Laser spod Raciborza miał leczyć za darmo, ale szpital w...

  Laser spod Raciborza miał leczyć za darmo, ale szpital w Krakowie pobierał opłaty

  Aleksander Król, Marta Paluch

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Paulinka i jej matka korzystała z darmowych zabiegów, ale inni pacjenci musieli już płacić
  1/5
  przejdź do galerii

  Paulinka i jej matka korzystała z darmowych zabiegów, ale inni pacjenci musieli już płacić ©Aleksander Król

  Laser podarowany przez małą parafialną fundację z Modzurowa spod Raciborza szpitalowi w Krakowie, miał leczyć za darmo. Kupiono go za pieniądze zebrane dla poparzonej dziewczynki. Ale szpital opłaty jednak pobierał.
  Wybuch butli z gazem w Dolędzinie pod Raciborzem miał miejsce w październiku 2010 roku. Pięć osób, w tym dwoje dzieci, trafiło do szpitali po tym, jak w mieszkaniu w osadzie Dolędzin, w gminie Modzurów, pod Raciborzem nastąpił zapłon gazu, który wydobywał się z butli używanej do gotowania. Stan 6-letniej dziewczynki był bardzo ciężki. Lekarzom nie udało się uratować babci Paulinki.

  Od razu w małej wsi powołano fundację, która zaczęła zbierać pieniądze na leczenie Paulinki Sroki.
  Datki zaczęły spływać z parafii, szkół - gdzie ks. Joachim Kroll prowadził lekcje wychowawcze, na których mówił o Paulince i gdzie organizowano zbiórki plastikowych nakrętek i wreszcie od prywatnych darczyńców.

  W ten sposób w małej wiosce pod Raciborzem, w kilkuosobowej, naprędce powołanej fundacji z Modzurowa uzbierano 49 tysięcy euro czyli ponad 200 tys. zł na laser dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

  - Dzięki Paulince nasza mała wioska mogła wesprzeć tak ogromną klinikę, która opiekuje się setkami, tysiącami dzieci - mówił nam w styczniu 2015 roku ks. Joachim Kroll.

  Paulinka była pierwszym pacjentem, który został poddany leczeniu laserem. "Jej" laser miał pomóc też wielu innym maluchom.

  Okazuje siię teraz, że jest problem...

  Pamiętacie Paulinkę Srokę z Dolędzina pod Raciborzem, która po wybuchu butli z gazem wróciła do płonącej kuchni, by ratować swoją babcię? Dzięki dziewczynce uda się uratować wiele dzieci w Polsce - pisaliśmy dokładnie rok temu w artykule "Paulinka została wybrana, by czynić dobro, ale najpierw spotkała ją tragedia".

  Nie wszystko poszło jednak tak, jak zamierzano. Laser, który kupiono za 200 tys. zł zebrane przez maleńką, parafialną fundację z Modzurowa dla Paulinki miał pomagać setkom dzieci i dorosłych za darmo w szpitalu w Krakowie, ale jak się okazało, za operacje usuwania blizn... pobierano pieniądze w prywatnym gabinecie.

  - Cała ta sytuacja jest bardzo smutna. Po doniesieniach dziennikarzy, że za operacje pobierane są opłaty, ściągnęliśmy laser z powrotem do Modzurowa. To własność parafialna. Mam go na plebanii. Teraz zastanawiamy się, co dalej zrobić z tym sprzętem, żeby mógł pomagać potrzebującym. Chcemy przekazać laser do jakiegoś szpitala, może do Siemianowic, Katowic, albo Opola, bo w końcu należymy do diecezji opolskiej - mówi nam ks. Joachim Kroll, proboszcz parafii z Modzurowa.

  Ksiądz od momentu wybuchu butli z gazem w październiku 2010 r, w którym ucierpiała Paulinka, pomaga poparzonej dziewczynce i jej rodzinie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .....gdzie ks. Joachim Kroll prowadził lekcje wychowawcze .....

   lans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy to ten sam? https://10przykazan.wordpress.com/2013/01/22/milczenie-owiec/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama