Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji 2016

  Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji 2016

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji 2016
  Niemal ćwierć wieku temu Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wyszła z inicjatywą nagradzania tych osób, które wpłynęły na bieg historii Śląska, Polski i Europy. Zaszczytne laury przyznawane są co roku, a lista laureatów jest pełna nazwisk uznanych nie tylko w naszym kraju, ale także na świecie.
  Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji 2016
  To już 24. edycja i trzeba przyznać, że udało nam się podziękować wielu osobom - podkreśla Tadeusz Donocik, przewodniczący kapituły i prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. - To nie nagrody, ale właśnie forma podziękowania osobom, które działają pro publico bono i odnoszą sukcesy. Powstał panteon osób, które w ciągu tych ponad 20 lat zrobiły wiele dobrego dla Śląska, Polski i Europy. Można powiedzieć, że każda osoba, która została uhonorowana diamentowym laurem, to postać historyczna - dodaje Tadeusz Donocik.


  Najwyższa nagroda to diamentowy laur. W ostatnich latach wyróżniono w ten sposób takie osoby, jak Lech Wałęsa oraz Damian Zimoń (za 1992 rok), Andrzej Olechowski (1994), Alfons Nossol (1995), Ojciec Święty Jan Paweł II (1996), Klasztor Jasnogórski (1997), Jerzy Buzek (1998), Javier Solana Madariaga oraz Bronisław Geremek (1999), Jan Nowak Jeziorański (2000), Zbigniew Brzeziński oraz O. Mieczysław Albert Krąpiec (2001), Aleksander Kwaśniewski (2002), Danuta Hübner oraz Wojciech Kilar (2003), Vaclav Havel oraz Tadeusz Mazowiecki (2004), Stanisław Dziwisz (2005), Władysław Bartoszewski (2006), Leszek Balcerowicz (2007), Andrzej Wajda oraz Andris Piebalgs (2008), Bogdan Borusewicz (2009), Krzysztof Zanussi (2010), José Manuel Barroso (2011), Janusz Lewandowski (2012), Krzysztof Penderecki (2013) i Bronisław Komorowski (2014). Oprócz diamentowych, kapituła przyznaje również kryształowe, platynowe czy też złote laury. Uhonorowano już ponad 900 osób.

  W 1993 roku organizatorzy postanowili, że laurami zostaną wyróżnieni przedstawiciele regionu obejmującego wówczas cztery województwa: katowickie, bielskie, częstochowskie i opolskie. Obecny zasięg to województwa śląskie i opolskie.

  Od 2008 roku gospodarzem gali jest Dom Tańca i Muzyki w Zabrze i tak będzie także w tym roku. Rozstrzygnięcia poznamy w najbliższą sobotę, 16 stycznia. Początek o godzinie 17.

  W tym roku najważniejszy diamentowy laur umiejętności i Kompetencji otrzyma Hanna Suchocka, (premier RP w latach 1992 -1993).

  Jeśli chodzi o część artystyczną, to zaplanowano koncert „Ray Wilson - Genesis Classic”.

  Organizatorzy uchylili już także rąbka tajemnicy i wiemy gdzie odbędzie się jubileuszowa, 25. uroczystość. W 2017 roku decyzje kapituły poznamy w Katowicach, w siedzibie NOSPR, a podczas gali wystąpi światowej sławy polski tenor - Piotr Beczała.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jo by tysz chciala tako szpanga!

   Erna Pricibilla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A jak fto niy nolezy do sitwy, to tysz mo szansa dostac tako szpanga? Abo musi sie jom kupic na szaberplacu (abo w Polsrebrze)?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hanna Suchocka wielce zasłużona sygnatariuszka konkordatu

   AgnosticFront (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wpisuje sie w politykę Izby Gospodarczej niczym Komisja Majątkowa.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama