Ważne
  Aktion Saybusch, czyli kręcą dokument o wysiedleniach na...

  Aktion Saybusch, czyli kręcą dokument o wysiedleniach na Żywiecczyźnie

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze zdjęcia zostały zrealizowane na terenie Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu

  Pierwsze zdjęcia zostały zrealizowane na terenie Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu ©Przemek Burczak

  Film ma przybliżyć jedną z największych akcji wysiedleńczych II wojny światowej. Obraz skierowany do młodych widzów ma opowiadać uniwersalną historię.
  Pierwsze zdjęcia zostały zrealizowane na terenie Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu

  Pierwsze zdjęcia zostały zrealizowane na terenie Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu ©Przemek Burczak

  Zdjęcia do filmu o Aktion Saybusch rozpoczęły się w Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu.
  - „Z domu...” ma być dokumentem bez archiwalnych zdjęć, adresowanym do młodych widzów - mówi o swoim najnowszym projekcie jego autor, Szymon J. Wróbel, który na swoim koncie ma już m.in. film dokumentalny „Jego oczami” opowiadający o ks. Józefie Tischnerze. Najnowsza produkcja to niezależny dokument, który ma przybliżyć jedną z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej.

  - Tylko od września 1940 do stycznia 1941 roku w 19 transportach pociągowych wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa ponad 18 tys. mieszkańców Żywiecczyzny. Ich domy zajęli niemieccy osadnicy. Prokuratorzy IPN, którzy w tej sprawie prowadzili śledztwo, uznali, że to była zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości - pisaliśmy w jednym z wydań „Naszej historii” - comiesięcznego dodatku do „Dziennika Zachodniego”.

  - Ten film ma być opowieścią o dramacie, jaki przeżyli mieszkańcy Żywiecczyzny, o nadziei, ale przede wszystkim o aktualnych do dnia dzisiejszego synonimach domu, jako miejsca, w którym czujemy się najbezpieczniej. Miejsca, za którym się tęskni, do którego chce się wracać - mówi Szymon. J. Wróbel. I zauważa, że obecnie na świecie ludzie nadal pozbawiani są swoich domów z przyczyny religijnych, politycznych, sami je opuszczają z powodów ekonomicznych, więc w tej historii z 1940 r. można się doszukiwać jakiegoś uniwersalizmu.

  - Opuszczenie domu, podróż w nieznane. Dla wysiedleńców to był wielki dramat, jaki mojemu pokoleniu nawet się nie śnił, ale każdy z nich miał nadzieję, że wróci w swoje rodzinne strony - tłumaczy autor dokumentu.

  Film zrealizowany będzie bez archiwalnych zdjęć. Ma to być dokument adresowany do młodych odbiorców.
  - Uważam, że posługiwanie się archiwaliami to droga na skróty. Będziemy chcieli odtworzyć chwile z tamtych wydarzeń. Zagrać naturą, która przy moim pierwszy filmie okazała się językiem międzynarodowym - mówi autor.

  W scenach, które będą nagrywane, wystąpią członkowie jednej z grup rekonstrukcyjnych oraz lokalny teatr działający przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Jednym z głównych bohaterów filmu będzie 82-letni Jan Suchoń z Jeleśni, który był świadkiem wydarzeń sprzed ponad 75 lat.

  Oprócz Ślemienia zdjęcia do filmu będą realizowane także w Jeleśni, gdzie rozpoczęły się akcje wysiedleńcze, a także w Żywcu.

  - Mogę zdradzić, że w napisach końcowych pojawią się przynajmniej dwa znane nazwiska. To będzie ciekawy, dodatkowy walor tego filmu - mówi Szymon J. Wróbel.

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, premiera filmu odbędzie się w drugiej połowie tego roku.

  - Czy tak się stanie? To będzie zależało od tego czy uda nam się pozyskać pieniądze na dokończenie filmu. Ale wierzę, że tak się stanie i będziemy mogli pokazywać w Polsce dobry film o dramacie mieszkańców Żywiecczyzny. Zwrócimy uwagę na tą sprawę i oddamy hołd wszystkim wysiedlonym z naszych terenów. A poza tym pokażemy uniwersalizm tej historii, o którym mówiłem - zapowiada autor dokumentu.


  *Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy NA ŻYWO + ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do marka z Myslowitz

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   " to niezależny dokument, który ma przybliżyć jedną z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. reklama - Tylko od września 1940 do stycznia 1941 roku w 19 transportach...rozwiń całość

   " to niezależny dokument, który ma przybliżyć jedną z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. reklama - Tylko od września 1940 do stycznia 1941 roku w 19 transportach pociągowych wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa ponad 18 tys. mieszkańców Żywiecczyzny.Prokuratorzy IPN, którzy w tej sprawie prowadzili śledztwo, uznali, że to była zbrodnia wojenna i zbrodnia przeciwko ludzkości -pisaliśmy w jednym z wydań „Naszej historii” - comiesięcznego dodatku do „Dziennika Zachodniego”.

   Jak te 18 tys.porownac z 13 milionami przymusowo wysiedlonych niemcow w czasie wojny a szczegolnie po jej zakonczeniu i polskich obozach koncentracyjnych ktorych bylo ponad 1000 w latach 45 - 59.O tym sie prawie wcale w tej"czystej polsce"nie mowi.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bylo nie zaczynać

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Szkoda kaźdego uczciwego czlowieka, Polaka czy Niemca.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aktionsaybusch

   marek z Myslowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Moja rodzina byla w ''okraglaku''w HImmlerstadt Zamosc a potem w Stoczku Lukowskim,mama i ciotka zmarly w 2015 ,byly dziecmi zamojszczyzny


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O tym szlezjodojcze nie chca pamietać

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Koszula bliższa cialu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama