Park Śląski jest lokalny, a ma być europejski. Nowy prezes...

  Park Śląski jest lokalny, a ma być europejski. Nowy prezes to zmieni?

  Barbara Siemianowska-Aniol, wsp. Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Park Śląski od grudnia ma nowego prezesa. Andrzej Wyrobiec pierwszy dzień w pracy ma już za sobą. Zacznie od bilansu otwarcia.
  Przez kilka miesięcy w Parku Śląskim było bezkrólewie.Andrzej Wyrobiec ma teraz przed sobą wiele wyzwań

  Przez kilka miesięcy w Parku Śląskim było bezkrólewie. Andrzej Wyrobiec ma teraz przed sobą wiele wyzwań ©Maciej Gapiński

  Wczoraj Andrzej Wyrobiec oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku prezesa zarządu Parku Śląskiego. Na razie były badania lekarskie, szkolenia, pierwsze zapoznania z pracownikami i wstępny rekonesans, ale to wszystko jeszcze trochę potrwa. Tymczasem działać trzeba sprawnie, bo oczekiwania wobec nowego prezesa są ogromne.

  - Siłą rzeczy będę musiał zacząć od podsumowań, potrzebny jest dokładny bilans otwarcia firmy, którą przejmuję. Potem dopiero będą wnioski i możliwość opracowania wariantów dalszego funkcjonowania Parku Śląskiego - komentował wczoraj swoje pierwsze kroki nowy prezes Parku Śląskiego.

  Andrzej Wyrobiec doskonale wie, że przed nim trudne zadanie.
  - Wiem i oczywiście rozumiem, że Śląsk marzy o przywróceniu rangi Parkowi Śląskiemu, to ogromne oczekiwania, nadzieje i zwyczajna potrzeba bycia dumnym z tego miejsca - podkreśla Wyrobiec w rozmowie z DZ.

  Nowy prezes z Parku Śląskiego też chce być dumny, bo choć większość życia spędził w Krakowie, to jednak pochodzi stąd, z Jaworzna. - Park Śląski to dla mnie wartość sentymentalna, symbol dzieciństwa i wspomnienie rodzinnych wycieczek, a od dziś także poważne przedsięwzięcie zawodowe i wyzwanie biznesowe - przyznaje Andrzej Wyrobiec.

  Przypomnijmy, że Park Śląski bez prezesa pozostawał od końca czerwca, kiedy rada nadzorcza spółki nie zdecydowała się na przedłużenie kontraktu z Arkadiuszem God-lewskim. Godlewski fotel szefa zajmował przez prawie pięć lat.

  W międzyczasie został ogłoszony konkurs na to stanowisko. Jednak rada nadzorcza po rozmowach z zakwalifikowanymi do drugiego etapu kandydatami, stwierdziła, iż żaden z nich nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów. Ostatecznie na stanowisko prezesa zarządu Parku Śląskiego został nominowany w trybie bezkonkursowym 51-letni Andrzej Wyrobiec, od lat związany z Platformą Obywatelską. Od 2006 do 2009 roku zajmował się finansami partii, najpierw był zastępcą skarbnika, a później samym skarbnikiem.

  Pełnił również funkcję pełnomocnika finansowego komitetów PO oraz Bronisława Komorowskiego. W latach 2010 - 2013 był sekretarzem generalnym w tej partii. Od 2014 do listopada 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Jest historykiem z wykształcenia, absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i studiów podyplomowych z zakresu finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od studiów mieszka w Krakowie, tam też założył rodzinę.

  I właśnie ten małopolski akcent nie wszystkim się spodobał u nowego prezesa Parku Śląskiego. Z kolei Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, widzi w tym dodatkowy atut świeżo upieczonego prezesa. Marszałek nie ma też żadnych wątpliwości co do tego, że nowy prezes podoła swoim zadaniom.

  - Od wczoraj historię Parku Śląskiego piszemy od nowa i z nowym prezesem. Człowiekiem z zewnątrz, nieuwikłanym w zaszłości. Andrzej Wyrobiec to dla Parku Śląskiego gwarancja nowego, świeżego spojrzenia z zewnątrz, o którym śmiało możemy mówić, że jest nam dzisiaj naprawdę potrzebne - komentuje marszałek. - Przez ostatnie 50 lat sami gospodarowaliśmy Parkiem Śląskiem, efekt jest taki, że park jest lokalny. Poza mieszkańcami Chorzowa, Katowic czy Siemianowic Śląskich, mało kto tu zagląda. Park Śląski ma być wizytówką nie tylko całego Śląska, ale też na skalę kraju i Europy. Wesołe miasteczko powierzyliśmy Słowakom, bo doświadczenie pokazało, że sami nie byliśmy w stanie go udźwignąć. To spojrzenie z zewnątrz naprawdę bywa potrzebne - twierdzi Wojciech Saługa.

  Marszałek województwa śląskiego zapowiada ogromne zmiany w Parku Śląskim. Kluczowy będzie rok 2017 z planowym otwarciem Stadionu Śląskiego, ale szykują się też inwestycje w planetarium, konieczne będzie postawienie pytania także o chorzowski skansen i przyszłość ogrodu zoologicznego.

  - Myślimy też o wspólnym bilecie do całego parku, tak by zwiedzający nie wychodzili stąd przez trzy dni - śmieje się marszałek.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Saługa to beznadzieja!

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   No i prawda, że Ślązacy to ciule , żeby się tak dać wyd.pczyć!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żenada

   Obser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   A nie mógł być nauczyciel historii z Chorzowa przecież jest ich tam kilkadziesiąt , to PO co z Krakowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Saługo ten się śmieje, kto się śmieje ostatni

   Zniesmaczony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Coraz bardziej widać wiernopoddańczość DZ wobec PO, albo prościej lizydupstwo.... wprost nie mogę tego zrozumieć, bo graniczy to z głupotą !Na siłę dwa pismaki w tym jedna z Jaworzna próbują nas...rozwiń całość

   Coraz bardziej widać wiernopoddańczość DZ wobec PO, albo prościej lizydupstwo.... wprost nie mogę tego zrozumieć, bo graniczy to z głupotą !Na siłę dwa pismaki w tym jedna z Jaworzna próbują nas przekonać, że synek z Jaworzna to jest Ślązak ,że ukończona historia nauczycielska i dodatkowo podyplomówka z finansów świadczy o wybitnych kwalifikacjach tego platformersa Wyrobca i te talenta spowodowały , że rada nadzorcza mając osoby w konkursie lepiej wykształcone i o lepszym doświadczeniu zawodowym stwierdziły nie nadają się.....brakuje im przynależności do PO i to powinno się napisać , a nie oczerniać uczestników tego pseudokonkursu!Co do pisania o ZOO, skansenie,WM,planetarium i megawpadce PO stadionie śląskim to czysty idiotyzm , bo każda z tych jednostek ma dyrektora , a historyk ma się zająć parkiem, bo po przegranych wyborach wypierdzielili go z Warszawy i nikt nie był w Krakowie idiotą , żeby takiego nieudacznika zatrudnić to spad dotarł do nasi będzie przeżerała nasze podatki wydając pensję w Krakowie i w d. pie mając park!Żal parku , ale przynajmniej wiadomo, że PO nie należy wybierać do samorządu !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto mi powie

   Obstawiać swoimi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Dlaczego prezesem zarządu PARKU ŚLĄSKIEGO nie jest ŚLĄZAK1

   Kto mi powie?
   My,Ślązacy ten park budowaliśmy,więc dajcie tu ŚLĄZAKA,syna tej ziemi,a nie syna ziemi małopolskiej.
   Chrzanów,Kraków-to...rozwiń całość

   Dlaczego prezesem zarządu PARKU ŚLĄSKIEGO nie jest ŚLĄZAK1

   Kto mi powie?
   My,Ślązacy ten park budowaliśmy,więc dajcie tu ŚLĄZAKA,syna tej ziemi,a nie syna ziemi małopolskiej.
   Chrzanów,Kraków-to nie nasze miasta.Paniali?
   I nie piszcie już o Jaworznie!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny tekst o niczym

   pisane na klęczkach, o problemach parku ani słowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Laurka dla PO, która ostatnim rzutem na taśmę obsadziła swojaka.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem