Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa Bilidy: RPO: argumentacja Seremeta nie rozwiała moich wątpliwości

Redakcja
Argumentacja prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta nie dała podstaw do wyjaśnienia moich wątpliwości oraz zmiany stanowiska w sprawie śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy - powiedziała w poniedziałek rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz.

- Podtrzymuję w pełni moje wątpliwości co do tego, że relacje między prokuratorami i najwyższymi rangą funkcjonariuszami ABW były tego rodzaju, że budziły wątpliwości co do bezstronności prokuratury w sprawie przeciwko Blidzie - oceniła Lipowicz. Jej zdaniem wątpliwości te występują nawet w przypadku podzielenia argumentacji Seremeta, że nie zachodziły określone w prawie przesłanki do wyłączenia prokuratorów.

RPO dodała, że podtrzymać musi także uwagi dotyczące podejmowania podczas narad u ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego decyzji co do biegu postępowania ws. Blidy, gdyż stanowisko Seremeta "nie zawiera racjonalnych argumentów przemawiających przeciwko tej tezie". - Oczywiście nie były to decyzje o charakterze procesowym, ale w znaczeniu polityki administracyjnej nakazujące prokuratorom podejmowanie działań zezwalających w szczególności na zatrzymanie Blidy - wskazała.

RPO podczas poniedziałkowego briefingu odniosła się w ten sposób do stanowiska Prokuratury Generalnej. W końcu maja Seremet skierował do Lipowicz pismo, w którym odpowiedział na zastrzeżenia i wątpliwości zgłoszone Prokuraturze Generalnej przez RPO w związku ze śledztwami prowadzonymi po śmierci Blidy. Prokurator generalny uznał wtedy, że śledztwa były rzetelne, a zarzuty RPO - nieuprawnione.

Według Lipowicz dyskusyjna było jednak badanie różnych wątków sprawy śmierci Blidy w wielu śledztwach, które odnosiły się do tych samych kwestii, opierały na tych samych zeznaniach świadków i tych samych dokumentach.

- Za słusznością tezy o bezzasadności podzielenia sprawy na szereg różnych postępowań przygotowawczych przemawia w mojej ocenie okoliczność, że badane w moim biurze akta zawierały niemal wyłącznie kopie dokumentów, w tym przede wszystkim protokołów przesłuchań świadków, wytworzonych w innych postępowaniach - zaznaczyła Rzecznik.

Poniedziałkowy briefing RPO odbył się jeszcze przed zamieszczeniem, w poniedziałek po południu, na stronie internetowej PG zapowiadanej przez Seremeta tzw. białej księgi sprawy, czyli obszernego zbioru dokumentów dotyczących zakończonych postępowań karnych prowadzonych przez prokuratury i odnoszących się do śmierci Blidy.

- Jestem całkowicie pewna mojej argumentacji i bardzo byłabym zadowolona z opublikowania białej księgi, bo wtedy cała opinia publiczna mogłaby zobaczyć szczegółowe elementy - podkreśliła RPO.

Lipowicz w końcu marca zwracała uwagę, że - w jej ocenie - zatrzymanie Blidy nie było konieczne, a późniejsze umorzenie śledztwa, w którym badano okoliczności tego zatrzymania - przedwczesne. Jak oceniała, zatrzymanie Blidy przez ABW nie spełniło kryterium proporcjonalności wynikającego z konstytucyjnej zasady, w myśl której ingerencja w sferę praw i wolności obywatelskich jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy jest to konieczne w demokratycznym państwie prawa.

Sprawę okoliczności śmierci Blidy w zasadniczej części umorzono. Oskarżony - o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków - został szef grupy ABW zatrzymującej Blidę. Zarzucono mu, że nie nakazał sprawdzenia łazienki, do której udała się Blida i gdzie odebrała sobie życie.

W poniedziałek RPO dodała, że zwracała się do Seremeta o spowodowanie zbadania akt postępowań prowadzonych ws. Blidy w trybie zwierzchniego nadzoru służbowego. - Z otrzymanej przeze mnie odpowiedzi nie wynika, aby pan prokurator podjął działania w tym zakresie - zaznaczyła. Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk odnosząc się do tego zarzutu powiedział, że sprawa była badana w ramach zwierzchniego nadzoru.

Blida popełniła samobójstwo o świcie 25 kwietnia 2007 r., gdy ekipa ABW przyszła do jej domu w Siemianowicach, aby ją zatrzymać w związku ze śledztwem związanym z korupcyjnym handlem węglem na Śląsku. Okoliczności jej śmierci zbadała prokuratura w dziewięciu śledztwach, umarzając sprawę w zasadniczej części i oskarżając szefa grupy ABW zatrzymującej Blidę - za to, że nie nakazał sprawdzenia łazienki, do której udała się Blida i odebrała sobie życie.

Sprawę wyjaśniała też sejmowa komisja śledcza, która uznała, że b. premier Jarosław Kaczyński oraz b. minister sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro powinni odpowiedzieć za tę sprawę przed Trybunałem Stanu. PAP



*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!