Rynek w Katowicach bez szaletu miejskiego. Komu podobają się...

  Rynek w Katowicach bez szaletu miejskiego. Komu podobają się plastikowe toalety?

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rynek w Katowicach
  1/8
  przejdź do galerii

  Rynek w Katowicach nie ma toalety publicznej. Stoją tylko mało eleganckie plastikowe kabiny. ©Justyna Przybytek/Dziennik Zachodni

  Przebudowany rynek w Katowicach jednym się podoba, innym nie. Jedni i drudzy mają w stosunku do nowego placu w centrum podstawowe zastrzeżenie: brak tu toalety publicznej.
  - Każdy człowiek od najmniejszego po najstarszego ma swoje potrzeby fizjologiczne. Gdzie mają je załatwić? Nie ma również żadnych znaków, gdzie takie miejsce jest. Czy można się załatwić pod tymi drzewkami? - napisał nasz Czytelnik.

  Problem choć delikatny, jest całkiem poważny. Starsi katowiczanie wspominają, że niegdyś pod rynkiem szalet miejski był. Dziś jest tu przenośna, plastikowa kabina - ustawiona w trakcie przebudowy centrum - która ani uroku centrum, którego budowa pochłonęła ponad 100 mln złotych, nie dodaje, ani nie zachęca do skorzystania z niej.

  Nasz Czytelnik zwraca też uwagę na drugi istotny problem: brak wskazówek, gdzie toalet można szukać. Najbliższy miejski szalet jest pod ulicą Dworcową, z bezpłatnych toalet można również skorzystać w budynku Galerii Katowickiej, zaś z płatnej na dworcu kolejowym. Miasto planuje budowę szaletu również przy ulicy Tylnej Mariackiej, a zadanie to zapisano w tegorocznym budżecie miasta.

  Co z toaletą na rynku w Katowicach?

  Sprawa jest, jak słyszymy w magistracie, skomplikowana, ale władze miasta nie uciekają od tematu.

  - Było kilka pomysłów, które ze względów właścicielskich nie wypaliły (chodziło o zlokalizowanie toalet w budynkach prywatnych przy rynku - przyp. red.). Był też pomysł, aby toaleta powstała na tyłach budynku urzędu przy Rynku 13, ale ze względu na wielokrotne przeprojektowywanie planów przebudowy, pomysł upadł. Teraz jest kilka pomysłów, ale nie wszystkie są szczęśliwe, bo trudno budować taki obiekt na samym środku rynku, czy w widocznym miejscu - wyjaśnia Krzysztof Kaczorowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A na razie: . . . . nie oto chodzi ,by złapać króliczka. . . . .

   Ewa Kaczrowska Bis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   , tylko by gonić go . . . .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie tylko zlikwidowano toalety ,ale i lokale w których też były !

   Europmann z Lipin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   1- to Teatralna . 2-Potem Cafe Sport . "Ukulturalnianie" śląskich miast trwa już dziesiątki lat i polega zawsze przy okazji "modernizacji" , na likwidacji Winston Churhill Office. "...rozwiń całość

   1- to Teatralna . 2-Potem Cafe Sport . "Ukulturalnianie" śląskich miast trwa już dziesiątki lat i polega zawsze przy okazji "modernizacji" , na likwidacji Winston Churhill Office. " Dobrym " tego przykładem jest Chorzów ,gdzie na przystankach tramwajowych funkcjonowały w wiatach . W Parku Kultury (nomen omen ) , niektóre ,wybudowane jeszcze 1953r. dziś zaadaptowano na piwne pub'y - smak serwowanych napojów jedyny ! Tylko dla koneserów .W ramach ukulturalniania społeczeństwa likwidowano nawet toalety przykościelne (św..Jadwigi w Chorzowie ,czy przy Mariackim w Katowicach ). Być może aby ludzie byli jak najdalej od kościoła . Dziś decydentom szalet miejski ,łatwo dostępny jest pojęciem obcym i niezrozumiałym . Proponuję więc korzystać z ich "służbowych" , które przeważnie mieszczą się na I-szym piętrze . Gdyby były zamknięte ,to klucz pobierać u : prezydenta miasta .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Robjymy skok cywilizacyjny!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   A co by bouo, jak by tak postawic pora Slawojek, a kole tyjatru zyrtki? Niych sie Slonzoki uczom cywilizacji a'la polonaise!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama