Mój Reporter: Czy praktyki w szkołach zawodowych będą...

  Mój Reporter: Czy praktyki w szkołach zawodowych będą wliczone do emerytury?

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mój Reporter: Czy praktyki w szkołach zawodowych będą wliczone do emerytury?
  Wkrótce wybieram się na emeryturę. Dowiedziałem się jednak, że do lat pracy nie będę miał wliczonych praktyk, które miałem w szkole zawodowej górniczej. Jestem oburzony, gdyż przez trzy lata nauki - najpierw dwa razy w tygodniu, a później trzy razy w tygodniu - pracowaliśmy na kopalni, zjeżdżaliśmy z normalnymi pracownikami na dół. Czy my nie byliśmy ubezpieczeni w ZUS-ie wykonując tak odpowiedzialną pracę i przez to te lata nie mogą być wliczone do emerytury? - takie pytanie otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników.
  Mój Reporter: Czy praktyki w szkołach zawodowych będą wliczone do emerytury?
  Na pytanie odpowiada Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu:

  W świetle przepisów z uczniem zasadniczej szkoły górniczej podpisuje się umowę o naukę. W umowie tej określone są obowiązki stron, czyli m.in. zapewnienie przyznania uczniowi pomocy materialnej, która jednak nie jest wynagrodzeniem za pracę. Bowiem uczeń nie jest pracownikiem kopalni w rozumieniu ustawy z 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczeniu do określonej pracy i warunkach zatrudnienia młodocianych w zakładach pracy.

  Uczniowie zasadniczych szkół górniczych odbywają praktyki w kopalniach i sztolniach, za co nie pobierają wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

  W związku z tym, okres zajęć praktycznych wykonywanych przez uczniów zasadniczych szkół górniczych nie może być uwzględniony przy ustalaniu okresu uprawniającego do górniczej emerytury lub renty, jak również wzrostu tych świadczeń.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama