Działkowcy nie chcą płacić podatków. Ale i tak będą?...

  Działkowcy nie chcą płacić podatków. Ale i tak będą? [PROJEKT USTAWY]

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dla działkowców ich ogródki są naprawdę najważniejsze
  1/2
  przejdź do galerii

  Dla działkowców ich ogródki są naprawdę najważniejsze ©Arkadiusz Gola

  Działkowcy nadal nie będą płacić podatków? Tak przynajmniej zakłada obywatelski projekt, który będzie podstawą nowej ustawy. Borys Budka, prawnik i poseł PO uważa jednak, że to niemożliwe. - Opłaty muszą być, przynajmniej na poziomie podatku rolnego - zaznacza.
  Ponad sto tysięcy śląskich działkowców (i blisko milion w całym kraju) drżących o przyszłość swoich ogródków odetchnęło z ulgą. Ich obywatelski projekt Ustawy o ogrodach działkowych wygrał w sali podkomisji nadzwyczajnej z projektami klubów parlamentarnych PO, SLD czy Solidarnej Polski i posłuży za podstawę nowego prawa dla działkowców. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zaproponowane przez działkowców przepisy zostaną zachowane.
  Batalia dopiero się rozpoczęła. Przypomnijmy: powstanie nowej ustawy wymusiło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku. Sędziowie zakwestionowali w nim 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Za niekonstytucyjne uznali m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, zapisy o podziale gruntów czy zwolnieniu działkowców od podatków i opłat. Przepisy te przestaną obowiązywać 21 stycznia 2014 roku.

  - Jeśli nowa ustawa do tego czasu nie zostanie uchwalona, interesy działkowców przestaną być chronione - mówi Michał Krawczyk, szef okręgowego zarządu śląskiego PZD. - Grunty użytkowane przez nas przeszłyby w ręce samorządów, które mogłyby z nimi zrobić co chcą - wyjaśnia. Działkowcy, aby legalnie korzystać z działek, musieliby zawierać nowe umowy z właścicielem gruntu - odpłatnie i po cenach rynkowych.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Ogródki działkowe są coraz droższe [CENY DZIAŁEK]
  Nie rzucim działki, skąd nasz bób. Co dalej z ogródkami?


  W Śląskiem jest blisko 100 tys.działek, które dla biznesu mogą być smacznymi kąskami wartymi miliony. Nic więc dziwnego, że pod obywatelskim projektem ustawy komitetu PZD podpisało się u nas 90 tys. osób. W całej Polsce prawie milion. - Nic o nas bez nas - zaznacza Krawczyk.

  Obywatelski projekt ustawy gwarantuje działkowcom zachowanie ich dotychczasowych praw do gruntów bez opłat. Problem w tym, że - zdaniem posłów PO - w wielu zapisach jest nadal niezgodny z konstytucją. - Nie znosi monopolu Polskiego Związku Działkowców. Jedynie go ukrywa - ocenia Budka.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Wraca moda na działkę: Działka z domkiem letniskowym już od 50 tys. zł [CENY DZIAŁEK]
  Warzywa z Górnego Śląska jak tablica Mendelejewa. Działkowcy karmią nas ołowiem


  - Działka to całe nasze życie, spędzamy tu każdą wolną chwilę - przyznają zgodnie Hildegarda i Jan Talarkowie, działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Jutrzenka" w Mysłowicach. Mają tu wszystko! Na 300 mkw. są warzywniak, ogród z kwiatami i figurkami bocianów. Pośrodku stoi altana, za nią w letnie wieczory smażą się kiełbaski. Nie wyobrażają sobie, by teraz ktoś mógł odebrać im możliwość przebywania tu i cieszenia się swoim ogródkiem.

  Za obywatelski projekt ustawy o ogrodach działkowych trzymają mocno kciuki. W środę posłowie podkomisji sejmowej jednogłośnie zdecydowali, że to właśnie projekt działkowców będzie wiodącym w pracach nad nową ustawą. Łącznie w Sejmie są 4 projekty dotyczące ogródków działkowych. Batalia toczy się o 44 tysiące hektarów ziemi, często w świetnych lokalizacjach!
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kombinatorzy

   henryk47 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   Z prostej sprawy czynią rzecz zawiłą. Czyj projekt PZD to kpina zmajstrowali poprzednią majstrują nową. Dać działki na własność i koniec Będą chcieli to się stowarzyszą, założą wspólnotę a jak nie...rozwiń całość

   Z prostej sprawy czynią rzecz zawiłą. Czyj projekt PZD to kpina zmajstrowali poprzednią majstrują nową. Dać działki na własność i koniec Będą chcieli to się stowarzyszą, założą wspólnotę a jak nie to nie. Macie działki rekreacyjne /to do towarzyszy/ to ich pilnujcie i odp...... się od tego tematu. Dla Was każdy temat za trudny a zamulone umysły to gwarancja na kolejny bubel. Tamten niekonstytucyjny miał się dobrze przez 20 lat, gdyby nie jeden rozsądny trwałby do dziś z tym Prezydentem i tym Premierem. Zostawcie sprawy własnemu biegowi nie kombinujcie dać ludziom to co zbudowali na ugorach albo pozwolić im na doprowadzenie tego wszystkiego do stanu pierwotnego w okresionym czasie. Złodziei amatorów cudzego wystarczy, jakie atrakcyjne tereny jakby były to by nie było tam działek a jak znajdzie się amator niech negocjuje tak jak Wy negocjujecie z obdarowanymi z reformy rolnej. Działkowcy się obłowią, zapytać towarzyszy kto w tym kraju się obłowił Oni wiedzą niewielu z nich albo żaden nie należał do PZD działki maja na własność mieszkania na własność, portki też na własność a przy działkach kombinują. Głupota kwitła i kwitnie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podatek.

   adamzzawiercia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 28

   Nasze święte krowy za nic nie płacą i nic się nie dzieje. A normalnemu Kowalskiemu nawet za zepsute powietrze nakazują! Polskie społeczeństwo nie ma prawa i miejsca do odpoczynku wolno mu tylko...rozwiń całość

   Nasze święte krowy za nic nie płacą i nic się nie dzieje. A normalnemu Kowalskiemu nawet za zepsute powietrze nakazują! Polskie społeczeństwo nie ma prawa i miejsca do odpoczynku wolno mu tylko
   pracować i pracować na rzecz nierobów i obiboków ze świecznika.! To po prostu jawne odbieranie
   swobód obywatelskich,odbieranie siłowe trudu pracy ludzkich rąk. BANDYTYZM w białych rękawiczkach.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CAŁKIE SZCZYŃŚCIE?

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 25

   TRZA PILNOWAĆ i WALCZYĆ bo to cwańiACKA POlszcza.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama