Ważne
  I nocą, i taniej

  I nocą, i taniej

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Strajk pocztowców nie przysporzył im sympatii wśród oczekujących na przesyłkę. Jednak wielu z nas to właśnie Poczcie Polskiej powierza swoje comiesięczne rachunki. Tych klientów chce pocztowcom wyrwać firma BillBird SA, obecna w kasach lokalnych sklepów, dużych sieci handlowych, a także stacji benzynowych i punktów usługowych.
  Zamierza wygrać bój o klienta nie tylko - ceną. Jej punkty bywają już czynne także w nocy, kiedy pocztowcy śpią.

  Wanda Mazur z Katowic kilka razy w miesiącu odwiedza osiedlową placówkę poczty. Nie ma konta - jak połowa dorosłych Polaków, więc nie dla niej polecenia zapłaty. Lubi też sama kontrolować wydatki, dlatego woli osobiście płacić comiesięczne rachunki.

  - Prąd, gaz, telewizja kablowa, telefon, mieszkanie, abonament rtv.... Trzeba gdzieś to wszystko zapłacić. Chodzę więc na pocztę, choć często wiążą się z tym długie kolejki - mówi Wanda Mazur.
  Obecnie Polacy płacą miesięcznie przynajmniej 60-80 mln różnych faktur. Wciąż ponad połowę z nich regulowana jest gotówką. Miesięcznie na prowizje wydajemy około 100 mln zł, czyli ponad 1 miliard złotych rocznie. Spora część tej kwoty trafia do Poczty Polskiej.

  Konkurencja jednak nie śpi - w osiedlach pojawiły się małe, prywatne agencje pośrednictwa kasowego. Prowadzi je około 100 firm w całym kraju. Mają nie więcej niż 10 proc. rynku masowych płatności, więc zyskują co miesiąc około 10 mln zł. Zachętą dla klientów jest cena., prowizje nie przekraczają 1-2 zł. Jednak spektakularne upadki - jak firmy Okienko Kasowe czy Grosik - spowodowały, że klienci się od takich firm zaczęli odwracać.

  Jak się szacuje, poszkodowanych przez Agencję Finansową Grosik, działającą także na Śląsku, m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Świętochłowicach i Zabrzu, może być nawet około 20 tys. osób, a łączne ich straty z powodu nieopłaconych rachunków to ponad 2 mln zł.
  Klienci szukający taniej alternatywy dla banku - powrócili na pocztę. W niektóre dni nie sposób w okienku kupić znaczka - wiele osób ma po kilka książeczek z płatnościami w ręce. Poczta znów zaczęła wygrywać bój o klienta - jest łatwo dostępna, a klienci czują się bezpiecznie.

  - Na poczcie jest najtaniej - przekonuje Wanda Mazur.

  Firma BillBird SA, która wprowadziła 8 lat temu usługę VIA - Moje Rachunki, uważa, że pani Mazur popełnia finansowy błąd: na poczcie wcale taniej nie jest. W przypadku niektórych faktur jest drożej nawet o 65 proc.

  - Polacy są jednak niezwykle przywiązani do tradycyjnych metod rozliczania się - mówi Szymon Majewski z BillBird SA. - Dlatego plan stworzenia tańszej i wygodnej alternatywy dla okienek przyjmujących wpłaty na poczcie wydawał się bardzo śmiały. Opierał się jednak na solidnej podstawie: umożliwi się płacenie tam, gdzie ludzie i tak niemal codziennie zmuszeni są przyjść.

  Dziś Via - Moje Rachunki jest obecna w ponad 6.500 placówek w całej Polsce. W ciągu miesiąca Polacy dokonują za pomocą jej terminali ponad 1,2 mln opłat . Ostatnio właściciel marki - firma BillBird SA - zagrała va banque: ma niższe ceny niż poczta i w niektórych miejscach jest dostępna już 24 godziny na dobę, podczas gdy poczta czynna jest zazwyczaj do godz. 18-19.

  Podpisała też umowy z kolejnymi wystawcami rachunków: zakładami energetycznymi, dostawcami usług telekomunikacyjnych, a nawet ubezpieczycielami - w sumie już z blisko setką firm. Jej szefowie uważają, że zmierzch płatności pocztowych już nadchodzi.

  Różnica opłat między VIA - Moje Rachunki a Pocztą Polską w przypadku zapłaty rachunku za:
  telefon w TP 0,99 - 1,75 zł
  telefon w Tele2 0,99 - 2,5 zł
  telefon w Neti 0,89 - 2,5 zł
  Gaz 1,99 - 2,5 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama