Gliwice i Zabrze: skąd wezmą 300 mln na DTŚ?

  Gliwice i Zabrze: skąd wezmą 300 mln na DTŚ?

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  DTŚ

  DTŚ ©Mikołaj Suchan

  Jedna z największych inwestycji drogowych w województwie znalazła się w trudnej sytuacji. Okazało się, że na dokończenie budowy Drogowej Trasy Średnicowej brakuje ok. 300 mln zł. Urząd marszałkowski oraz samorządy Zabrza i Gliwic prowadzą rozmowy z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Transportu. Brakujące pieniądze trzeba pozyskać. Skąd? Szczegóły mamy poznać w czwartek. Dziś marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła zapewnia, że bieżące finansowanie budowy drogi jest niezagrożone.
  DTŚ

  DTŚ ©Mikołaj Suchan

  Przypomnijmy: chodzi o 11 km trasy z centrum Zabrza do granicy z Gliwicami, dalej przez Sośnicę, centrum Gliwic, aż do węzła z DK 88. Inwestycja jest finansowana w głównej mierze przez rząd, który na ten cel zaciągnął pożyczkę na 160 mln euro w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Pozostałe pieniądze pochodzą z subwencji ogólnej (68 mln euro), z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego (ok.
  75 mln euro) oraz, w mniejszym stopniu, z budżetów samorządów. W momencie, gdy pojawiła się luka w finansowaniu inwestycji, EBI wstrzymał kolejną, szóstą transzę kredytu. Nie powinno nam jednak grozić wstrzymanie prac na budowie.BRAKUJE 300 MILIONÓW NA DTŚ W GLIWICACH

  CZYTAJ TAKŻE:


  - Przekazaliśmy resortom finansów i transportu list intencyjny, w którym Bank Gospodarstwa Krajowego zobowiązuje się do ewentualnej pomocy kredytowej. Takie zapewnienie wystarczy do odblokowania transzy kredytu - wyjaśnia Mirosław Sekuła. List intencyjny to rozwiązanie doraźne. Strony muszą wypracować stałe porozumienie w kwestii zapełnienia 300-milionowej luki. Niewykluczone, że część potrzebnych pieniędzy dołożyć będą musiały samorządy. Podobna sytuacja była w 2008 roku, gdy zmieniły się zasady finansowania inwestycji. Wcześniej udział krajowy w pełni pokrywała subwencja ogólna, teraz połowę zapewnić muszą miasta. Głównie Zabrze i Gliwice.

  Rząd pożyczkę wziął w 2007 r. A drogi nie ma


  Rozmowa z marszałkiem województwa śląskiego Mirosławem Sekułą
  Budowa DTŚ jest zagrożona?
  Bieżące finansowanie tej budowy jest niezagrożone. Złożyliśmy list intencyjny, który wystarczy do odblokowania kolejnej transzy kredytu z EBI. Cały czas pracujemy jednak nad rozwiązaniem stałym.

  Skąd wzięła się wielomilionowa luka w finansowaniu?
  To przede wszystkim efekt opóźnienia się inwestycji. Pożyczkę w EBI rząd zaciągnął w 2007 roku, a droga miała być gotowa do 2010. Tak się nie stało. Każda przeciągająca się inwestycja generuje dodatkowe koszty. Ponadto w tym czasie zmieniły się przepisy dotyczące ochrony środowiska, wzrosły ceny u wykonawców. Trzeba też było zastosować inne, droższe rozwiązania.
  Not. BP  *Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
  *SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
  *Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
  *Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ani mieszkań ani pieniedzy gdzie są?

   rudzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 13

   Mam tylko jedno pytanie 1.5mln Slazokow wyjechało tp byli ludzie Pracy składali skladki na emerytury + procentach to pieniadze mocie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do prawdziwkow wszystko a nom g...o

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Do goroli miliardy do hanysa nie 300 mln
   Ludzie nie osmieszajcie sie chyba ze uwazacie ze to nie Wasze skoro tak to oddajcie to jeszcze dziś to nasi rodacy wroca i Slask znowu bedzie Slaskiem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to skąd?

   TED (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 18

   Z kieszeni podatników i może jeszcze z takiego luda, nie wiadomo skąd on się wziął na ziemi ale to nie ziemianie! Nazywają ich Kierowcy, czy jakoś tak.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd 300 mln nie ma na Slasku?

   zaplacicie za to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 16

   Jak dlugo jeszcze będą nam oczy mydlic
   Widac finanse naszego Wojewodztwa puste pelne dlugu .Rządzą barany 6 lat a spłacać będziemy 100lat jak to Slask moze mieć problem z300 mln jak Super Markiet...rozwiń całość

   Jak dlugo jeszcze będą nam oczy mydlic
   Widac finanse naszego Wojewodztwa puste pelne dlugu .Rządzą barany 6 lat a spłacać będziemy 100lat jak to Slask moze mieć problem z300 mln jak Super Markiet jeden obok drugiego stoi teraz wyjdzie ta nieudolna gospodarnosc dla nas nie ma mln. a u goroli nikna miliardy
   Dziekujemy juz Partii Oszustów bedziemy fajnie wygladac zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama