Dworzec w Dąbrowie Górniczej będzie remontowany! PKP ma...

  Dworzec w Dąbrowie Górniczej będzie remontowany! PKP ma koncepcję

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej
  1/3
  przejdź do galerii

  Dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej ©Arkadiusz Gola

  Kolej chce wreszcie wyremontować dworzec PKP w Dąbrowie Górniczej. Jest koncepcja, aby dworzec stojący przy peronach przebudować, aby ponownie służył pasażerom.
  Kasa biletowa Kolei Śląskich na stacji w Dąbrowie Górniczej w tej chwili mieści się w kontenerze. Niezagospodarowane są za to dwa stojące tu dworce - jeden z czasów Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej, drugi - starszy - z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Dość niespodziewanie okazuje się, że PKP SA ma koncepcję przebudowy tego drugiego na obiekt pełniący funkcję... obsługi podróżnych.

  Kolej do Dąbrowy Górniczej dotarła w 1859 roku, gdy oddano do użytku odnogę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.
  Powstał wówczas dworzec stojący tuż przy torach linii Katowice - Warszawa i peronie. Potem, gdy do miasta dotarła też Kolej Iwanogrodzko-Dąbrowska, zbudowano dworzec przy ul. Kościuszki, w którym jeszcze niedawno mieściły się kasy biletowe.

  Stary dworzec niedawno kolej chciała wyburzyć. Teraz koncepcja PKP SA mówi o jego przebudowie na potrzeby obsługi pasażerów. Inwestycja mogłaby się rozpocząć jeszcze w 2016 roku.

  - Jesteśmy w posiadaniu ekspertyzy konstrukcyjnej budynku i wykonanej inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej. Stan istniejący nie jest zadowalający - mówi Jeremiasz Świerzawski z PKP SA.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nienawidzę Was jebane cwaniaczki !!!

   Kuba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   łaski nie robią, to PKP na tym traci, bo ludzie przesiadają się do autobusów, busów, a to wstyd, żeby w mieście liczącym ok. 100 tys. ludzi, dworzec wyglądał gorzej niż kibel w pociągu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytułem sprostowania

   dariusz jacek gutowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Pierwszy dworzec Kolei Iwangorodzko - Dąbrowskiej z 1885r. znajdował się koło obecnego Pałacu Kultury Zagłębia. Istniejący do dzisiaj dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej tuż przy torach zbudowano...rozwiń całość

   Pierwszy dworzec Kolei Iwangorodzko - Dąbrowskiej z 1885r. znajdował się koło obecnego Pałacu Kultury Zagłębia. Istniejący do dzisiaj dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej tuż przy torach zbudowano w 1880r obok nieistniejącego już dworca z 1858r./ podobne do dąbrowskiego dworce wzniesiono w Pruszkowie i Myszkowie/ Najmłodszy dworzec, służący jeszcze do niedawna pasażerom pochodzi z ok. 1911roku i należał do Dróg Żelaznych Nadwislańskich, gdyż droga Iwangrodzko - Dąbrowska została w 1900r. przejęta przez państwo i przyłączona do DŻN. Jeżeli chodzi o uratowanie dąbrowskich dworców byłaby to wspaniała sprawa choć mówiąc szczerze wątpię w powodzenie tej koncepcji, podobnie jak ucichła sprawa wykorzystania zabytkowego dworca w Sosnowcu Maczkach. Obym się mylił.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama