Ślązak Dietrich von Choltitz z Wehrmachtu ocalił Paryż...

  Ślązak Dietrich von Choltitz z Wehrmachtu ocalił Paryż [HISTORIA DZ]

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Generała von Choltitza pokazano też w filmie "Czy Paryż płonie"
  1/2
  przejdź do galerii

  Generała von Choltitza pokazano też w filmie "Czy Paryż płonie" ©arc.

  Dietrich von Choltitz urodził się w 1894 r. na zamku w Gräflich Wiese (dziś to Łąka Prudnicka). To ten Ślązak uratował Paryż w 1944 r. Ułatwił w ten sposób niemiecko-francuskie pojednanie, które stało się jednym z filarów zjednoczonej Europy.
  Młody kadet von Choltitz ukończył szkolenie zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Walczył na niej dzielnie i zdobył szereg odznaczeń, promowano go na porucznika. Po wojnie pozostał w służbie. Przyszły dalsze awanse i udział w tworzeniu jednostki nowego typu - powietrznej piechoty.

  Miasto w ogniu

  W 1939 r. podpułkownik von Choltitz wyruszył na wojnę z Polską na czele batalionu.
  Brał udział w walkach pod Łodzią i w bitwie nad Bzurą, został ranny. W 1940 r. zobaczył z bliska przerażającą, niepotrzebną tragedię zbombardowanego przez Luftwaffe Rotterdamu. Batalion Choltitza uczestniczył wtedy w ataku na Holandię. Piechotę powietrzną przerzucano samolotami transportowymi na lotniska dopiero co zajęte przez strzelców spadochronowych. Choltitz był w jednym z pierwszych lądujących samolotów, jeszcze pod nieprzyjacielskim ogniem. Liczył się czas, przecież to był Blitzkrieg! Rotterdam trzeba było zająć jak najszybciej.

  Niemcy sforsowali Nową Mozę, ale na skraju miasta natarcie utknęło. Choltitz negocjował z Holendrami, wzywając ich do kapitulacji. Wiedział, że jeśli się nie poddadzą, nadlecą niemieckie bombowce, by przełamać opór. A wtedy ucierpi miasto. I tak się niestety stało! Rozmowy przeciągały się, a w końcu nawaliła sygnalizacja - i 57 Heinkli 111 zwaliło na nieszczęsny Rotterdam swój śmiercionośny ładunek bomb. Piękne stare miasto pochłonęła ogniowa burza, zginęło blisko 900 mieszkańców, 78 tysięcy zostało bez dachu nad głową. Choltitz zapamiętał tę tragedię. Prawdopodobnie to ona wpłynęła na najważniejszą decyzję w jego życiu.

  Zniszczyć Paryż?

  Podczas walk o Sewastopol zyskał uznanie samego generała Ericha von Mansteina, który uważał go za jednego ze swych najlepszych oficerów. Później Choltitz - już generał Choltitz - walczył pod Anzio we Włoszech i w Normandii. W sierpniu 1944 to, co pozostało z Wehrmachtu we Francji po miażdżącej klęsce w kotle Falaise, rozpoczęło pospieszny odwrót. Choltitz został mianowany dowódcą "Twierdzy Paryż". Miał też meldować bezpośredni o do Hitlera o swoich posunięciach w stolicy Francji. Komendant "Festung Paris" znalazł się w trudnym położeniu. "Twierdzy" nie bardzo kim było skutecznie bronić, amerykańskie i francuskie czołgi były coraz bliżej, a 20 sierpnia w Paryżu wybuchło powstanie.

  23 sierpnia Führer wydał rozkaz, by przed oddaniem Paryża aliantom przemienić go w kupę gruzów. Oczywiście Choltitzowi nie wystarczyłoby materiałów wybuchowych, by zrównać Paryż z ziemią, ale z pewnością niemieccy żołnierze mogli zniszczyć szereg bezcennych obiektów i zadać metropolii bolesne rany. W dodatku ktoś wpadł na pomysł, by Paryż został zbombardowany przez Luftwaffe. Choltitzowi stanęło przed oczami upiorne widmo Rotterdamu. Rozkazy Hitlera uważał za barbarzyńskie i zbrodnicze. Pomyślał też, że zniszczenie Paryża rzuciłoby się cieniem na stosunki niemiecko-francuskie w powojennej Europie.

  Nie zaprotestował jednak otwarcie. Stąpał po kruchym lodzie, łatwo mógł zostać oskarżony o zdradę i stanąć przed plutonem egzekucyjnym. Do tego musiał obawiać się nie tylko o własne życie, ale i o los rodziny. Lawirował więc. Wysłał swoich żołnierzy do walki z paryskimi powstańcami... zabezpieczając w ten sposób całe dzielnice miasta przed zbombardowaniem. Przecież Luftwaffe przy okazji raziłaby swoich! Po cichu negocjował też z ruchem oporu. Zwłóczył tak długo, aż w końcu doczekał się wkroczenia do Paryża aliantów, którym 25 sierpnia oddał się do niewoli. Hitler faktycznie w końcu kazał przeprowadzić nalot, ale na szczęście szkody okazały się stosunkowo małe.

  Ostatnia bitwa

  Po wojnie rolę Choltitza w ocaleniu stolicy Francji doceniono. "Zbawca Paryża" stał się głośną postacią. Choć jednak zmarł w roku 1966, to jego ostatnia bitwa miała dopiero się rozegrać. Niemiecki historyk Sönke Neitzel, badający nagrania rozmów niemieckich oficerów w brytyjskiej niewoli, doszukał się rzekomej wypowiedzi Choltitza, w której przyznaje on, iż po zdobyciu Sewastopola uczestniczył w rozstrzeliwaniach Żydów. W obronie dobrego imienia generała wystąpił jego syn Timo von Choltitz. Przypomniał wiele chlubnych szczegółów z życia ojca, m.in. że właśnie po upadku Sewastopola zabronił swoim podwładnym zabijania wziętych do niewoli bolszewickich komisarzy. "Dowody" okazały się wątłe. Zaś Simon Wiesenthal Center w Los Angeles stwierdziło oficjalnie, że nie ma najmniejszego śladu dowodu, by Dietrich von Choltitz był powiązany z jakąkolwiek egzekucją Żydów podczas wojny. Potwierdziło to również niemieckie Ministerstwo Obrony.


  (Dziękuję Panu @Chrisraf za współpracę i wskazanie cennych publikacji.)  *Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
  *SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
  *Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
  *Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (443)

   Zdjęcie autora komentarza
   Dziękujemy - zamykamy

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 21

   I na tym Proszę Państwa zamykamy tę dyskusję.
   Ze swej strony i w imieniu DZ chciałbym podziękować za te wszystkie głosy, które były mądre, rzeczowe i - nawet jeżeli krytyczne bądź kontrowersyjne -...rozwiń całość

   I na tym Proszę Państwa zamykamy tę dyskusję.
   Ze swej strony i w imieniu DZ chciałbym podziękować za te wszystkie głosy, które były mądre, rzeczowe i - nawet jeżeli krytyczne bądź kontrowersyjne - to jednak pisane w sposób przyjęty w cywilizowanym społeczeństwie.
   I pozdrawiam ich Autorów.
   Tomasz Borówka / DZzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemiecki historyk prof. Sönke Neitzel

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Abgehört - Deutsche Generale in britischer Kriegsgefangenschaft 1942-1945. Propyläen Verlag, Berlin 2006", tutaj nalezy zwrocic uwage, ze on sam jest wydawca (!).

   Podsluchy niemieckich oficerow....rozwiń całość

   Abgehört - Deutsche Generale in britischer Kriegsgefangenschaft 1942-1945. Propyläen Verlag, Berlin 2006", tutaj nalezy zwrocic uwage, ze on sam jest wydawca (!).

   Podsluchy niemieckich oficerow.

   Jedna niescislosc goni druga. Jeden z przykladow:
   W Trend Park wielokrotnie powtarzano "informacje" o rozstrzelaniu na Krymie ponad 30.000 rosyjskich cywilow po zajeciu Sewastopola. Neitzel pisze o braku potwierdzenia tego faktu i wskazuje na inna zbrodnie w Symferopolu podczas, ktorej mialo zostac zabitych 11.000 Zydow. Miala to byc najwieksza zbrodnia na Krymie. Ta czesto powielana w obiegu "informacja", bedaca czescia meldunku SS-Sicherheitsdienstu, okazala sie juz podczas procesu Mansteina nie prawdziwa. Osadzonym oficerom "dawkowano" "wiadomosci" o ich "zbrodniach", ktorych nie popelnili. Inny general, Heinrich von Kittel, imiennie obarczony odpowiedzialnoscia za zamordowanie w Rostowie 18.000 osob, bardzo sie zdziwil, poniewaz nic do tej pory takiego nie wiedzial. Nie wykluczyl jednak takiej mozliwosci tlumaczac, ze jesli sie to wydarzylo, to go o tym nie poinformowano.
   Brytyjczycy stworzyli cos takiego jak pewna psychoze wsrod niemieckich oficerow, majac na celu znalezienie "winy" i jej "dowodow". Wynikiem byl wielki chaos wypowiedzi. Niektorzy zaczeli wierzyc w zbrodnie, ktorych nie mogli popelnic. Ten chaos ukazal jednak jeden bardzo wazny , aczkolwiek dziesiaj czesto pomijany aspekt - ogromna, nie do pokonania przepasc pomiedzy rzadzacymi nazistami i kadra wyzszych oficerow. Wielu z nich moglo sobie wyobrazic , ze rzad i rozne grupy SS byly zdolne do kazdej zbrodni i kazdego klamstwa. Nawet zamach z 20. lipca zostal przyjety jako inscenizacja, majaca na celu pozbyc sie konserwatywno-wojskowej kadry oficerskiej, ktora nazisci nienawidzili od "zawsze".

   Neitzel popelnil podstawowe bledy. Wskazuje to niestety na skromny warsztat profesora...
   Nie przeszkodzilo to wielu jednak uznac jego "dzielo" za cos "sensacyjnego". Dla jednych bylo to "SENSACJA", dla innych sensacyjna WPADKA!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja ja naturis Żydzi popełniali zbiorowe samobójstwo........

   Gebels (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 28

   ja ja naturis Żydzi popełniali zbiorowe samobójstwo.......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SLAZAK=SCHLESIER

   P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   ty i inni Polacy chcecie nas odciac od kultury Niemieckiej juz jest za pozno Slazacy potrzebuja ja ja Luftu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szlezierzy

   Honiok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 27

   To nie przywiązanie do niemieckiej kultury tylko przyssane do niem. systemu socjalnego .... szlezierzy w oczach prawdziwych Niemców mają podobny status, jak azylanci z Somalii - również utrzymywani...rozwiń całość

   To nie przywiązanie do niemieckiej kultury tylko przyssane do niem. systemu socjalnego .... szlezierzy w oczach prawdziwych Niemców mają podobny status, jak azylanci z Somalii - również utrzymywani przez niemieckie państwo.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązak...z Wehrmachtu ocalił Paryż...?

   gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 27

   Ślazak a może Niemiec?
   Ocalił Paryż? Nie wykonał rozkazu Hitlera? Poddał się aliantom!
   Zdrajca czy bohater?
   Wiele niejasności i manipulacji!
   Po co to pan Borówka napisał?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbrodniarze

   racibor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 33

   Ciekawe ilu zbrodniarzy niemieckich pochodziło z naszego zgermanizowanego Śląska ....takie publikacje sprawiają że wstyd mi gdy ktoś nazywa mnie Ślązakiem.......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomylenie pieczywa z [...]

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 25

   Powoli jeza mi sie wlosy jak czytam te [...]. Niestyty, nie tylko Polska ma problem z historykami, nie posiadajacymi solidnego warsztatu, lecz tez Niemcy. Do tego dochodzi, ze w przeciwienstwie do...rozwiń całość

   Powoli jeza mi sie wlosy jak czytam te [...]. Niestyty, nie tylko Polska ma problem z historykami, nie posiadajacymi solidnego warsztatu, lecz tez Niemcy. Do tego dochodzi, ze w przeciwienstwie do przedstawicieli innych nauk, sa oni narazeni na represje w wypadku wypowiedzi uznanych za powszechnie nie do zaakceptowania. Jest to zwiazane z oddzialywaniem socjologicznym grupy, w ktorej sie one poruszaja. Strach przed utrata uznania, posady, wplywu powoduje swiadoma, lub podswiadoma "reorientacje". Jest to reakcja samozachowawcza. Innym przypadkiem jest pragnienie "zablysniecia", uznania, "osiagniecia czegos". Mieszanka tych dwoch zachowan jest typowa dla wszystkich karierowiczow i jest produktywna, w sensie wspinania sie na nastepne szczeble swojej kariery.
   Osoba, ktorej charakter pozwala na zychowanie odbiegajace od opisanego powyzej, naraza sie na spore ryzyko, ktore moze sie skonczyc nie tylko utrata stanowiska, lecz w najgorszym przypadku smiercia.

   Zaskakuja mnie tutejsze komentarze nie tylko co do mylenia tematu i braku podstawowych wiadomosci na temat historii, lecz tez polwiedzy i szczerej nienawisci.

   Ludzie, obodzcie sie! Wojna sie skonczyla! Nie spijcie w okopach z pepesza! Wlaczcie rozum i zagladnijcie do ksiazek!

   Co tzw. "procesow norymberskich" i OKW jako "zbrodniczej organizacji". Co jest malo znane w Polsce, procesy nie posiadaly zadnego podloza prawnego, aby kogo kolwiek osadzic i byly NIE LEGALNE:

   1. Lex retro nom agit
   2. Lex prospicit, non respicit

   Bazowaly one na postulatach z lat tzw. IWS, gdy po zakonczeniu dzialan wojennych ententa wystosowala zadania wydania niemieckiego cesarza i 400 wysokich generalow, oficerow oraz politykow.

   Aczkolwiek zbrodnie HOLOCAUSTU, potworne i ogromne, nie mogly byc sadzone ze wzgledu na brak podloza prawnego!

   Nastepny problemem stanowia manipulacje tych procesow. Starano sie obarczyc innych wlasnymi zbrodniami (np.Katyn), niszczono dokumentacje (np. Brytyjczycy 13 ton), falszowano dokumenty (np. Alderman), manipulowanp zeznania (np. Reeder) i niedopuszczano swiadkow obrony (np. Wladyslaw Studnicki).
   Gdyby akt oskarzenia byl nawet legalny: Wszyscy oskarzeni musieliby byc uniewinnieni.
   W przeciwnym przypadku na lawie oskarzonych w Norymberdze nie zabraklo jedynie Hitlera, Himmlera i Goebbelsa, ale wiele innych osob, poczynajac od Stalina i Molotowa, poprzez Roosevelta, Churchilla, Hirochito, Rydza-Smiglego, Becka, Harrisa, Mussoliniego, Benesza, Tito, po wielu, wielu innych.

   Hitler i nazizm nie spadli z nieba, lecz byli logiczna konsekwencja. Te bryja, ktora dano do zjedzenia NASZYM przodkom, wazylo wielu czarnoksieznikow, Hitler byl tylko jednym z nich.

   Zbrodni dopuscili sie wszyscy, wystarczy zagladnac do dokumentow. Jednak zwyciezcow nikt nie sadzi...

   "Mam wielki szacunek do niemieckich zolnierzy. W rzeczywistosci Niemcy sa jedynym porzadnym narodem zyjacym w Europie"; (pamietniki gen. George S. Pattona) "Master of War: The Patton Papers 1940-1945"; wyd. 2, rok 1974, str. 889 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [...]

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 26

   pewien essman nie zastrzelił dwóch ostatnich ludzi z rzędu stojacych pod murem
   bo zaciał mu się MG,
   w Powstaniu Warszawskim,na Woli,przy ulicy Wolskiej,popedzono ich dalej,przeżyli.

   walnąć mu...rozwiń całość

   pewien essman nie zastrzelił dwóch ostatnich ludzi z rzędu stojacych pod murem
   bo zaciał mu się MG,
   w Powstaniu Warszawskim,na Woli,przy ulicy Wolskiej,popedzono ich dalej,przeżyli.

   walnąć mu artykulik pochwalny w [ATAKI NA DZ NIE BĘDĄ TOLEROWANE]zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 27

   Co ma piernik do wiatraka?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [...]

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 20

   niejaki "himmler" z nazwiska,pod koniec wojny "darował życie" kilkuset Żydom ,których rozkazał nie zlikwidować.

   [WULGARYZMY I ATAKI NA DZ NIE BĘDĄ TOLEROWANE]


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   bartol [WYZWISKA NIE BĘDĄ TOLEROWANE. DZ] ocenzurowany

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   [...]

   Klimowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 31

   [ATAKI PERSONALNE NA REDAKTORÓW DZ NIE BĘDĄ TOLEROWANE]

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śmierdzący faszyzmem element

   Auerhahn (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 21

   Nalezy miec nadzieję że, ten faszyzujący nurt udający patriotów polskich,znowu nie wywoła duchy które będą chciały ich zgładzic. Oni sa tak zafascynowani okresem okupacji, że nie mogą bez tych...rozwiń całość

   Nalezy miec nadzieję że, ten faszyzujący nurt udający patriotów polskich,znowu nie wywoła duchy które będą chciały ich zgładzic. Oni sa tak zafascynowani okresem okupacji, że nie mogą bez tych wspomnień zyc.Proponuję oddac imdo dyspozycji jakieś terytorium by mogli się tam spotkac z podobnymi ruchami z Niemiec, może sprawa się sama rozwiąze.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to przypominanie zbrodni wehrmachtu zasługuje na "ostateczne rozwiazanie"?

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 16

   no ładnie [WYZWISKA NIE BĘDĄ TOLEROWANE. DZ] ładnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   !@#$%^&*() (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

   A czemuż to należy ci się zapomnienie Zyklonu B i mydła z ludzi ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !@#$%^&*()

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   [PROSIMY TRZYMAĆ NERWY NA WODZY. DZ]

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdy niemcy wojują z polakami,najlepiej wychodzą na tym...

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 22

   [WYZWISKA NIE BĘDĄ TOLEROWANE. DZ]

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama