Myszków: dzikie składowisko odpadów w dzielnicy Podlas?...

  Myszków: dzikie składowisko odpadów w dzielnicy Podlas? Mieszkańcy zaniepokojeni

  Zdjęcie autora materiału

  Adrian Heluszka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mieszkańcy dzielnicy Podlas obawiają się, że w ich sąsiedztwie powstało dzikie składowisko odpadów.
  1/27
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy dzielnicy Podlas obawiają się, że w ich sąsiedztwie powstało dzikie składowisko odpadów. ©Gazeta Myszkowska/arc mieszkańców dzielnicy Podlas

  Wszystko wskazuje na to, że wypadek z 11 grudnia, gdy odpady hutnicze rozlały się na ulicę Kościuszki w Myszkowie, może mieć swoje drugie dno. Mieszkańcy dzielnicy Podlas obawiają się, że firma Reko, sąsiadująca z cmentarzem komunalnym, składuje na swoim terenie niebezpieczne odpady, a udokumentowane przypadki wysypywania odpadów z kontenerów bezpośrednio na nieutwardzony grunt, potęgują tylko ich niepokój.
  11 grudnia ulica Kościuszki w Myszkowie została zalana przez masę koksowniczą, która wydostała się z naczepy ciężarówki nieprzystosowanej do przewożenia takich substancji. Dodatkowo, kierowca nie posiadał odpowiedniej dokumentacji, potwierdzającej co i gdzie dokładnie przewozi. Przez dwa dni jedna z głównych ulic Myszkowa była całkowicie zablokowana, co sparaliżowało ruch w mieście. Niebezpieczna substancja i wydzielający się z niej siarkowodór, powodujący smród, zanieczyściła i zniszczyła nawierzchnię na długości kilkuset metrów. Konieczne okazało się frezowanie nawierzchni.

  Substancja została zebrana koparkami i przewieziona na teren firmy Reko, gdzie miałaby być później tymczasowo składowana. W asyście policji i strażaków substancja trafiła na teren firmy i została zmagazynowana w specjalnych metalowych kontenerach, natomiast frez zebrany jest na utwardzonym terenie pod przykryciem.

  Nadal nie wiadomo, gdzie miała trafić masa koksownicza przewożona przez młodego kierowcę. Ma to wyjaśnić postępowanie wyjaśniające prowadzone przez myszkowską policję. Kierowca pochodzący z miejscowości Werzchlas w powiecie wieluńskim, nadal czeka na przesłuchanie.

  Mieszkańcy dzielnicy Podlas wydarzenia z 11 grudnia powiązali z działalnością firmy Reko, która ich zdaniem na swoim terenie, znajdującym się w sąsiedztwie cmentarza komunalnego, składuje niebezpieczne odpady. Mieszkańcy skarżą się, że już od początku działalność firmy Reko jest dla nich niezwykle uciążliwa. Z terenu firmy dobiegają bowiem nieprzyjemne zapachy i fetor, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

  Mieszkańcy dzielnicy Podlas skierowali do burmistrza specjalne pismo i petycję, pod którą podpisało się 200 osób. W petycji wskazywali, że teren firmy zamienił się w dzikie składowisko wszelkich odpadów. Można tam znaleźć m.in. pojemniki z różnorakimi chemikaliami, beczki, sprasowane bele szmat, odpady hutnicze, czy przede wszystkim - nieposortowane śmieci, które wysypywane są bezpośrednio na nieutwardzony grunt. Mieszkańcy zauważyli również koparkę, która prawdopodobnie zakopywała odpady w głąb ziemi.

  - Z pisma wynika, że jeden z mieszkańców widział pracująca w nocy koparkę na terenie firmy. Żeby móc wszystko skontrolować, musimy wejść na teren firmy z policją i mieć możliwość kopania we wskazanym miejscu i kopać tak głęboko, żeby zobaczyć, czy przypadkiem nie było tam coś zasypanego. Ponadto, w pobliżu firmy na terenie otwartym, gdzie każdy ma dostęp, prawdopodobnie było coś wylewane, o czym świadczy stan roślinności. Zleciliśmy tam badania i czekamy obecnie na wyniki - mówi burmistrz Myszkowa, Włodzimierz Żak, zapytany przez nas o całą sprawę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama