Sosnowiec: Los dworca w Maczkach dalej niepewny [WIDEO]

  Sosnowiec: Los dworca w Maczkach dalej niepewny [WIDEO]

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na wyjazdową sesję prócz radnych i władz miasta licznie przebyli mieszkańcy Sosnowca
  1/3
  przejdź do galerii

  Na wyjazdową sesję prócz radnych i władz miasta licznie przebyli mieszkańcy Sosnowca ©TOS

  Dopiero pod koniec stycznia rada nadzorcza PKP SA zdecyduje, czy dworzec w Maczkach będzie przebudowany na potrzeby Politechniki Śląskiej.
  Dobrze by się stało, gdyby nasz dworzec został wreszcie wyremontowany. Niewiele brakuje, a zostałaby z niego kupa gruzu, tak, jak po komorze celnej. Przyszliśmy, żeby wszyscy zobaczyli, że zależy nam na Maczkach - mówili mieszkańcy dzielnicy, którzy w poniedziałek rano pojawili się na wyjazdowej sesji sosnowieckiej Rady Miejskiej na maczkowskim rynku.

  Radni spotkali się w Maczkach, by przegłosować przyjęcie apelu do władz PKP SA w sprawie remontu zabytkowego dworca kolejowego i przeznaczenie go na cele Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.
  List intencyjny w tej sprawie podpisano w 2014 roku. Ogłaszano już dwa przetargi w tej sprawie, tymczasem nowa rada nadzorcza PKP SA postanowiła jeszcze raz... przyjrzeć się celowości tej inwestycji. Wtedy Sosnowiec postanowił przypomnieć historię i zalety Maczek.

  - To był bardzo pozytywny lobbing tej inwestycji. Myślę, że przy takim wsparciu uzyskanie pozytywnej decyzji rady nadzorczej PKP SA jest łatwiejsze do uzyskania - mówił prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który we wtorek spotkał się ma z ministrem infrastruktury Andrzejem Adam-czykiem. Pismo od niego przeczytała z kolei mieszkańcom poseł Ewa Malik (PiS). „Mogę stwierdzić, że w wyniku przeprowadzonych w ostatnich dniach rozmów z kierownictwem PKP SA oraz pogłębionych analiz kosztów i efektów społecznych tego przedsięwzięcia, jego realizacja jest bardzo prawdopodobna” - napisał minister.

  Przypomnijmy: dworzec w Maczkach zbudowano w latach 1839-1844. Była to wówczas ostatnia stacja pierwszej w Królestwie Polskim Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Do dzisiaj to najdłuższy budynek dworcowy w całej Europie.

  - Budynek jest dość duży, więc teoretycznie nie było problemów, żeby zmieścić poszczególne funkcje. Naturalnie, biorąc pod uwagę jego historyczne uwarunkowania, dążyliśmy do tego, żeby był taki jak został pierwotnie zbudowany - zaznacza Jeremiasz Świerzawski z PKP SA.

  58 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Sosnowiec: zielone światło dla remontu dworca w Maczkach?

  Sosnowiec: Zielone światło dla remontu dworca w Maczkach? [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Sosnowiec: zielone światło dla remontu dworca w Maczkach? ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorzka prawda

   dariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Przestańcie pisać podobne brednie jakoby dworzec w Maczkach wybudowano w latach 1839-1844. Z tego okresu pochodzi tylko fragment budynku dworca przebudowany gruntownie w latach 90-tych XIX wieku....rozwiń całość

   Przestańcie pisać podobne brednie jakoby dworzec w Maczkach wybudowano w latach 1839-1844. Z tego okresu pochodzi tylko fragment budynku dworca przebudowany gruntownie w latach 90-tych XIX wieku. Otwarcie uczelni na wyspowym dworcu kolejowym to poroniony pomysł z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa studentów. Mamy tak "mądrą " młodzież, że niejeden wygłup zakończyłby się tragicznie. Czy wzięto to pod uwagę? Nie znam podobnego pomysłu aby kilka metrów od zmodernizowanej linii kolejowej, po której pociągi jeżdżą kilkadziesiąt kilometrów na godzinę odbywały się zajęcia, a studenci przesiadywali na peronach. Moim zdaniem sama koncepcja to pieniądze wyrzucone w błoto. Dworzec wymaga remontu, ale powinien być przeznaczony na inne cele/ np. na biura jednej z wielu spółek PKP/. Dziwię się, że prof. Sitarz jest jej zwolennikiem ale cóż tonący brzytwy się chwyta. Wiem co mówię, bo w branży kolejowej jestem od 30 lat i to nie tylko na PKP i nie znam podobnego wykorzystania wyspowego dworca na linii o takim natężeniu ruchu. Linia kolejowa to nie ulica. Po pierwsze hałas: który samochód waży 3200 ton jak pociąg? Po drugie droga hamowania pociągu wynosi od stu do nawet kilkuset metrów. Ponadto ustawa o transporcie kolejowym wyznacza odległosci i warunki usytuowania elementów ochrony akustycznej, drzew, budynków i budowli w sąsiedztwie linii kolejowych. Istniejące odstępstwa wymagają wielu procedur. Obiekt musi być wydzielony od linii kolejowej, wyłączony ze stanu terenu zamkniętego, nie może posiadać lokali mieszkalnych i nie może znajdować się w odległosci mniejszej niż 20 metrów od najbliższej linii kolejowej. Tyle przepisy, które można, jak to w Polsce bywa ominąć, ale kosztem bezpieczeństwa. Dlatego tyle pięknych budynków zlokalizowanych przy torach kolejowych szybko popada w ruinę. Podpisuję się wszystkimi członkami pod apelem o odbudowę zespołu dworcowego w Maczkach, ale - proszę o wybaczenie - przedstawiana wizualizacja przypomina dzieło młokosów nie mających pojęcia o inwestycji przy czynnej linii kolejowej. I na to wydano miliony złotych publicznych pieniędzy co kwalifikuje się do zgłoszenia do prokuratury! A np. w Zagórzu chodniki, czy raczej to co z nich zostało, pamiętają czasy Gierka.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama