Bytom: 3 budynki do pilnej rozbiórki. Czeka następne 19

  Bytom: 3 budynki do pilnej rozbiórki. Czeka następne 19

  Agnieszka Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Trzy bytomskie kamienice powinny zostać wyburzone w trybie pilnym - powiedziała nam Elżbieta Kwiecińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu. Są to kamienice przy ulicach Piekarskiej 28, Reptowskiej 1 i Żeromskiego 4.
  Ta ostatnia nie doczekała się jednak szybkiej rozbiórki i w zeszłym tygodniu zawaliła się jedna z jej ścian. Strażacy ewakuowali 17 osób. Teren został zabezpieczony. Jak się dowiedzieliśmy w bytomskim magistracie, w takim stanie kamienica pozostanie do czasu zakończenia rozmów urzędników z KWK Bobrek-Centrum.

  - Trwają rozmowy z KWK Bobrek-Centrum i Spółką Restrukturyzacji Kopalń, dotyczące wyburzenia tych trzech budynków przez kopalnię - wyjaśnia Adam Grzesik z zespołu prasowego Urzędu Miasta. - Po negocjacjach zostanie ustalona kolejność wraz z terminami wyburzeń tych kamienic - dodaje.

  Przypomnijmy: bytomski PINB wydał nakazy rozbiórki lub rozpoczął postępowania dotyczące wyburzenia 22 budynków. Aż 19 z nich położonych jest na terenach ze szkodami górniczymi. PINB wydał decyzje po tym, jak w połowie kwietnia w Bytomiu częściowo zawaliły się aż trzy kamienice w ciągu zaledwie czterech godzin. Były to budynki w centrum przy ulicach Piekarskiej, Jagiellońskiej i Cho-rzowskiej. Według inspektora nadzoru budowlanego o zdarzeniach przesądził zły stan techniczny tych budynków i zmiana warunków atmosferycznych. - Rozmowy prowadzone z KWK Bobrek-Centrum i SRK dotyczą także wyburzenia tych 19 budynków z podziałem na dwa etapy rozbiórek - wyjaśnia Adam Grzesik. Podkreśla jednocześnie, że rozbiórka kamienic to ogromny koszt dla miasta. Na likwidację kamienicy przy ulicy Piekarskiej potrzeba ok. 169 tys. zł. Zrównanie z ziemią budynku przy ul. Żeromskiego będzie kosztować 64 tys. zł, a przy Reptowskiej - 196 tys. zł. Tymczasem w tym roku w budżecie Bytomia przeznaczono na rozbiórkę kamienic zaledwie 100 tys. zł. Na razie wydano 69 tys. zł na rozbiórkę budynków przy ul. Dojazd. W 2011 roku - ponad 182 tys. zł. Rok temu było to 271 tys. zł. Wsp. MANO

  A w Lipinach burzą już kamienicę


  Wczoraj rano rozpoczęło się burzenie kamienicy przy ul. Barlickiego w Świętochłowicach-Lipinach. Spalony w tragicznym pożarze (zginęło wówczas pięć osób) dwa lata temu budynek rozbiera firma Czest-Bud z Lubartowa za blisko 158 tys. zł. Prace mają potrwać do końca tygodnia. Na miejscu zburzonej kamienicy nie pojawi się nowy budynek. MSH  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA LIPIEC 2013
  *Sławny śląski aktor Jacenty Jędrusik nie żyje [ZOBACZ NAJLEPSZE ROLE]
  *Alarmy bombowe w Polsce i na Śląsku. Sprawcy napisali: WYDAJEMY WYROK ŚMIERCI
  *Gwałtowne burze na Śląsku. Dramat mieszkańców Pszczyny, Czechowic i Goczałkowic ZDJĘCIA i WIDEO
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Poloki

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   ani wojny niy potrzebujom,
   coby miasto z ziymiom zrownac.

   Glück auf!!!
   jak tam ftojś jeszcze jest.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama