Ważne
  Francuzi wpadli do Katowic. Pojeździć na rowerach

  Francuzi wpadli do Katowic. Pojeździć na rowerach

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Francuzi wpadli do Katowic. Pojeździć na rowerach
  W niedzielę Francuzi z Francuskiej Organizacji Użytkowników Rowerów zrobili objazd katowickich ścieżek rowerowych. Nikt ich nie potrącił, ale trzech kierowców na cyklistów zatrąbiło. Francuziwyobrażali sobie, jak sami przyznawali, Bóg wie jaką infrastrukturę rowerową, bo ścieżek pokrytych śniegiem i tak nie widzieli. Do Katowic przyjechali na zaproszenie Stowarzyszenia Rowerowe Katowice, zaś ich przewodnikami po stolicy aglomeracji byli Tomasz Pełc z Rowerowych Katowic oraz Alex Kopia, powołany w ubiegłym roku śląski oficer rowerowy.
  Francuzi wpadli do Katowic. Pojeździć na rowerach
  Na zimową przejażdżkę po Katowicach wspólnie z Olivierem Schneiderem i Bernadette Caillard-Humeau z Francuskiej Organizacji Użytkowników Rowerów wybrali się katowiccy rowerzyści. Celem tej wizyty studyjnej była wymiana doświadczeń.

  - Mamy rzeczy, którymi chcemy się pochwalić, ale też miejsca, gdzie jest sporo do zrobienia. Francja też nie jest krajem, jak Holandia czy Dania, więc pewne rzeczy nasi koledzy mogą u nas podglądnąć, pewnych pozazdrościć, ale nie gotowych już rozwiązań, bo tych jeszcze nie mamy, ale pewnych możliwości, na przykład możliwości wykorzystania na trasy rowerowe infrastruktury pokolejowej, dzięki której możemy ciągnąć trasy rowerowe łącząc poszczególne miasta – tłumaczył Alex Kopia, oficer rowerowy woj. śląskiego.

  Bernadette Caillard-Humeau nie owijała w bawełnę: infrastruktura rowerowa we Francji jest zróżnicowana w równym stopniu, co ta w Polsce. - Niektóre miasta są liderami, są bardzo otwarte na rowerzystów, jak Strasburg, czy Bordeaux, ich włodarze zrozumieli, że jeśli stworzą miasta dobre dla rowerzystów, to będą one też bardziej atrakcyjne dla młodych, aktywnych i dynamicznych mieszkańców – tłumaczyła.

  Wycieczkę po Katowicach będzie wspominała, jak dodała, dobrze. - Momentami wyobrażałam sobie, co jest pod śniegiem, bo nie było widać, gdzie ścieżka jest, gdzie jej nie ma i marzyłam w waszym imieniu, aby była pod nim trasa nie trawnik – mówiła. Uwagę zwróciła m.in. na fakt, że trasy rowerowe są w stolicy aglomeracji śląskiej mocno poszarpane. - Chwilami coś jest, potem nie ma, i za moment znów się pojawia – opowiadała.

  Miała też dla stolicy aglomeracji wskazówki, jak budować miasto otwarte dla rowerzystów. - Drogi rowerowe prowadzić tam, gdzie jest duży ruch samochodowy. W dzielnicach i centrum, tam gdzie miejsca dla ścieżek nie ma, starać się ograniczyć prędkość samochodów. Wykorzystać wszelkie elementy infrastruktury, które są dostępne, jak nieużywane tory kolejowe. I przede wszystkim uwierzyć, że rower podniesie atrakcyjność miasta, bo stąd, że mam wybór czy pojadę samochodem, czy tramwajem, czy rowerem, m.in. bierze się jakość życia w mieście XXI wieku – klarowała.

  Śląski oficer rowerowy twierdzi, że dobre chęci, aby stworzyć region przyjazny rowerzystom, w województwie są. - Są i rowerzyści, którzy chcą jeździć i samorządy, które widzą, że jest potrzeba stworzenia odpowiedniej infrastruktury. Brakuje pieniędzy – wyjaśniał. Przez lata brakowało też koordynacji działań podejmowanych przez poszczególne miasta. - Jeśli uda nam się te poszczególne działania skoordynować, to mamy szanse w ciągu kilku lat, coś tu stworzyć – dodawał. Pomocna ma być strategia rozwoju tras rowerowych w woj. śląskim. Jak zapowiada Kopia ma być gotowa jeszcze tym roku. - Pierwszy krok mamy już za sobą, bo wdrażamy pewne wytyczne do projektowania infrastruktury rowerowej i standardy rowerowe. Musimy myśleć, skąd wziąć pieniądze oraz wyznaczyć główne cele i elementy naszych działań – dodawał.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FRANCE

   Mosche (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   niych pojadą do Lipin na Chołda pośmigać z Lipin na Zgorzelec ---zoroż dostanĄ ROZEDMY PUC
   hahahhahaaaaaaa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żabojady

   DM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Biercie te koła i ciscie na hołdy......


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   culiku

   som (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   byś coś zrobił za czasu swojego marnego żywota a niy pierdplył jak poczaskany - skond sie takie lebry bierom, niy pomogosz dlo swojego hajmatu to zawrzyj wrota! brawo Alex tak dali bo widzisz że...rozwiń całość

   byś coś zrobił za czasu swojego marnego żywota a niy pierdplył jak poczaskany - skond sie takie lebry bierom, niy pomogosz dlo swojego hajmatu to zawrzyj wrota! brawo Alex tak dali bo widzisz że som niekiere wulca co ino umiom zawodzać ........ jego mać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   culik to zaloł forma na wulcu

   DM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ze kerego żeś sie wykuloł.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ino dejcie pozour...

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   francuzy już rouz przijechali do Kattowitz...wtedy to po dwóch latach Kattowitz przipadło Polsce. Kto wie,jak będzie tym razem..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   Katowiczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   A po ludzku można? Wydaje mi się, że to co napisałeś, zupełnie nie jest związane z opublikowanym artykułem... Kattowitz? Jesteś Niemcem, że po niemiecku Katowice wymawiasz?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Katowiczanka

   O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   już mi wystarczy,że jestem Górnoślązakiem...z tego powodu mam już dość przerąbane przy Was - "Katowiczanach". A jak to miasto się wtedy (1919-1920) nazywało ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama