Basen Fala, saturator, WPKiW. Tak przed laty walczyliśmy z...

  Basen Fala, saturator, WPKiW. Tak przed laty walczyliśmy z upałem [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fala w WPKiW, lata 70.
  1/19
  przejdź do galerii

  Fala w WPKiW, lata 70.

  Upał! Przed laty chroniliśmy się przed nim na Fali i w pływającej kawiarni w WPKiW. A w mieście - pijąc wodę z sokiem z saturatora.
  Pamiętacie, ile ludzi mieściło się na basenie Fala w WPKiW przed laty w upalny dzień? Gdzie można było się ochłodzić w Katowicach i gdzie stały saturatory? Oto, jak broniliśmy się przed upałem w latach 60. i 70.
  Zobaczcie archiwalne zdjęcia, przeczytajcie, jak o upałach pisał Dziennik Zachodni i wspominajcie w komentarzach, jaki był najlepszy sposób na upały 30 lub 40 lat temu.


  Kolejki na Bugli Dziennik Zachodni. Czwartek, 4 lipca 1957 roku  Upały lipcowe ściągają na Buglę tłumy czcicieli słońca i kąpieli. Dostać się tam jednak to prawdziwy problem. Przedługie kolejki po bilety potrafią odstraszyć niejednego. Wczoraj na przykład 200 osób oblegało kasę. Ten, kto chciał np. pół godziny spędzić na kąpielisku, a nie miał zbyt dużo czasu, rezygnował, bo w kolejce musiałby stać godzinę.
Dlatego do kierownictwa Bugli piękna prośba: aby w jakiś sposób i jak najprędzej ułatwiło ludziom korzystanie z plaży i kąpieli. Można na przykład uruchomić trzy kasy, przynajmniej w godzinach największego nasilenia ruchu. Ludzie będą zadowoleni, a kąpielisko będzie miało większe dochody. Przecież sezon jest w pełni!

  Kolonie przed laty. Piątek, 27 czerwca 1969 roku


  Lato, lato, lato czeka. Razem z latem czeka rzeka... Codziennie z katowickiego dworca PKP wyjeżdżają setki dzieci na kolonie. Akcja kolonijna rozpoczęła się 15 czerwca i potrwa do 12 lipca. Łącznie z Katowic wyjedzie w tym czasie 66 pociągów kolonijnych, wioząc dzieci spragnione słońca, morza, jezior i górskich wycieczek. Oprócz wyjazdów dzieci, również i dorośli wyjeżdżają na wczasy. Stąd duży tłok i opóźnienia pociągów. A także jazda na przysłowiowej "jednej nodze". A wszystko po słońce i pogodę.... Na zdjęciu: dłuuugie pożegnanie z mamą, ostatni uścisk i odjazd do Gdyni-Chyloni. Warto też przypomnieć, że 26 czerwca w Opolu rozpoczął się VII Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Na początek był przegląd najpopularniejszych piosenek 25-lecia.

  Suche krany. Wtorek, 8 czerwca 1971 roku  Suche lato.
Spada ciśnienie w sieci wodociągowej. W niektórych domach brak wody na wyższych piętrach. Najgorzej jest w śródmieściu. Upały powodują, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta, poza tym latem dochodzą jeszcze tzw. odbiory sezonowe jak polewanie ulic - w naszym mieście ok. 700 m sześciennych na dobę, ogródków działkowych - ok. 1200 m sześc. na dobę oraz zapewnienie wody kąpieliskom. Przykładowo Bugla zużywa w sezonie 86 tys. metrów sześciennych wody. Baseny przy Rolnej i Wczasowej - około 52 tysięcy. Aby nie pozbawiać wody mieszkańców, baseny napełniane są w nocy, w ciągu dwóch tygodni.
Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy śródmieścia, gdzie w czasie upałów ciśnienie w sieci spada do 0,7 atmosfery, czyli praktycznie woda nie dochodzi do pierwszego piętra. Podobne kłopoty są na os. tysiąclecia. W tym sezonie nie należy liczyć na poprawę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama