Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP wyburza dworzec w Strzemieszycach! Kto na to zezwolił? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

PAS, TOS
Tak przechodzi do historii dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej Strzemieszyach
Tak przechodzi do historii dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej Strzemieszyach Facebook/Archiwum Transportu Zbiorowego w GOP
Kolej zamiast ratować albo przekazać np. miastu XIX-wieczny budynek dworca Strzemieszyce Północne właśnie go niszczy na dobre. Trwają wyburzenia. Kto na nie zezwolił? ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dworzec PKP Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce znika. Trwają wyburzenia

To sytuacja absurdalna, bowiem wielokrotnie pytaliśmy PKP, co zamierza zrobić z tym budynkiem, a odpowiedź zawsze była taka sama. Trwa ustalanie podziałów geodezyjnych gruntów zanim będzie można podjąć decyzje o ewentualnym przekazaniu budynku.

Nikt jednak nigdy nie wspominał o wyburzeniu dworca!

W środku funkcjonowała kiedyś poczekalnia i kasa biletowa, między torami przy peronie 1 i 2 był jeszcze płotek, a na dworcu panował (w porównaniu z dniem dzisiejszym) względny porządek. Niestety, dziś ten wspaniały XIX-wieczny budynek obraca się w coraz to większą ruinę.

Dzisiejsza stacja Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce powstała w 1885 roku, kiedy to do tej samodzielnej wówczas miejscowości dotarła Kolej Iwanogrodzko-Dąbrowska. Wcześniej istniał już przystanek na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (dzisiejsza Dąbrowa Górnicza Południowa).

Obok stacji, pierwotnie zwanej Strzemieszycami Radomskimi, powstała też istniejąca do dziś parowozownia.

Lokomotywy ze Strzemieszyc obsługiwały wówczas całą linię z Dęblina do Zagłębia. Obecnie budynkami parowozowni zarządza spółka PKP Energetyka. Pociągi pasażerskie w kierunku Kielc i Katowic zawsze cieszyły się popularnością wśród mieszkańców.

Jeszcze w latach 80. przez Strzemieszyce kursowały wakacyjne pociągi Gliwice – Suwałki oraz Lublin – Kudowa-Zdrój.

Do 1993 roku strzemieszyczanie mieli także możliwość dojazdu koleją do Huty Katowice i centrum miasta. Obecnie zatrzymują się tutaj jedynie pociągi osobowe z Katowic do Olkusza, Tunelu, Sędziszowa i Kielc.

Sam dworzec i jego otoczenie znajdowały się w opłakanym stanie. Budynek był nieczynny po pożarze z 2007 roku. Biura ekspedycji towarowej przeniosły się do jednego z domów w pobliżu stacji. Na części budynku nie było dachu, podróżnych straszył kikut spalonej wieży. Wejście do dworca było zamurowane, do wewnątrz można było za to zajrzeć przez jedno z okien od strony peronu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera