Katowice-Podlesie: radni domagają się otwarcia przejścia...

  Katowice-Podlesie: radni domagają się otwarcia przejścia przez tory na stacji PKP

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przejście przez tory na stacji PKP w Podlesiu

  Przejście przez tory na stacji PKP w Podlesiu ©RJP Podlesie

  Radni dzielnicowi z Podlesia domagają się przywrócenia przejścia przez tory kolejowe na stacji PKP w Podlesiu. Przejście to właśnie ogrodzono, lada moment betonowe płyty, którymi je wyłożono zostaną usunięte. PLK odpowiada: nie możemy robić przejścia przez tory na tak ruchliwej trasie.
  Przejście przez tory na stacji PKP w Podlesiu

  Przejście przez tory na stacji PKP w Podlesiu ©RJP Podlesie

  Przejście przez tory przy stacji PKP w Podlesiu było od lat. W ubiegłym roku kolejarze postawili przy nim tabliczki z zakazem przechodzenia przez tory, ale mieszkańcy i tak z przejścia korzystali, bo to najszybsza droga łącząca ich domy przy ulicach Storczyków, Tulipanów i Gerberów z przystankiem kolejowym, ale też znajdującą się po drugiej stronie torów ulicą Uniczowską i zlokalizowanym tu przystankiem autobusowym.

  - Przejście to było wyłącznie przejściem służbowym, dlatego ustawiliśmy zakaz wstępu. Przez miesiąc pojawiały się na stacji patrole Służby Ochrony Kolei, nie karano mandatami, ale zwracano uwagę, że przejście jest zamknięte. Sprawa się uspokoiła – przypomina Jacek Karniewski, rzecznik śląskiego oddziału PLK. W trakcie remontu przystanku po obu stronach przejścia ustawiono dodatkowo niskie płotki odgradzające wstęp na tory. - Natomiast miasto wykonało remont przejścia pod wiaduktem kolejowym, które po tych pracach jest całkowicie bezpieczne – dodaje Karniewski. Jak mówi, PLK nie usunie ogrodzenia z przejścia.

  - Przez przystanek w Podlesiu na dobę jeździ ponad 100 pociągów, w tym ekspresy, pociągi towarowe i pociągi Pendolino, wiele z nich w ogóle na stacji się nie zatrzymuje (i nie zwalnia), a na tym odcinku zwiększono także prędkość do 120 km na godzinę – wyjaśnia rzecznik. Zaleca, aby mieszkańcy Podlesia korzystali z bezpiecznego przejścia pod wiaduktem kolejowym.

  Radni dzielnicowi z Podlesia mają jednak swoje argumenty. Jak podnoszą barierki zamiast zwiększyć bezpieczeństwo na stacji, znacznie je pogorszyły. - Istniejący płot powoduje, że osoby przechodzą torowisko w miejscach do tego niedostosowanych, często idąc po torowisku do istniejących jeszcze betonowych płyt lub omijając płot – tłumaczą. Co z przejściem pod wiaduktem?

  - W większości przypadków wiąże się to z nadłożeniem około 5 minut spaceru, a większość osób jest przyzwyczajona do przechodzenia przez tory w tym miejscu, co zdecydowanie skraca ich trasę dojścia na peron – przekonują. Twierdzą, że przejście przez tory może być bezpieczne.

  - W tym miejscu pociągi od strony stacji Piotrowice jadą po bardzo długiej prostej, a więc można je zauważyć ze sporej odległości, natomiast jadąc od strony stacji Tychy zwalniają przed stacją Podlesie ze względu na łuk i wiadukt – dodają.

  Domagają się przywrócenia przejścia oraz uzupełniania go o sygnał świetlny oraz łagodny sygnał dźwiękowy, które ostrzegałyby o nadjeżdżającym pociągu.

  Co na to PLK? - Nie możemy robić przejścia na tak ruchliwej trasie, w takim miejscu. Dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia, pięć minut spaceru, który trzeba przebyć do bezpiecznego przejścia pod wiaduktem, to nie jest zbyt dużo – dodaje Karniewski.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przejście

   Eda 67 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   PKP poszło na łatwiznę. Nie dość, że w Podlesiu nie ma kasy biletowej to jeszcze zlikwidowano przejście bo tak najłatwiej. Po co zrobić np. przejście podziemne by ludziom ułatwić życie? Lepiej...rozwiń całość

   PKP poszło na łatwiznę. Nie dość, że w Podlesiu nie ma kasy biletowej to jeszcze zlikwidowano przejście bo tak najłatwiej. Po co zrobić np. przejście podziemne by ludziom ułatwić życie? Lepiej zafundować nam łażenie w kółeczko. Co to jest 700m? Pikuś! Żeby przejść z peronu na peron trzeba zaliczyć tę odległość i pokonać strome schody. A zastanowił się któryś debil jak tam wjechać wózkiem z dzieckiem, że o wózku inwalidzkim nie wspomnę? To prawdziwy hardcore. Ale dziękujemy oczywiście "fenomenom" z PLK, że tak wspaniale dbają o nasze zdrowie, życie i bezpieczeństwo. Wasza głupota przegoniła szybkością rozpędzone Pendolino. Ciekawe tylko kto dostał za ten pomysł premię bo pewnikiem nikt by za darmochę czegoś takiego nie wymyślił. Niedawno mówiono, że w Podlesiu ma być centrum przesiadkowe. Póki co mamy ścieżkę zdrowia i wspinaczkową powiązaną z biegiem z przeszkodami na czas. Witamy w XXI w. w środku Europy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przejście zawsze było...

   mieszkanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pociągiem dojeżdżam ponad 40 lat i zawsze było przejście - mimo niewspółmiernie większego ruchu pociągów...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5 minut spacerem?

   SM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   To 680 m. Dość dużo jak na przejście z peronu na peron. Nawet na słynny peron 5 w Katowicach było bliżej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Opalony radny

   hytry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kto wpadł na taki pomysł? Chyżby opalony?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama