Trąby i grad już nas nie zaskoczą? Ostrzeżenie przyjdzie...

  Trąby i grad już nas nie zaskoczą? Ostrzeżenie przyjdzie SMS-em

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trąby i grad już nas nie zaskoczą? Ostrzeżenie przyjdzie SMS-em

  ©Ariel Schalit

  To na razie tylko pomysł, ale bez wątpienia dobry w czasach, kiedy żywioły - powodzie, trąby powietrzne, burze gradowe - dają się nam coraz bardziej we znaki.
  Trąby i grad już nas nie zaskoczą? Ostrzeżenie przyjdzie SMS-em

  ©Ariel Schalit

  Poseł Marek Wójcik z PO zabiega o stworzenie systemu wczesnego powiadamiania o niebezpieczeństwach. Systemu lepszego niż ten, który już działa. SMS-y z powiadomieniem o nadchodzącym niebezpieczeństwie dostawaliby wszyscy, którzy mają telefony komórkowe na zagrożonym terenie. Mogliby się przygotować, schronić lub ewakuować na czas.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  GDZIE JEST BURZA W POLSCE? SPRAWDŹ MAPA BURZOWA ONLINE


  "POPÓW: Przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu, podczas których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 90 km/h" - SMS tej treści w piątek otrzymali wszyscy mieszkańcy gminy Popów, którzy udostępnili urzędnikom swoje numery telefonów komórkowych. I tylko ci. Pozostali mieszkańcy, osoby mające tam domki letniskowe, turyści tego już się nie dowiedzieli. A tak stałoby się, gdyby udało się wprowadzić nowy system wczesnego ostrzegania - pomysł posła Wójcika. - Centra Zarządzania Kryzysowego Wojewody zawiadamiałyby operatorów o zagrożeniu w danym rejonie: podtopieniach, nawałnicach. Operatorzy wysyłaliby SMS-y o ustalonej treści do wszystkich osób znajdujących się w zasięgu stacji telefonii naokreślonym terenie. Nie ominięto by nikogo, kto posiada tel. komórkowy - podkreśla Marek Wójcik.

  Ostrzeżenie trafiłoby i do grzybiarza w środku lasu, i do wędkarza na łódce pośrodku jeziora. Byłby czas na ucieczkę w bezpieczne miejsce. Czy udałoby się uniknąć strat podczas gradobicia, które dotknęło Rybnik, Żory, Wodzisław, Orzesze, Łaziska, Wyry, Gostyń, Tychy i inne miejscowości? Być może wcześnie ostrzeżeni właściciele aut przeparkowaliby swoje pojazdy, czy otulili karoserie starymi kołdrami albo kocami. Ale czy takie ostrzeganie jest możliwe technicznie? Zdaniem parlamentarzysty - tak. - Ten sposób komunikowania testowano podczas wojny w Gruzji - opowiada Wójcik. - Ministerstwo Spraw Zagranicznych prosiło wtedy operatorów telekomunikacji o przesłanie SMS-ów do wszystkich Polaków przebywających na terenie działań wojennych. Przekazano im w ten sposób informacje o sposobach i miejscach ewakuacji. To po prostu było skuteczne i teraz można to wykorzystać na większą skalę.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  BURZE I GRAD W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM - ZNISZCZENIA [ZDJĘCIA]


  Wójcik już rok temu złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. - Odpowiedź była negatywna. Twierdzono, że system dublowałby systemy powiatowe. Nie zrezygnowałem. Jestem po rozmowach z nowym wiceministrem MAC, który jest pomysłem bardzo zainteresowany. Zamówiłem też analizy na temat funkcjonowanie podobnych systemów ostrzegania w innych krajach - mówi poseł.

  Japonia i inne kraje dotknięte przez tsunami mają systemy wczesnego ostrzegania przed tym żywiołem. My możemy mieć przed trąbami i burzami gradowymi oraz podtopieniami. Pytanie, czy urzędnikom będzie "chciało się chcieć". Bo możliwości techniczne już mamy.

  BURZE I GRAD W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM - JAK DOSTAĆ ODSZKODOWANIE PO GRADOBICIU [CZYTAJ W DZ]

  Tymczasem meteorolodzy nie pozostawiają złudzeń - klimat staje się coraz bardziej niestabilny, a to oznacza, że podobne kataklizmy mogą się powtarzać w przyszłości. Nie można im zapobiegać. Można jedynie starać się je przewidywać, a tym samym dać ludziom czas na zabezpieczenie dobytku lub ewakuację. A bezpieczeństwo podobno nie ma ceny.  *Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
  *SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
  *Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
  *Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prosze was

   mac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   Kolejny absurdalny pomysł tego...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama