Zegary mechaniczne wracają do łask

  Zegary mechaniczne wracają do łask

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zegarmistrz Jacek Zając, Tychy.
  1/7
  przejdź do galerii

  Zegarmistrz Jacek Zając, Tychy. ©Jolanta Pierończyk

  Po latach fascynacji zegarkami elektronicznymi, wracamy do zegarków mechanicznych, nakręcanych. Wracamy do ich klasycznych kształtów. Ba, wracamy do zegarków w ogóle.
  - Zegary przeżywają swój wielki renesans – mówi Jacek Zając, który prowadzi firmę zegarmistrzowską założoną 60 lat temu przez swojego ojca. – Przychodzą ludzie, często młodzi, którym przez lata wydawało się, że zegarek na rękę jest niepotrzebny, bo przecież mają wyświetlacz czasu w komórce. Zegarek zaczyna się kojarzyć się z elegancją. Staje się modnym dodatkiem, żeby nie powiedzieć: gadżetem. Nierzadko kosztownym.

  Wbrew pozorom to wcale nie kobiety, a mężczyźni są w stanie wydać więcej na zegarek. Może dlatego, że kobieta woli mieć zegarków więcej, odpowiednio dobranych do różnych kreacji.

  - Ale i mężczyzna nie ogranicza się dziś do jednego zegarka. Ma ich co najmniej trzy. Jeden to sportowy – elektroniczny, z pomiarami prędkości i tętna, taki trochę kardiozegarek. Drugi – klasyczny, do garnituru, płaski, nie dominujący nad całością. I taki np. na wyjścia do klubu – ten jest na ogół duży, z ciekawą tarczą – mówi Jacek Zając. – A oczywiście są i tacy, którzy tych zegarków mają kilkanaście.

  Powracające do łask zegarki są generalnie większe od swoich poprzedników sprzed ery zegarków w komórce. – Kiedyś męski zegarek miał średnicę 36-38 mm, dziś 40-42 mm. Urosły też zegarki damskie. Dziś damski zegarek ma wielkość dawnego męskiego – mówi zegarmistrz. – Zegarki są generalnie nie tylko większe, ale i grubsze, cięższe.

  Do łask wracają zegarki okrągłe, jak dawniej. I znów są złote, pozłacane, złoto-srebrne. Nikt się już jednak nie zadowala samym zegarkiem. Musi on mieć jeszcze coś więcej, przynajmniej kilka funkcji, jak stoper, kalendarz, fazy księżyca… Kilka okienek na tarczy musi być. No i znów kochamy zegarki tykające, nakręcane. Zegarki z duszą.

  - Wybierają je na ogół ci, którym nie zależy na superdokładności. W dokładności bowiem mechaniczne zegarki trochę przegrywają z kwarcowymi, które są wprawdzie bezdusznymi odmierzaczami czasu, ale jest to idealne odmierzanie czasu – mówi zegarmistrz.

  Modne zaczynają być też budziki retro. Mechaniczne i kwarcowe. Dla zwykłego klienta, na pierwszy rzut oka, nie do odróżnienia. Wyglądają jak dawne budziki dziadków czy pradziadków, ale jedne się nakręca, drugie nie. I różnią się ceną. Mechaniczne zaczynają się od 50-60 zł i dochodzą np. do 130 zł, elektroniczne można kupić od 20-30 zł. Oczywiście, są dziś i zegarki sterowane falą radiową, chodzące z dokładnością co do sekundy, w cenie 110-120 zł.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stare zegary

   Grzegorz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   I bardzo dobrze! Zegarki mechaniczne są piękne i ponadczasowe. Zawsze miałem do nich sentyment. Niedawno kupiliśmy z żoną piękny model kominkowy:...rozwiń całość

   I bardzo dobrze! Zegarki mechaniczne są piękne i ponadczasowe. Zawsze miałem do nich sentyment. Niedawno kupiliśmy z żoną piękny model kominkowy: http://www.zegary-jvd.pl/product-zul-29583-Zegar-kominkowy-kwarcowy-JVD-NSR11-2.html Stanowi ozdobę salonu, wszyscy goście o niego pytają :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama