Murale upamiętnią Hutę Silesia i zabytkową kopalnię Ignacy

  Murale upamiętnią Hutę Silesia i zabytkową kopalnię Ignacy

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ubiegłym roku jeden z budynków kopalni Ignacy został wyremontowany. Teraz to miejsce można zwiedzać
  1/3
  przejdź do galerii

  W ubiegłym roku jeden z budynków kopalni Ignacy został wyremontowany. Teraz to miejsce można zwiedzać ©Arc

  W Rybniku w nietypowy sposób postanowiono upamiętnić dziedzictwo poprzemysłowe miasta. Na budynkach powstaną murale przedstawiające Zabytkową kopalnię Ignacy oraz Hutę Silesia.
  Niezwykły, trójwymiarowy mural, który powstał niedawno w Katowiach zachwycił wszystkich. Z okna kamienicy wylatuje sterowiec i wylewa się woda. - Patrząc na malowidło aż ma się ochotę chwycić trochę tej wody - żartują mieszkańcy regionu i nie mają wątpliwości: taka forma sztuki prezentowanej na ulicach naszych miast jest jak najbardziej pożądana. I w tym kierunku chce także zmierzać Rybnik. W mieście powstać mają dwa nowe murale.

  Projekty pokazano niedawno, a teraz zarządca miejskich budynków ma przedstawić propozycję budynków, gdzie można by je zaprezentować. Będą efektowne, ładne i mają jedno konkretne zadanie: przypominać o historii i tradycji Rybnika. Upamiętniać mają znakomite, rybnickie zakłady przemysłowe. Jakie? Hutę Silesia, która przez dziesięciolecie była jednym z największych zakładów pracy w regionie oraz zabytkową kopalnię Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. - Chcemy stworzyć w mieście dwa murale, które by to nasze dziedzictwo poprzemysłowe upamiętniały, reklamowały i przypominały mieszkańcom Rybnika czym to dziedzictwo dla nas jest - mówił Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika. Jeden z murali - ten przypominający o Kopalni Ignacy ma powstać w centrum miasta.

  - Niestety nawet rybniczanie przyznają, że słyszeli o kopalni, ale nigdy tam nie byli, nie wiedzą gdzie ona jest. A to jedyny obiekt w naszym mieście, który znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki - dodaje. Gotowy jest projekt murala, autorstwa Dominiki Stach. Centralnym punktem malowidła przypominającego Kopalnię Ignacy, jest słynny już fotel, który zajmował zawsze operator parowej maszyny wyciągowej, która jest najcenniejszym zabytkiem znajdującym się na terenie zabytkowej kopalni. Fotel ten dziś podziwiać można na terenie muzeum, które przy „Ignacym” powstało.

  Drugi mural, który prawdopodobnie powstanie na bocznej ścianie budynku znanego powszechnie jako „Złoty Róg” na Paruszowcu, poświęcony zostanie Hucie Silesia. Zakład przez ponad 100 lat produkował garnki, które do dziś ma w domach większość gospodyń domowych. W prezencie otrzymywali je piłkarze reprezentacji Polski - Jan Tomaszewski, Kazimierz Deyna i Zbigniew Boniek, a także trener Kazimierz Górski, którzy zwiedzali zakład przy okazji zgrupowań kadry w Rybniku-Kamieniu.

  A zamówienie na 50 serwisów kawowych w Silesi przesłał nawet brytyjski dwór królewski. Jak można się domyśleć na muralu upamiętniającym zakład, który zatrudniał tysiące rybniczan, będzie można zobaczyć czajnik na herbatę czy kawę w charakterystycznym dla Huty designie.

  ***

  Rybnik - pierwszy mural w mieście powstał w 2011 roku, na siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum. Na ścianie budynku podziwiać można m.in. chwałowickie familoki oraz kopalniany chodnik i wieżę szybową. Jest także postać żużlowca.

  Katowice - Murale w mieście powstają w ramach Katowice Street Art Festival. Znajdziecie jest na ulicy Tylnej Mariackiej, przy Gliwickiej, Mikusińskiego, Bednorza, Krakowskiej czy Wincentego Pola. Tak powstał wielki mural w hołdzie Marii Goeppert - Meyer, który zdobi ścianę budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego.

  Chorzów - Mural trafił na ścianę kamienicy na przeciwko ul. Jagiellońskiej, tuż przy Urzędzie Miejskim. W treści bardzo chorzowski - m.in. planetarium, park, zoo. W Chorzowie jest też jeden znajdujący się naprzeciwko estakady. Powstał kilka lat temu przy okazji Industriady.

  Bytom - Mural jest przy drodze w stronę Szombierek został wymalowany wieloma obrazami autorstwa różnych grafficiarzy.


  *Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem PROGRAM + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze życzenia noworoczne 2016 KRÓTKIE SMS I ZABAWNE
  *Rolnik szuka żony ODCINEK ŚWIĄTECZNY 26 GRUDNIA
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Najpiękniejszy mural 3D w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA Poznaj historię

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama