Wodzisław Śl.: Po trzech latach wróciły pociągi pasażerskie...

  Wodzisław Śl.: Po trzech latach wróciły pociągi pasażerskie do Chałupek

  Zdjęcie autora materiału

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pociągi pasażerskie znów przejeżdżają przez Wodzisław Śl. i Chałupki
  1/3
  przejdź do galerii

  Pociągi pasażerskie znów przejeżdżają przez Wodzisław Śl. i Chałupki ©UM Wodzisław

  Polska zyskała kolejne kolejowe połączenie z Czechami. Po ponad trzech latach przerwy pociągi pasażerskie znów kursują przez Wodzisław Śl. do Chałupek

  Wodzisław Śl.: Po trzech latach wróciły pociągi pasażerskie do Chałupek  Od dziś pociągiem z Wodzisławia Śl. możemy dojechać do m.in. Chałupek, Bogumina, Warszawy, Ostrawy, a nawet Pragi.

  Z myślą o pasażerach podróżujących do Czech, Koleje Śląskie przygotowały specjalną stronę internetową „Tanie podróżowanie do Czech” (www.kolejeslaskie.com/czechy). Podróżni znajdą tam nie tylko informacje dotyczące rozkładu jazdy i taryfy biletowej, ale również istotne wskazówki dotyczące np. ważnych numerów telefonów w Czechach, kwestii ubezpieczenia czy ciekawych miejsc do odwiedzenia.

  Rozkład jazdy można znaleźć na stronie KŚ (http://kolejeslaskie.com). Połączenia można sprawdzić również pod adresem: www.rozklad-pkp.pl.

  Remont za 160 mln zł  Uruchomienie pociągów pomiędzy Wodzisławiem Śl. a Chałupkami było możliwe dzięki generalnemu remontowi linii, który kosztował prawie 160 mln zł. Dzięki rewitalizacji linii pociągi pokonują trasę z Rybnika do granicy z Czechami w 40 min.

  Rozkład jazdy na odcinku Rybnik – Chałupki zakłada 6 par pociągów w dni robocze i 4 pary w dni wolne od pracy. Na odcinku Chałupki – Bogumin zaplanowano codziennie 4 pary pociągów, a między Katowicami a Rybnikiem specjalny pociąg przyspieszony, który zatrzymuje się na bardziej uczęszczanych stacjach.

  Na zrewitalizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. trasie pasażerowie mają do dyspozycji 13 nowych peronów, dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażono je w nowe systemy oświetlenia, wiaty, zegary oraz megafony do zapowiadania pociągów. Dodatkowo na stacjach zainstalowano monitoring.

  W ramach inwestycji wymieniono rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zamontowano urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na przejazdach. Zrewitalizowano 30 km linii kolejowych oraz wyremontowano budynki nastawni, z których dyżurni kierują ruchem pociągów.

  Projekt daje znaczne korzyści dla regionu. Z nowych torów będą korzystały nie tylko pociągi pasażerskie, ale również towarowe. Dzięki modernizacji sieci trakcyjnej na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki ciężkie pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/h (przed remontem pociągi mogły kursować jedynie 20 km/h), co pozwoli lepiej wykorzystać możliwości trasy. Stanowi to ważny impuls dla rozwoju firm inwestujących w regionie. Dzięki wygodnemu połączeniu z Czechami, zyska również branża turystyczna.
  Inwestycja w liczbach:  30 km zrewitalizowanej linii kolejowej
  13 nowych peronów
  43 wymienione rozjazdy
  24 zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe
  69,8 km szyn
  54,5 tyś. podkładów

  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama