18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki znikają z aptek! Myolastan, Tetraratio, Myopam, Miozepam - sprzedaż wstrzymana

Sławomir Cichy
Dariusz Gdesz
Tylko w czerwcu Główny Inspektor Farmaceutyczny podpisał decyzję o wstrzymaniu obrotu czterema lekami zawierających tetrazepam. Są to: Myolastan, Tetraratio, Myopam, Miozepam. W maju media obiegła wiadomość, że popularny lek na przeziębienie Fervex, jest wycofywany z rynku. Z aptek zniknął też w ostatnich dniach antykoncepcyjny Cilest. A bez rozgłosu kolejny raz w kwietniu tego roku znikały z aptek niektóre serie Corhydronu.

- Komunikaty o wstrzymaniu sprzedaży leku bądź jego wycofaniu z rynku nie oznaczają, że stanowi on zagrożenie dla zdrowia bądź życia pacjentów. Leki to nie cukierki, a więc ich skład musi być zawsze identyczny. Jakiekolwiek odstępstwo od receptury, choćby nie miało znaczenia dla procesu leczenia czy skuteczności leku, jest niedopuszczalne i rodzi konsekwencje dla producenta z koniecznością utylizacji produktu włącznie - mówi Piotr Brukiewicz, szef Śląskiej Izby Aptekarskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
NOWA LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH OD 1 LIPCA 2013

Tak było np. w sprawie wycofanego z końcem maja Cilestu, jednego z popularniejszych środków antykoncepcyjnych na naszym rynku. Dr Grzegorz Południewski, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Rodziny, wyjaśnia, że lek wycofano z obrotu ze względu na różnicę w rozpuszczalności jednego z jego składników hormonalnych.

CZYTAJ TAKŻE:
Wycofany Fervex nie jest groźny dla życia
Lek Cilest wycofany ze sprzedaży. Ginekolodzy: To nie wiąże się z jego bezpieczeństwem

- W moim odczuciu decyzja o wycofaniu leku była podyktowana uczciwością producenta, który nie chciał sprzedawać niedoskonałego produktu - ocenił specjalista. Zaznaczył jednak, że doradza swoim pacjentkom, by dokończyły rozpoczęte opakowanie, bo przerwanie przyjmowania leku może zakłócić skuteczność antykoncepcji.

Czy wstrzymany albo wycofany lek ze sprzedaży można oddać do apteki i odzyskać wydane pieniądze? Odpowiedź twierdząca jest tylko w jednym przypadku. Jeśli zdaniem GIF zagraża zdrowiu lub życiu. Wówczas obowiązek odbioru leku i zwrotu pieniędzy spoczywa na każdej aptece. Zapłaci za to budżet państwa. Państwo nie jest zatem zainteresowane szybkim zakończeniem badań i jednoznacznym stwierdzeniem, że lek należy wycofać z aptek na stałe.

- Pozytywnym dla pacjentów przykładem rozwiązania problemu może być sprawa Corhydronu w 2006 r. - przypomina prezes Brukiewicz. Wtedy po wielkiej medialnej burzy i pytaniach o bezpieczeństwo leków szukano nawet chorych, którzy zrealizowali recepty na wycofywany lek.

Jednak kiedy dochodzi do czasowego wstrzymania sprzedaży, apteki nie mają obowiązku powiadamiać o tym fakcie swoich klientów, którym sprzedały problematyczny specyfik. Nie muszą też odbierać go zwracając wydane przez chorych pieniądze. Tak skonstruowane przepisy mają ogromne znaczenie dla pacjentów. O ile bowiem apteki nie sprzedają leku uznanego z jakiegoś powodu za groźny, to jednak osoby, które go kupiły wcześniej, nie wiedzą, że może im szkodzić i nadal go przyjmują.

- Czasowe wstrzymanie sprzedaży leku to jedynie dla nas sygnał, że powinniśmy zwrócić zapas z apteki do hurtowni, a stamtąd trafia on do producenta - wylicza prezes Brukiewicz.
Rzeczniczka Głównego Inspektora Farmaceutycznego Agnieszka Piotrowska wylicza instytucje, które w myśl przepisów muszą być powiadomione w przypadku wstrzymania obrotu danym lekiem. Są wśród nich minister zdrowia, placówki medyczne itp. Nie ma jednakże pacjentów. Za pośrednictwem np. mediów inspektor może ich uprzedzać, ale nie musi.

Nie ma też gwarancji, że komunikat GIF do pacjentów dotrze, więc nadal mogą przyjmować lekarstwo, którego nie wolno sprzedawać chorym.

Współpraca: Dorota Stec-Fus

Wstrzymanie a wycofanie leku

Lek WYCOFANY to specyfik, który ze względu na potwierdzone dowody wycofano ze stosowania. Lek taki można zwrócić do apteki i dalej hurtowni do producenta i otrzymać za niego zwrot pieniędzy. Zazwyczaj jest wtedy znany "winowajca" wycofania leku,

Lek WSTRZYMANY to specyfik, który ze względu na jakieś podejrzenia, chwilowo wstrzymano w sprzedaży i ma miejsce badanie, którego celem jest potwierdzenie lub odrzucenie podejrzenia o jego wadliwość.

Jeżeli badania potwierdzą wadliwość leku, to inspekcja farmaceutyczna wydaje decyzję o WYCOFANIU leku. Jeżeli okaże się, że "alarm był fałszywy", to następuje DOPUSZCZENIE leku do dalszego stosowania i WSTRZYMANIE zostaje odwołane.

W przypadku leków wstrzymanych apteka może przyjąć specyfik wydając pokwitowanie z obietnicą zwrotu pieniędzy, gdy lek ten zostanie wycofany, jednak gdy zostanie on ponownie dopuszczony do obrotu, pacjentowi zwracany jest lek jako dobry i sprzedany przez aptekę zgodnie z przepisami. CIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!