Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięta: Korfanty kazałby do Was strzelać! Mniejszość śląska w Sejmie NA ŻYWO Drwiny ze Ślązaków

Agata Pustułka
W porządku obrad Sejmu znalazła się dyskusja nad projektem ustawy uznającej narodowość śląską i język sląski
W porządku obrad Sejmu znalazła się dyskusja nad projektem ustawy uznającej narodowość śląską i język sląski Sejm
Korfanty i Mackiewicz kazaliby do Was strzelać! - powiedział poseł Stanisław Pięta z PiS do wnioskowadwców projektu ustawy. Projekt ustawy o mniejszości śląskiej i języku śląskim znalazł się w porządku obrad Sejmu. Tansmisja na żywo z gorącej dyskusji nad ustawą pokazała, jaki stosunek do tej sprawy mają poszczególni posłowie. Skandaliczne wypowiedzi posłów mieszają się z merytorycznymi ocenami. Na następnym posiedzeniu Sejmu głosowany będzie wniosek o odrzucenie projektu ustawy. CZYTAJ RELACJĘ I ZOBACZ WIDEO

Propozycja nadania społeczności Ślązaków statusu mniejszości etnicznej
Zawiera ją obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a także niektórych innych ustaw. Posłowie będą pracowali nad nim w pierwszym czytaniu.

Zgodnie z projektem po nadaniu Ślązakom statusu mniejszości etnicznej przedstawiciele tej społeczności weszliby w skład Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W Komisji zasiadałoby dwóch reprezentantów mniejszości śląskiej. Wnioskodawcy uzasadniają, że zmiany będą miały korzystny, długofalowy wpływ na rozwój regionów, a w szczególności województw śląskiego i opolskiego, przez wzbogacenie ich zasobów kulturalnych i społecznych. Projekt wraz z podpisami popierających go obywateli wpłynął do Sejmu VII kadencji 18 lipca 2014 r. Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, projekt w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji. 19 listopada 2015 r. marszałek Sejmu VIII kadencji skierował projekt do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

/wideo X-News/

Projekt uzasadnia przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Zbigniew Kadłubek.

Jerzy Gorzelik, szef Ruch Autonomii Śląska, odpowiada na zarzuty. Gorzelik odniósł się do słów jednego z posłów, który zdziwił się, że taka debata nie odbywa się w... Bundestagu. - My nie kontestujemy państwa polskiego, my je afirmujemy korzystając z możliwości prawa w Polsce. Dlatego powstał projekt tej ustawy - ocenił Gorzelik. Wszystkim przeciwnikom ustawy Gorzelik zadał pytanie: co w zamian? - Śląskość musi być reprodukowana w następnych pokoleniach, ale jak skoro obecny system nie daje takich gwarancji. Jak może przetrwać i być rozwijana? - wyjaśniał Gorzelik.

- Nie chcę się spierać, czy Korfanty podpisałby się pod tą ustawą - mówił Gorzelik, odnosząc się do słów posła PiS Stanisława Pięty. Na Śląsku mamy do czynienia z rozbudzeniem literackiej śląskiej aktywności. Dzieła światowej literatury są tłumaczone na Śląsku - powiedział Gorzelik.

Poseł Stanisław Pięta PiS: Korfanty i Mackiewicz kazaliby do was strzelać!

Kazimierz Baszko PSL: - Uznanie narodowości spowoduje dążenie do autonomii. PSL jest przeciwko ustawie - ocenił poseł PSL.

ZOBACZ, JAK MANIFESTUJE RAŚ

Monika Rosa Nowoczesna: - Uznanie śląskiej mniejszości dawno powinno być załatwione. Ślązacy są jawną opcją polską, a nie zakamuflowaną opcją niemiecką. Będziemy bronić ich prawa do tożsamości i upominać - mówi Rosa.

Odrębność Śląska trwała 600 lat. Śląska kultura żyje i rozwija się. To nie tylko modra kapusta, a świetna współczesna literatura i sztuka. - Język śląski jest faktem - mówi Rosa. Nie każdy język potrzebuje swojego państwa. Od nas zależy, czy Ślązacy będą mogli rozwijać swoją kulturę, czy uznany ich za tych, którzy na to nie zasługują.

ZOBACZ, CO MÓWIĄ INNI POSŁOWIE NA STRONIE 2.
Danuta Pietraszewska PO: - Ślązacy spełniają wszystkie warunki bycia mniejszością etniczną. Są obywatelami polskimi z odrębną śląską tożsamością etniczną. Tę tożsamość zadeklarowało 847 tys. osób w spisie powszechnym - argumentuje posłanka PO.

Tomasz Jaskóła Kukiz'15: To radosna twórczość historyczna - wyjaśnia przedstawiciel klubu Kukiz15 Tomasz Jaskóła. Przytacza wypowiedzi Jerzego Gorzelika, jego zdaniem obrażającym Polaków. - Powstania śląskie nazywane są wojną domową. Cóż za kuriozum - ocenia poseł. Nie ma języka śląskiego. Klub Kukiz15 za odrzuceniem projektu.

Szymon Giżyński PiS: - Autorzy projektu strzelają we własne kolano - ocenił Szymon Giżyński, poseł PiS. - W śląskiej dzielnicy rodzą się Polacy. (...) Żyjemy w czasach gender i promowanie poczucia własnej odrębności może prowadzić do groteski. Ze względu na geopolitykę polskość Śląska ma podwójne znaczenie. Śląskość jest najwspanialszą polskością - ocenił Giżyński. PiS jest jednak za skierowaniem projektów do dalszych prac w komisjach.

Szef RAŚ Jerzy Gorzelik argumentuje konieczność przyjęcia ustawy. Apeluje o poszanowanie śląskiej tożsamości. Przypomina, że koszt przyjęcia ustawy, na który powołuje się rząd, jest chybiony, bo przecież to Śląsk odbudował swoim wysiłkiem i II RP i PRL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!