Finał Pucharu Kontynentalnego: Blue Fox Herning - GKS Tychy 1:2. Znakomity start mistrzów Polski

GKS Tychy
GKS Tychy Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Takiej inauguracji turnieju finałowego Pucharu Kontynentalnego w wykonaniu mistrzów Polski chyba nikt się nie spodziewał. Hokeiści GKS Tychy sprawili ogromną niespodziankę pokonując we Francji w swoim pierwszym meczu Blue Fox Herning 2:1. W sobotę wieczorem podopieczni trenera Jirziego Szejby zmierzą się z gospodarzami - Rouen Dragons, na zakończenie w niedzielę zagrają z włoskim Asiago Hockey.

– Jestem pełen nadziei i po cichu liczę na jakiś sukcesik – mówił przed wylotem do Francji Wojciech Matczak, kierownik sekcji hokejowej tyszan, ale chyba nawet on nie liczył na wygraną z 16-krotnymi mistrzami Danii uważanymi za jednego z faworytów turnieju. Blue Fox wygrali półfinałowy turniej w Asia-go i w Pucharze Kontynentalnym mieli powetować sobie nieco słabsze występy w rodzimej Metal Ligaen, w której zajmują w tej chwili dopiero piąte miejsce.

Tyszanie przed meczem nie wiedzieli praktycznie nic o grze Duńczyków i początkowo dali się zepchnąć do obrony. Pierwsza tercja toczyła się pod dyktando rywali, ale dzięki dobrej postawie bramkarza GKS Stefana Żigardy’ego nie padła w niej żadna bramka.

Goli doczekaliśmy się dopiero w drugiej odsłonie. Już 48 sek. po przerwie hokeiści Blue Fox wykorzystali okres gry w liczebnej przewadze i objęli prowadzenie po strzale swojego kapitana Daniela Nielsena. Tyszanie odpowiedzieli jednak błyskawicznie. Trzy minuty później podanie Jarosława Rzeszutki wykorzystał Michael Kolarz i czeski obrońca mistrzów Polski doprowadził do wyrównania.

Gracze GKS poszli za ciosem i w 27 minucie wprawili w ekstazę grupę 150 kibiców z Polski zdzierających gardła i dopingujących swoją drużynę. Kolarz i Josef Vitek tym razem zaliczyli asystę, a krążek w siatce “Lisów” umieścił pięknym strzałem Bartosz Ciura.

Duńczycy w końcówce wzięli czas i na ostatnie 84 sek. gry wycofali bramkarza grając sześciu na pięciu, ale tyszanie nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.