Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog truje całą dobę. Alarm na Śląsku, Zagłębiu i Podbeskidziu. Najgorzej: Gliwice, Katowice, Tychy

Patryk Drabek
W kontekście smogu sporo mówi się o problemach Krakowa, ale jak pokazują wyniki badań miasta w woj. śląskim są o wiele bardziej narażone na smog. Zobacz dane z nocy z 9 na 10 stycznia 2016 KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE I POZNAJ WYNIKI
W kontekście smogu sporo mówi się o problemach Krakowa, ale jak pokazują wyniki badań miasta w woj. śląskim są o wiele bardziej narażone na smog. Zobacz dane z nocy z 9 na 10 stycznia 2016 KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE I POZNAJ WYNIKI Andrzej Banaś
Alarm smogowy na Śląsku i woj. śląskim obowiązuje dzień i noc. Raport GIOŚ opublikowano pod koniec ubiegłego roku. Sprawdzono, czy przekroczono dopuszczalny poziom takich substancji, jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pył PM10, ołów, arsen, kadm, nikiel i benzo(a)piren w pyle PM10 oraz pył PM2,5. W województwie śląskim jest źle!

W rankingu uwzględniającym szczególnie groźny i związany ze smogiem, rakotwórczy benzo(a)piren, liderem okazała się Nowa Ruda w województwie dolnośląskim, ale tuża za podium uplasował się Rybnik. Ostatnio najgorsza jakość powietrza jest w Rybniku, Bielsku-Białej i Żywcu.

Rybnik jest na czwartym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a trzynastą lokatę w tym niechlubnym rankingu zajmuje Zabrze - tak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Niestety, badania powietrza przeprowadzone w pierwszym tygodniu 2016 roku potwierdzają jego fatalną jakość. W sytuacji, gdy dopuszczalna norma zanieczyszczeń wynosi 50 ug/m sześc., to w wielu miejscowościach woj. śląskiego występowały średniodobowe stężenia pyłu zawieszonego przekraczające poziom 200 ug/m sześc.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze było w tym czasie w rejonie Rybnika, Bielska-Białej, Żywca oraz Tychów. Natomiast w ostatnich dniach znacznie pogorszyła się też sytuacja w rejonie Katowic, Sosnowca i Wodzisławia Śląskiego. Co ciekawe, w godzinach wieczornych i nocnych stężenia pyłu dochodziły do wartości ponad 400 ug/m sześc.

- Pamiętajmy jednak, że norma dotyczy całej doby, a nie konkretnej godziny - tłumaczy Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach.

Nie zmienia to jednak faktu, że wdychamy truciznę.

JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MA SMOG? MÓWI LEKARZ

Powrót smogu

Wystarczyło, że 31 grudnia temperatura spadła poniżej zera i zaczął obowiązywać alarm smogowy.

- Rozpoczęło się intensywne ogrzewanie budynków mieszkalnych, co przy niesprzyjających warunkach pogodowych spowodowało, że stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zaczęły notować bardzo wysokie stężenia pyłów zawieszonych - podkreśla Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach.

Duży wpływ na występowanie smogu ma m.in. pogoda.
Na początek najwyższe stężenia pyłu odnotowano tam, gdzie było bezwietrznie albo wiatr był bardzo słaby, a od 6 do 7 stycznia występowała dodatkowo mgła, która zatrzymywała emitowane zanieczyszczenia przy powierzchni ziemi. Do 4 stycznia poziomy stężeń pyłów powyżej 200 ug/m sześć. występowały w południowej i centralnej części województwa śląskiego, w rejonie Rybnika, Bielska-Białej, Żywca oraz Tychów.

Od 6 do 7 stycznia najgorszą jakość powietrza odnotowano natomiast w rejonie Katowic, Sosnowca, Tychów oraz Wodzisławia Śląskiego.

Jakość powietrza się poprawi?

Jak informuje WIOŚ, bardzo wysokie stężenia pyłu mogły powodować zwiększone dolegliwości chorobowe związane nie tylko z układem oddechowym, ale także z układem krążenia.

Są jednak także dobre informacje. Wczoraj jakość powietrza poprawiła się, głównie ze względu na korzystniejsze warunki meteorologiczne (silniejszy wiatr oraz brak mgieł).

- W ciągu najbliższych dni jakość powietrza powinna być znacznie lepsza, ale będą występowały przekroczenia wartości dopuszczalnej dla pyłu zawieszonego PM10 (50 ug/m sześć.) - zaznacza Andrzej Szczygieł.

Jego zdaniem, główna przyczyna złej jakości powietrza na terenie województwa śląskiego pozostaje wciąż taka sama i jest nią emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych.

- W mniejszym stopniu na złą jakość powietrza w naszym otoczeniu wpływa emisja przemysłowa oraz transport - podsumowuje naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!