Jaworzno: w Muzeum wystawa o KWK Jaworzno z lat 50. i 60....

  Jaworzno: w Muzeum wystawa o KWK Jaworzno z lat 50. i 60. [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno: w Muzeum wystawa o KWK Jaworzno z lat 50. i 60. [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
  1/5
  przejdź do galerii

  ©reprodukcja Muzeum Miasta Jaworzna

  Ciekawą wystawę będzie można od najbliższej niedzieli 10 stycznia oglądać w Muzeum Miasta w Jaworznie. "Foto-kronika KWK Jaworzno" dla młodszych będzie okazją do zapoznania się z historią jaworznickiego górnictwa, dla starszych - podróżą do świata wspomnień związanych z tym zakładem, na bazie którego funkcjonuje dzisiaj należący do spółki Tauron Wydobycie Zakład Górniczy Sobieski. Może na prezentowanych na wystawie zdjęciach mieszkańcom Jaworzna uda się rozpoznać swoich krewnych lub siebie samych?
  Historia wydobycia węgla kamiennego na terenie dzisiejszego Jaworzna sięga II połowy XIX stulecia. Najpierw wydobycie rozpoczęto w Szczakowej, potem w ówczesnej wsi Jaworzno. Nazwa Kopalnia Węgla Kamiennego Jaworzno po raz pierwszy pojawiła się dopiero w 1947 roku, kiedy to w jeden wielki zakład połączono kopalnie Bierut (wcześniej Piłsudski), Kościuszko, Sobieski i Jan Kanty. Tę ostatnią w 1954 roku odłączono tworząc kopalnię Komuna Paryska.
  Okresowo wyłączono również dawną kopalnię Sobieski. Potem KWK Jaworzno przetrwała do lat dziewięćdziesiątych. Zlikwidowano wówczas Ruch II Kościuszko i częściowo Ruch I Piłsudski. Pozostałą cześć zakładu przejął Zakład Górniczy Sobieski.

  Wystawa, którą od niedzieli oglądać będzie można w Muzeum Miasta Jaworzna, opiera się na albumie, który w 1969 roku, z okazji 25-lecia PRL, przygotował górnik, a po przejściu na emeryturę kronikarz KWK Jaworzno Jan Lizończyk, a oprawił introligator Franciszek Bełza, pracownik kopalni Komuna Paryska. Obaj autorzy już nie żyją. Prezentowana ekspozycja jest swoistą kapsułą czasu, dzięki której zobaczyć będzie można, jak funkcjonowało jaworznickiego górnictwo w latach 50. i 60. XX wieku.

  - Album powstał w jednym egzemplarzu. Był przechowywany w dyrekcji kopalni. Pomyśleliśmy, że ludzie, którzy przychodzą do nas i oglądają naszą ekspozycję górniczą, chętnie zobaczyliby wystawę o jaworznickim górnictwie - mówi Bartłomiej Cieszyński z Muzeum Miasta Jaworzna.

  Zdjęcia do albumu były wykonywane na podstawie specjalnej zgody ówczesnej dyrekcji kopalni Jaworzno. Obowiązywał wówczas bowiem zakaz fotografowania kopalń, które zaliczano do grupy tzw. obiektów strategicznych. Każde ze zdjęć jest opisane imionami i nazwiskami osób, które zostały sfotografowane. Zobaczyć na nich można nie tylko sferę wydobycia węgla, ale ogół spraw, którymi zajmowała się wówczas kopalnia. To m.in. odbudowa zniszczonych w czasie wojny i budowa nowych urządzeń produkcyjnych, budowa mieszkań, hoteli robotniczych, ośrodków wczasowych, sportowych, funkcjonowanie szkoły górniczej, kopalnianej służby zdrowia czy zaopatrzenia załóg w podstawowe produkty żywnościowe i odzieżowe.

  - Wszystkie one stanowią dziś ślad czasu minionego, czasu w którym przyszło żyć i pracować naszym dziadkom, rodzicom, a może i nam samym - dodaje Bartłomiej Cieszyński.

  Otwarcie ekspozycji nastąpi w niedzielę 10 stycznia. Muzeum Miasta Jaworzna (ul. Pocztowa 5). Muzeum będzie tego dnia czynne od 11 do 16. Wstęp bezpłatny.

  Wystawę "Foto-kronika KWK Jaworzno" będzie można oglądać do 29 lutego. Jaworznicka placówka jest czynna we wtorki, środy i piątki od godz. 9 do 16, w czwartki od 9 do 17, a w soboty od 9 do 14.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama