Kłobuck: Nie będzie podwyżki dla burmistrza Zakrzewskiego....

  Kłobuck: Nie będzie podwyżki dla burmistrza Zakrzewskiego. Na razie...

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka
  1/7
  przejdź do galerii

  Jerzy Zakrzewski, burmistrz Kłobucka ©Piotr Ciastek

  Brak zastępcy, oszczędności budżetowe i intensywność działań burmistrza to powody, dla których radni klubu Koalicji Samorządowej chcieli podwyższyć pensję burmistrza Jerzego Zakrzewskiego. Na ostatnie sesji podwyżka miała być głosowana przez radnych. W ostatniej chwili Janusz Soluch z KS zdecydował się ją wycofać. Koledzy burmistrza wystraszyli się reakcji mieszkańców?
  • Przed wyborami burmistrz deklarował, że obniży swoją pensję i tak też się stało
  • Po proponowanej przez Koalicję Samorządową zmianie zarobki burmistrza miały wzrosnąć do 11 484 zł
  • Uchwała o podwyżce została jednak wycofana z porządku sesji

  Jeszcze na początku swojej kadencji burmistrz kłobucka zapowiadał w mediach, że zarobki burmistrza nie są dla niego istotne i sam wnioskował o obniżenie swojej pensji Radni uchwalili mu ją wtedy w wysokości 9967 zł brutto.


  Niemal 1500 zł podwyżki. Dużo czy mało?


  W minionym tygodniu klub Koalicja Samorządowa, z pokładu której burmistrz startował do wyborów, na swoim posiedzeniu przyjęła stanowisko w sprawie wynagrodzenia burmistrza. Według zaproponowanych zmian pensja burmistrza Zakrzewskiego wzrosłaby z 10 020 zł brutto do 11 484 zł brutto, co daje różnicę 1464 zł. Jego poprzednik, Krzysztof Nowak zarabiał 12 135 zł brutto. Zgodnie z ustawą maksymalna stawka dla burmistrza może wynosić 12 365 zł.

  Na komisji budżetowej, która odbyła się przed wtorkową sesją Rady Miasta, Danuta Gosławska przedstawiła stanowisko Koalicji Samorządowej i projekt uchwały w tej sprawie. Czytamy w nim, że burmistrz zasługuje na podwyżkę z uwagi na duże zaangażowanie burmistrza w realizacji zadań gminnych poprzez podejmowanie wszechstronnych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej gminy, jak również zmniejszeniem planowanych kosztów funkcjonowania placówek oświatowych i urzędu. Planowane oszczędności wydatków bieżących to kwota ok 2 mln zł. Jest to również podyktowane pozytywnymi działaniami w zakresie uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie gminy (zmniejszenie wartości korekty wydatków kwalifikowanych).

  Nie wszyscy pochwalili pomysł podwyżki dla burmistrza


  Podczas debaty nad podwyżką krytycznie o jej wprowadzeniu wypowiedział się radny Koalicji Samorządowej Mateusz Woźniak. - Zmniejszenie w ubiegłym roku wypłat radnych i burmistrza było niewątpliwie sygnałem dla mieszkańców, że przychodzimy tutaj pracować w nieco innym stylu. Nie po to, żeby dostawać 1000 czy 1500 zł do wypłaty, ale żeby faktycznie coś zrobić. To było bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców i była to słuszna zmiana - mówił radny Woźniak. Według niego zbyt wcześnie na nagradzanie burmistrza.

  - Gdyby tak się stało do mieszkańców pójdzie sprzeczny sygnał, w mojej ocenie zły, ponieważ w jednym roku zmniejszaliśmy, a w kolejnych trzech będziemy zwiększać? Nie jest to moim zdaniem dobra droga, by utwierdzić mieszkańców w zaufaniu jakim nas obdarzają. Ja uważam, że stawki dla radnych i burmistrza powinny pozostać na takim samym poziomie jak dotychczas. Jeżeli kolejne lata przyniosą podobne oszczędności to wtedy nagroda dla burmistrza po paru latach, a nie po roku na pewno będzie słuszna - dodał Mateusz Woźniak.

  Z kolei radny Marcin Wojtysek uważał, że z uwagi na zasługi burmistrza i brak wiceburmistrza podwyżka się należy. - Są oszczędności. To bardzo duża zasługa burmistrza i urzędników. Im także należy się podwyżka - mówił radny Wojtysek. Radny Jerzy Kulej dodał, że burmistrz powinien dostać podwyżkę, a on za takie pieniądze to by nie pracował i znalazł sobie spokojniejsze zajęcie.

  Aleksander Tokarz przypomniał, że są inne potrzeby finansowe. - W oświacie, w Zarządzie Dróg i Gospodarki Komunalnej ludzie żyją na progu ubóstwa. Nie pora na takie podwyżki dla burmistrza. Chciałem powiedzieć, że zasługi burmistrza, jeżeli one są, to nie są zasługi indywidualne. To jest sztab ludzi, doskonałych fachowców, którzy sprawdzili się od wielu lat - mówił podczas prac komisji radny Tokarz.

  Uchwała została wycofana z porządku sesji


  Podczas wtorkowej sesji uchwała miała być głosowana przez radnych, jednak na początku obrad przedstawiciel wnioskodawców zdecydował się nie przedkładać jej do głosowania radnym. Burmistrz wiedział o planach swoich kolegów z Koalicji Samorządowej, jednak dopiero, gdy informacja ujrzała światło dzienne, wspólnie zdecydowali, że uchwała nie będzie na razie głosowana.

  - Po rozmowie z burmistrzem i po ponownej dyskusji w klubie na razie odkładamy ten temat - skwitował całą sprawę radny Janusz Soluch.


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama