Wernisaż wystawy "Silesius" po raz pierwszy w Mysłowicach

  Wernisaż wystawy "Silesius" po raz pierwszy w Mysłowicach

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Do 15 stycznia w Mysłowicach można zobaczyć wystawę "Silesiusz"
  1/30
  przejdź do galerii

  Do 15 stycznia w Mysłowicach można zobaczyć wystawę "Silesiusz" ©Olga Krzyżyk

  W Muzeum Miasta Mysłowice otwarto wystawę „Silesius”. Prezentuje ona wybitnych Ślązaków od dawnych lat do współczesności. Pokazani będą śląscy święci, nobliści, arystokraci, czy sportowcy. Inicjatorem powstania ekspozycji jest europoseł Marek Plura, który planował otwarcie wystawy w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
  Wystawa "Silesius" miała zostać zaprezentowana na początku w Brukseli, jednak ze względu na zagrożenie terrorystyczne termin jej prezentacji został przesunięty i w końcu po raz pierwszy wystawa pokazana została po raz pierwszy w muzeum w Mysłowicach. Otwarcie wystawy 7 stycznia o godzinie 17.00.

  - Ekspozycja powstała przede wszystkim po to, by przypomnieć Europie nasz region, jego historię i jego osiągnięcia przez pryzmat postaci, które to wszystko tworzyły.
  Każda z nich myślała o sobie: Silesius, czyli Ślązak tak, jak wybitny śląski humanista Anzelm Ephorinus. Jednocześnie każda z nich swoją śląskość rozumiała po swojemu osadzając ją w kulturze śląskiej, czeskiej, polskiej, czy niemieckiej - tłumaczy inicjator wystawy, europoseł Marek Plura.

  Za merytoryczne przygotowanie wystawy odpowiada dr Łucja Staniczkowa - regionalistka, wiceprezes Związku Górnośląskiego, która chce, aby wystawa "Silesius" była częścią większego dyskursu wokół śląskiego dziedzictwa kulturowego.

  - Najtrudniej było wybrać postacie. Inspiracją do tego stało się pięciotomowe dzieło prof. Joanny Rostropowicz "Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności". Myślę, że wraz ze współpracownikami udało się dokonać najlepszego wyboru, a wystawa jest kolejnym potwierdzeniem polifoniczności kultury śląskiej - mówi dr Łucja Staniczkowa.

  - Nasza wystawa pokazuje wielkich Ślązaków, którzy na przestrzeni prawie dziesięciu wieków działali w różnych dziedzinach życia. Są więc przemysłowcy, uczeni, artyści, politycy, a nawet święci - opowiada prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. - Czasem są to osoby nieco zapomniane, choć wszyscy znamy ich twórczość. Tak jest na przykład z Oskarem Troplowitzem, który jest wynalazcą pasty do zębów, czy kremu Nivea, albo z Ludwikiem Gutmannem, który z kolei wymyślił ogólnoświatowe igrzyska paraolimpijskie.

  W Mysłowicach wystawę będzie można oglądać do 15 stycznia. Następnie wystawa zostanie zaprezentowana w Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Świętochłowicach i w innych miejscowościach. W czerwcu z kolei odbędzie się wernisaż wystawy "Silesius" w Brukseli.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama