealizowano zresztą tak tanim kosztem, że jest po prostu naiwna i kompletnie nierealistyczna, a nawet wizualnie średnio atrakcyjna (to już te walki pod Kurskiem, na które uprzednio narzekałem, były przecież lepsze). Wagonów ledwo parę, a do tego więźniowie tylko w części z nich. Poza tym niezłe góry na tej całej "Lubelszczyźnie", gdzie przecież działają serialowi partyzanci. Bardzo podobne do tamtych na "Śląsku" z poprzedniego odcinka, nieprawdaż? Skoro już przy tym jesteśmy, to "Racibórz - Polen" może drażnić tak, jak poprzednio Gliwice. Zaś "Kłodzko - Polen" jeszcze bardziej - zważywszy że od XI aż do połowy XX wieku miast to nie miało z Polską praktycznie nic wspólnego (za to dużo z Czechami).
1 »
217

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

pół prawdy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

surfer (gość)  •

Partyzanci może i nie pokazani jako ,,chłopcy malowani,, jednak za to bliżsi prawdy, ale i nie jako tchórze, sceny mało realne, lecz jednak to film, dodam że w tym rejonie dominowały oddziały terenowe BCH, i ,,leśni,, AL, AK operowała w sąsiednich rejonach, po za tym tereny wokoło Janowa Lubelskiego od kwietnia 44, stanowiły partyzancką RP., czyli Niemcy bez większych sił nie mieli tam wstępu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przesada

+24 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

j (gość)  •

Możecie w końcu robić z tego wielkie halo? Nie da się ukryć, że film ukazywał sceny jakie mialy miejsce. A Polacy Żydów też tępili, co prawda niektórzy chronili....A to, że Niemcy w tym filmie są ukazani w lepszym obliczu to wiadomo bo przecież to film Niemiecki, jakby byl Polski to Polacy tez byliby ukazani w innym obliczu.PROSTE.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Przesada

+20 / -26

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

j (gość)  •

Ludzie przecież nie każdy Polak był święty...Jest dużo dowodów, że Polacy podpalali domy Żydów, więc się tak nie oburzajcie. Wiadomo, że niektórzy Polacy tez pomagali Żydom, ale niestety nie każdy. Trochę się zastanówcie i nie przesadzajcie. Bo to jednak są fakty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tak, ... NAZI MATKI , NAZI OJCOWIE"

+29 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mierny cwaniaczek @ Euro • 21.06.13, 12:24:42

+22 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

"PS. Niemiecki serial został zakupiony przez telewizje kilkudziesięciu krajów świata, w tym USA.
Nota bene, w USA jakoś nikt nie protestuje przeciwko krytycznemu ukazaniu Amerykanów w niemieckim serialu "Unsere Mütter, Unsere Väter" (ang. Generation War) - vide odmowa udzielania wiz niemieckim Żydom przez ambasadę USA w Berlinie latem 1941 roku (wówczas USA była państwem neutralnym), czy zatrudnianie byłych gestapowców przez amerykańską administrację okupacyjną w Niemczech latem 1945 roku. "
-----------------------------------------------

palancie-powyższe działania były wykonywaniem dyrektyw legalnego rządu USA

idioto,jak by zaczęli temu zaprzeczać,znaczyłoby,że są takimi idiotami/pseudo-cwaniaczkami jak ty.

skomentuj

żałosne inwektywy @.

+27 / -30

Zdjęcie autora komentarza

Euro  •

@. jest tak tępy intelektualnie, że nie zauważa niemoralnego postępowania rządu USA w/s europejskich Żydów, zwłaszcza w latach 1941-1944 (m.in. brak reakcji na Raport Karskiego), oraz kwestii świadomego zatrudniania byłych gestapowców w administracji okupacyjnej w Niemczech od lata 1945 roku.

Nie tylko dla mnie te fakty są oczywiste, co zresztą potwierdza swoim wpisem redaktor Tomasz Borówka -
"Brak reakcji USA :)
 21.06.13, 12:41:37
Witam Panie Euro.
Bardzo celne spostrzeżenie!
Pozdrawiam.
Tomasz Borówka / DZ

odpowiedzi (0)

skomentuj

idiota^

+24 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

właśnie dlatego "w USA jakoś nikt nie protestuje przeciwko krytycznemu ukazaniu Amerykanów w niemieckim serialu "Unsere Mütter, Unsere Väter" (ang. Generation War) - vide odmowa udzielania wiz niemieckim Żydom przez ambasadę USA w Berlinie latem 1941 roku (wówczas USA była państwem neutralnym), czy zatrudnianie byłych gestapowców przez amerykańską administrację okupacyjną w Niemczech latem 1945 roku."

bo AKURAT TO JEST PRAWDA,ciulu,...I NAGMINNE ODGÓRNIE DEKRETOWANE DZIAŁANIE WŁADZ USA.

W POLSCE AK NIGDY NIE ZALECAŁA LIKWIDACJI/NIEPOMAGANIA ŻYDOM.

A WYKRYTE PRZYPADKI KARAŁA ...RÓWNIEŻ KARĄ ŚMIERCI...[np. Warszawie-likwidacja kolaborantów/szmalcowników,...

lub wyrok śmierci[WYKONANY] za zastrzelenie Żyda w Czasie Powstania W.
i degradacja jego kolegi ,który nie zapobiegł zbrodni.

[odnajdę to źródło w jednym z wielu wspomnień z Powstania,to przytoczę].

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Nasze matki nasi ojcowie", odcinek 4.

+27 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

::: (gość)  •

http://www.youtube.com/watch?v=DCHiz92bQ88 Najciekawsze: 42:45.

Niemcy mają czelność osądzać "polskich antysemitów"?

skomentuj

:::

+26 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

::: (gość)  •

oczywiście ze tak
ponieważ za nic nieodpowiedzialni Niemcy urodzeni po 1945 mają prawo potepic morderców polskiej narodowości

odpowiedzi (0)

skomentuj

mordercami Polskiego Narodu byli niemcy i sowieci.

+36 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozumie , pognali ich na zachód

+25 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

ale dlaczego zasytrzelili psa mojego dziadka i pobili Babcie ... za kilka dni urlopu ? Złapali partyzantke ... pewnie mówili po naszemu , chcieli wrócić do zakopconego regionu . Janczry są najgorsze ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Film

+35 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

O.S. (gość)  •

Niezrozumiałe dla mnie oburzenie przetoczyło się przez Polskę , a raczej w bardziej w mediach niż na ulicy po emisji tego serialu. Film w sumie dobry ,totalnie antywojenny , a przede wszystkim kręcony o niemcach dla niemców. To , że epizod z oddziałem AK był przesadzony nie wyklucza wcale możliwości zaistnienia takich sytuacji. Nie było na pewno zamiarem twórców tego filmu szkalowanie polaków czy dzielenie się odpowiedzialnością za zagładę nacji żydowskiej. Przyznali również,że Wehrmacht to też nie były aniołki. Polacy wręcz odwrotnie : żołnierzom AK stawiają pomniki i wystawiają na ołtarze choć i oni i BCH i wojsko które przyszło z CCCP nie było takie świetlane jak by się mogło wydawać. Posumowując : moim zdaniem fim ( fabularny a nie dokumentalny ) na dobrym poziomie, aktorzy dobrani , fabuła poza paroma przekłamaniami np. nazwy historyczne miast na Śląsku ciewawa , a reakcja części polskich mediów absolutnie przesadzona i nie adekwatna do poruszanych problemów. Widać wygrała komercja,
PS. Ciekawe czy media ukraińskie i rosyjskie też wytoczyły takie działa jak polskie. W końcu parę scen mogło by im się też niepodobać.

skomentuj

Kłamstwo

+22 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zosia (gość)  •

"To , że epizod z oddziałem AK był przesadzony nie wyklucza wcale możliwości zaistnienia takich sytuacji". A skąd ty wiesz, co wyklucza czy nie wyklucza? To nie jest gdybanie, to jest historia. Były takie sytuacje? NIE BYŁO ICH. Zatem wszytko inne jest kłamstwem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tor

+23 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tor (gość)  •

Serial, czysta prowokacja, płytka forma chwytliwego marketingu – to tak jak byśmy zrobili zdjęcie niemowlaka na stole masarskim i autor czekał by na reakcję.
Podział jak widać jest wygodny dla polityki, jedność nie koniecznie, Europa jest sztucznie scalona dla ekonomicznej suwerenności kilku obywateli.
Nasze matki i ojcowie byli jacy byli to jest już historia budowana na niewiedzy emocji i braku powszechnej kultury i dostępu do informacji.
Dzisiaj jesteśmy przeinformowani zagubieni pozbawieni braku skupienia co sprzyja komercji i paradoksalnie chaosowi informacyjnemu.
Kontrowersja to dziś najlepszy towar - niestety –
Dziś w globalnej wiosce niema Niemców czy Polaków, Nigeryjczyków czy innej nacji jesteśmy ludzmi żyjącymi w tej samej grawitacji choć w Polsce ziemia jest własnością do 30cm w głąb natomiast w USA do jądra ziemi to jest różnica dość zauważalna no ale trudno byle nie było już więcej wojny czy podobnej degrengolady.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mordercy z AK

+31 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wnuk zamordowanego (gość)  •

Oddział „Burego” w dniach od 29 stycznia do 2 lutego 1946 roku dokonał okrutnych pacyfikacji kilku białoruskich wsi na Podlasiu. „Bury” i jego żołnierze, także przypomniani na wystawie, są odpowiedzialni za mord trzydziestu furmanów oraz pacyfikację czterech wsi w powiecie Bielsk Podlaski na przełomie stycznia i lutego 1946 roku, gdzie łącznie zamordowano osiemdziesiąt osób, w tym również dzieci, starców i kobiety.
Bezsporną winę „Burego” za tę zbrodnię wykazało śledztwo... wszczęte kilka lat temu przez białostocki Instytut Pamięci Narodowej.
Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu przez trzy lata prowadził śledztwo „w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych w okresie od 29 stycznia do 2 lutego 1946 roku na terenie powiatu Bielsk Podlaski w celu wyniszczenia części obywateli polskich z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowej o wyznaniu prawosławnym”.
Chodziło o zbrodnie, które popełnił oddział „Burego” na furmanach w Puchałach Starych, na mieszkańcach wsi Zanie, Zaleszany, Szpaki, Końcowizna...
Śledztwo 30 czerwca 2005 roku prokurator umorzył, ponieważ – stwierdzono w orzeczeniu – „sprawcy już nie żyją”.
Romual Rajs "Bury":

skomentuj

ZEMSTA za udział Białorusinów w formacji SS sformowanej na początku

+30 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 8 »