Śnieg pozbawił górali prądu

  Śnieg pozbawił górali prądu

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Aż 14 tysięcy odbiorców bielskiego Enionu pozostawało bez prądu z powodu pozrywanych sieci energetycznych. To efekt mokrego śniegu, pod ciężarem którego zaczęły łamać się gałęzie i drzewa.
  Największe straty poniosła Wisła, gdzie zostały unieruchomione wyciągi narciarskie.

  - W niedzielę musieliśmy zamknąć wyciąg. Nawet, gdy prąd był, to tylko na chwilę. A potem nie mieliśmy trzeciej fazy - wyjaśnia Urszula Czyż z ośrodka narciarskiego w Soszowie.

  Paweł Brągiel, radny powiatowy mieszkający w Wiśle, zwraca uwagę, że z powodu braku prądu straty ponieśli nie tylko właściciele wyciągów, ale i lokalni restauratorzy.


  - Będę namawiał ich, by zgłaszali się do Beskidzkiej Energetyki. Może dzięki temu uda się jakoś zapobiec podobnym awariom w przyszłości - mówi radny.

  Kazimierz Szypuła, rzecznik Beskidzkiej Energetyki przyznaje, że na 250 uszkodzonych stacji transformatorowych, aż 200 znajdowało się na Śląsku Cieszyńskim.

  - Spadło około 40 centymetrów mokrego śniegu. Pod jego ciężarem łamały się gałęzie, a nawet drzewa. W dodatku wiał silny wiatr. 80 procent uszkodzeń dotyczy Wisły, bo tam jest najwięcej lasów. Część linii przechodzi przez lasy prywatne, część przez państwowe. A właściciele nie godzą się na wycinkę szerszego pasa - tłumaczy.

  Podczas awarii pracowały dodatkowe załogi elektryków. Wczoraj bez prądu było jeszcze ok. 60 gospodarstw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama