Nietoperze mają się dobrze

Nietoperze mają się dobrze

Jacek Drost

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Zimowe liczenie nietoperzy zakończyli właśnie naukowcy i ekolodzy ze Stowarzyszenia Wilk w Twardorzeczce na Żywiecczyźnie.
- W tym roku skontrolowaliśmy 20 jaskiń i siedem bunkrów w Beskidzie Śląskim i Beskidzie Żywieckim - powiedział wczoraj Robert Mysłajek, wiceprezes Stowarzyszenia Wilk. Przypomniał, że takie badania prowadzą od 1997 roku. W ostatnich latach zostało w Beskidach odkrytych bardzo dużo nowych jaskiń, o długości powyżej jednego kilometra, więc tej zimy starali się także w nich policzyć te ssaki.

Część jaskiń przemierzyli dwa razy, na początku i na końcu zimy, żeby sprawdzić zmiany liczebności nietoperzy w trakcie sezonu. Łącznie zaobserwowali 428 nietoperze z siedmiu gatunków. Najliczniej reprezentowane były podkowiec mały i nocek duży - oba gatunki są zagrożone w skali Europy i objęte są specjalną ochroną. Ich obecność na danym terenie stanowi m.in. podstawę wyznaczania obszarów Natura 2000. Oprócz nich ekolodzy zanotowali także nocki wąsatki, nocki orzęsione, nocki Natterera, gacki brunatne oraz mopki. Członkowie Stowarzyszenia Wilk mówią, że w porównaniu do ubiegłej zimy zauważyli niewielki wzrost liczby hibernujących nietoperzy.

- Od kiedy w latach 80. ubiegłego wieku zaczęto się wycofywać o opryskiwania pól wysoce toksycznymi środkami DDT, populacja nietoperzy zwiększa się - dodaje wiceprezes Mysłajek. Ma także nadzieję, że z czasem zmieni się również podejście ludzi do tych ssaków. Nie będą ich kojarzyli z horrorami i złymi mocami, lecz otaczali szacunkiem, jak jest np. w Chinach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo