Katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe wciąż...

  Katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe wciąż bez operatora. PTWP Event Center czeka

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowicki Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe wciąż bez operatora. PTWP Event Center czeka
  1/2
  przejdź do galerii
  Spodek operatorów miał już dwóch, obu z marnym dla hali skutkiem. Po trwających ponad rok sądowych sporach pora na profesjonalny zarząd i dla symbolu Śląska i dla sąsiedniego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Jest szansa, że jeszcze w tym miesiącu Katowice podpiszą umowę na koncesję na zarządzanie halami z katowicką spółką PTWP Event Center
  Pomysł oddania w koncesję Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach ma już osiem lat. Narodził się jeszcze za poprzedniego zarządcy Spodka i na długo zanim gotowy był projekt budowy MCK.

  Dziś, po kilku latach poszukiwań i negocjacji z potencjalnymi operatorami, oraz ostatnim roku sądowych batalii między firmami zainteresowanymi symbolem Śląska i halą obok, teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby oba obiekty w profesjonalny zarząd oddać.

  Mimo to umowy wciąż nie ma. Jest szansa, że zostanie zawarta jeszcze w styczniu, ale jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie wejdzie w życie dopiero po kilku tygodniach.

  - Trwają negocjacje i analizy prawne, bo kwestia jest złożona. W tym momencie nie jest to już bowiem przejęcie obiektu od stanu zerowego (a tak miało stać się w przypadku MCK, to operator, a nie miasto miało otwierać centrum - przyp. red.), a obiektu, który już działa - wyjaśnia Maciej Stachura, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Katowicach.

  o właśnie miasto jest właścicielem i Spodka, i MCK. Na efekt analiz czeka PTWP Event Center, spółka-córka Grupy PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego, która przetarg na koncesję ponad rok temu wygrała.

  Komercjalizacja obu hal ma być próbą ratowania prestiżu Spodka oraz dać gwarancję, że MCK - obecnie z kalendarzem imprez wypełnionym na przyszły rok, a mimo to na finansowym minusie - będzie przyciągało duże i prestiżowe wydarzenia do stolicy aglomeracji. Pomysł ani nie jest nowy, ani innowacyjny. Zewnętrzny operator, który zarządza, czerpie zyski, ale też ponosi koszty utrzymania obiektów publicznych, to na zachodzie norma, a w Polsce trend. Operatora ma stadion we Wrocławiu, Stadion Narodowy w Warszawie, czy Tauron Arena - nowa krakowska hala widowiskowo-sportowa, zresztą nieco podobna do Spodka. Problemem w Katowicach było jednak znalezienie odpowiedniego kandydata.

  Poszukiwania trwają od lat. Z jednej strony sprowokowały je złe doświadczenia związane z zarządzaniem Spodkiem. Z drugiej warunek Komisji Europejskiej, która przyznając dofinansowanie dla budowy MCK, żądała, aby centrum miało profesjonalnego zarządcę.

  Spodek tak naprawdę operatorów miał już dwóch, tyle że marnych. Przez całe lata zarządzało nim Przedsiębiorstwo Widowiskowo - Sportowe „Spodek”, spółka miejska powołana w 1997 roku, w której gmina miała wszystkie udziały. Przedsiębiorstwo to zarządzało z takim rozmachem, że gdy spółkę likwidowano była zadłużona na 4 miliony złotych. Dlatego też w 2008 roku miasto oddało swój symbol Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, kolejnej miejskiej spółce, która ma pod opieką obiekty sportowe w stolicy aglomeracji: dwa baseny (trzeci jest nieczynny), wybudowane przez miasto hale sportowe w dzielnicach i obiekty sportowe. Ukierunkowanie na sport zarządcy, Spodkowi nie służyło. Hala traciła ważne imprezy, a gwiazdy zaczęły koncertować w nowszych obiektach w Łodzi, potem w Gdańsku. Pod banderą MOSiR-u Spodek przeszedł co prawda konieczne remonty - elewacji, wnętrz, nagłośnienia - a mimo to nigdy nie został, jako wizytówka miasta oraz perła architektury, udostępniony na stałe zwiedzającym.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   profesjonalny zarządca?

   Jojo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   To całe PTPW to raczej odpada. Już ktoś wcześniej wspomniał o zebraniu o pare tysi przy okazji kongresu gospodarczego. Na razie widać, ze i tutaj brak pomysłu. W jakimś wywiadzie ich prezes tylko...rozwiń całość

   To całe PTPW to raczej odpada. Już ktoś wcześniej wspomniał o zebraniu o pare tysi przy okazji kongresu gospodarczego. Na razie widać, ze i tutaj brak pomysłu. W jakimś wywiadzie ich prezes tylko mówił ze Spodek ożywi organizowanie w nim tego kongresu. Lol, z fotela spadłem prawie. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe biznesy

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Na gospodarcze spędy ta sama firma żebrała u marszałka o kilkaset tysi, ciekawe, jak teraz sobie poradzi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   U.F.O

   Astronauta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Latający spodek powinien wrócić do prawowitych włascicieli czyli mieszkańców planety Mars.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama