Ważne
  Proces MTK ruszy 15 kwietnia

  Proces MTK ruszy 15 kwietnia

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sąd wyznaczył na 15 kwietnia pierwszą, organizacyjną rozprawę dotyczącą katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
  Pod zawalonym dachem pawilonu w lutym 2006 r. zginęło 65 uczestników wystawy gołębi. Zdaniem prokuratury, pokrzywdzonych tą tragedią jest 1326 osób. Proces pod względem logistycznym może więc okazać się wielkim przedsięwzięciem. Każdej z tych osób, także obcokrajowcom, przysługuje prawo występowania w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Wszyscy nie mają szansy pomieścić się nawet w największej sali katowickiego Sądu Okręgowego zbudowanej na terenie koszar policyjnych oddziałów prewencji.
  Nie jest jednak wykluczone, że to właśnie tam toczyć się będą rozprawy. Pokrzywdzeni poinformowani zostaną o przysługujących im prawach za pośrednictwem mediów. Wysyłanie sądowych wezwań byłoby zbyt kłopotliwe.

  Proces ze względu na zawiłość i złożoność rozpoznawany będzie przez wyjątkowy skład - trzech sędziów zawodowych.

  Przewodniczyć będzie sędzia Elżbieta Przybyła, która orzekała m.in. w głównym procesie gangu Krakowiaka. Na pierwszej rozprawie zapadnie także decyzja co do oskarżonego, który złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Tylko on spośród 12 oskarżonych przyznał się do winy. To pracownik MTK, który w czasie wystawy gołębi nie otworzył drzwi awaryjnych.

  Na ławie oskarżonych zasiądą szefowie spółki MTK, projektanci hali, właściciele firmy, która była generalnym wykonawcą, a także projektanci, którzy nie sprawdzili, czy projekt jest opracowany zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Akt oskarżenia odczytany zostanie najwcześniej w maju.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama