Muzeum w kościele

  Muzeum w kościele pokaże życie ewangelików

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pierwsze na Śląsku, a drugie w Polsce muzeum protestantyzmu powstaje w Cieszynie. Na ekspozycji w kościele Jezusowym znajdą się m.in. zbiory z Biblioteki Tschammera, najcenniejszej i największej zabytkowej biblioteki ewangelickiej w Polsce. Będą też niecodzienne eksponaty jak... fotel, na którym siedział cesarz Franciszek Józef I podczas wizyty w Cieszynie, czy potężny zamek do drzwi kościoła z 1714 roku.
  - Chcemy pokazać ludziom, w jaki sposób ewangelicy tu żyli i czym się zajmowali - wyjaśnia ks. Janusz Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie.

  Muzeum znajdzie się na balkonie na trzecim piętrze kościoła Jezusowego w pomieszczeniach, które pełniły rolę magazynu. To właśnie tam ks. Sikora znalazł wiele ciekawych eksponatów, które najpierw pokazywał wiernym w kaplicy chrzcielnej. Gdy parafia przystąpiła do programu "Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego", pomieszczenia udało się zaadoptować na małą, ale całkiem zgrabną i efektowną galerię.- To tylko trzy pomieszczenia ekspozycyjne.
  Nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkich cennych zbiorów, jakie posiadamy. Muzeum będzie stanowiło dopełnienie zwiedzania kościoła - wyjaśnia Marcin Gabryś, jeden z głównych twórców Muzeum Protestantyzmu.

  Wśród eksponatów będzie można zobaczyć, m.in. naczynia liturgiczne z przełomu XVIII i XIX wieku, skrzynie ofiarne, a także pamiątki związane z budynkiem kościoła, jak choćby akt erekcyjny budowy wieży spisany na pergaminie. Wystawiony zostanie potężny zamek do drzwi kościelnych, pochodzący z 1714 roku. Będzie też fotel, na którym podczas wizyty w kościele Jezusowym zasiadł cesarz Franciszek Józef oraz zwieńczenie laski, którą Ludwik Zinzendorf 24 maja 1709 roku wyznaczył miejsce pod budowę kościoła. Ewenementem na skalę kraju mogą być także dzienniczki i zeszyty uczniów gimnazjum ewangelickiego prowadzone od 1725 roku!

  Otwarcie muzeum zaplanowano na 29 marca. Zwiedzającym zostanie udostępniona także zakrystia, w której znajdują się portrety kolejnych pastorów cieszyńskich.

  - Temat historii ewangelicyzmu na Śląsku Cieszyńskim był opracowywany w formie książek czy artykułów, ale nie miał przełożenia na wizualne przedstawienie tych dziejów - przyznaje Maciej Oczkowski, muzealnik z Wisły, który współpracuje przy tworzeniu Muzeum Protestantyzmu.
  Muzeum będzie funkcjonować na zasadach przyjmowania grup zorganizowanych i zgłoszonych wcześniej. Wstęp będzie wolny.

  Placówka w Cieszynie będzie drugą taką w Polsce. Pierwsze to Muzeum Reformacji w Mikołajkach. Różnica jest taka, że w Cieszynie prócz cennych dokumentów i modlitewników pokazane będą przedmioty związane z kościołem.

  Kościół Jezusowy w Cieszynie w tym roku obchodzi 300-lecie istnienia. Główne obchody rozpoczną się 23 maja. Będzie m.in. wystrzał z armaty na pamiątkę legendy, zgodnie z którą kościół stanął w miejscu, gdzie spadła kula.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama