UOKiK ostrzega przed wyłudzeniem przez strony www. Ich nazwy...

  UOKiK ostrzega przed wyłudzeniem przez strony www. Ich nazwy przypominają legalne serwisy

  Zdjęcie autora materiału
  Michał Nowak

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  UOKiK ostrzega przed wyłudzeniem przez strony www. Ich nazwy przypominają legalne serwisy
  UOKiK pierwszy raz w historii ostrzega przed wyłudzeniem przez strony internetowe: W sieci pojawiło się wiele stron internetowych przedsiębiorcy Tomasza Braniewskiego, który za ich pośrednictwem stara się wyłudzać pieniądze. Wystrzegajcie się adresów takich jak ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu oraz top-gratka.pl. Wszystkie te strony nastawione są na jeden cel - wyłudzenie pieniędzy.
  UOKiK ostrzega przed wyłudzeniem przez strony www. Ich nazwy przypominają legalne serwisy
  Przedsiębiorca Tomasz Braniewski, właściciel firmy Invest-Net w Warszawie, próbuje wyłudzać pieniądze za pośrednictwem stron internetowych. Sprawa jest na tyle poważna, że przestrzega przed nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który do tej pory jeszcze nigdy nie wydawał ostrzeżeń konsumenckich.

  Chodzi o strony internetowe ale-gratka.pl, bez-posrednikow.pl, oferty.com.pl, ale-gratka.com, alegratka.eu i top-gratka.pl. Za ich pośrednictwem przyjmowane są zlecenia na umieszczanie ogłoszeń dotyczących nieruchomości, które mają być publikowane na współpracujących portalach.

  Klienci korzystający z usług tych serwisów nie wiedzą jednak, że trzeba za nie płacić.

  Konsument musi wejść na jedną ze stron, wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin. Następnie naciska przycisk "Zgłoś ofertę". Po wykonaniu tych kroków ma nastąpić 3-miesięczny bezpłatny okres korzystania z usługi. Klienci nie są natomiast informowani, że po upływie tego okresu usługa zaczyna być płatna - aż 500 złotych miesięcznie. Klienci dowiadują się o tym dopiero z wezwań do zapłaty.

  Okres wypowiedzenia usługi nie jest natychmiastowy, lecz - w zależności od usługi - wynosi od jednego do trzech miesięcy. Tak jest zapisane w regulaminie stworzonym przez Tomasza Braniewskiego. W ten sposób konsument może zapłacić nawet 1500 zł.

  Ale jak informuje UOKiK, wezwania skierowane przez Tomasza Braniewskiego w większości przypadków nie mają mocy prawnej, ponieważ skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje jedynie w sytuacji, gdy przycisk służący do zgłoszenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak z tego sprawy.

  Co więcej, Braniewski nigdzie nie informuje konsumentów o nazwie swojej firmy, cenie usługi ani czasie trwania umowy. Trzeba też pamiętać, że zawarcie umowy musi zostać potwierdzone na trwałym nośniku (płyta CD, mail, SMS), czego firma Braniewskiego również nie robi.

  Ze względu na szeroki krąg osób, które mogły zostać narażone na straty finansowe, UOKiK podjął decyzję o publikacji ostrzeżenia z podaniem nazwy firmy i nazwiska przedsiębiorcy. Tomasz Braniewski teraz sam może odpowiedzieć za swoje niezgodne z prawem praktyki. Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów na Tomasza Braniewskiego nałożono karę w wysokości ponad 21 tys. zł. Od tej decyzji przysługuje jeszcze odwołanie do sądu.


  *Niezapomniany Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem ZDJĘCIA + WIDEO
  *Zapadlisko na Rynku w Katowicach. Co się stało?
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yessss.ottttake

   ajnel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   złodziej na złodzieju,na złodzieju złodziej a na tym złodzieju jeszcze viekszy złodziej
   A GDZIE YES PRAWO, KOD, MANIfy,słowem robia lud w bambukokokoko
   gdzie yes mirabelka i szczaw, obroncy praw...rozwiń całość

   złodziej na złodzieju,na złodzieju złodziej a na tym złodzieju jeszcze viekszy złodziej
   A GDZIE YES PRAWO, KOD, MANIfy,słowem robia lud w bambukokokoko
   gdzie yes mirabelka i szczaw, obroncy praw ,tylko czyich
   swoich!!!!!!!!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FOZZ

   Haha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie kompromituj się komuchu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama